بازخوانی جزئیات حمله تروریستی به قوه مجلس/ جزئیات «چهارشنبه سیاه» به روایت خبرنگار پارلمانی/ سرکوب داعش در قلب تهران


به گزارش خبرنگار سیاسی خبریان، محمدامین میرزایی، خبرنگار و دبیر سرویس مجلس خبریان جزئیات مشاهداتش از آنچه روز چهارشنبه 17 خردادماه 96 (حمله داعش به پارلمان) در ساختمان مجلس شورای اسلامی رخ داده را بیان کرد.

بازخوانی آنچه در زمان حمله داعش به مجلس رخ داده به روایت محمدامین میرزایی از نظرتان می‌کذرد:

9:05
مسعود پزشکیان زنگ آغاز نشست علنی امروز مجلس را به صدا درمی‌آورد.

10
نمایندگان مجلس بر اساس دستورکار در حال بررسی اجرا‌ها و لوایح هستند. برخی از مراجعه‌کنندگان هم به دنبال ورود به دفتر نمایندگان و پیگیری امور خود می‌باشند.

10:35
صدای فریاد و کمی بعدتر تیراندازی به گوش می‌رسد. همه مات و مبهوت می‌مانند، اما کسی از جزئیات علت این صداها خبری ندارد. صدا از سمت لابی مجلس می‌آید و در ساختمان مجلس می‌پیچد. برخی از نمایندگان نیز به دلیل صداها از صحن خارج می‌شوند.

10:45
جمعی از کارکنان و خبرنگاران در لابی مجلس حضور می‌یابند و با صحنه زخمی شدن یک نیروی حفاظت مجلس و دو مأمور مواجه می‌شوند. همچنان صدای تیراندازی به گوش می‌رسد، مشخص است کمی آن‌طرف‌تر عده‌ای در حال تیراندازی هستند اما هیچ کس هنوز از جزئیات حادثه خبر ندارد.

11
با پرس‌وجو مشخص می‌شود عده‌ای که هنوز هویت‌شان مشخص نیست به مجلس وارد شده و در حال تیراندازی هستند. نیروهای حفاظت مجلس در حالی که کمی آن‌طرف‌تر به مهاجمان تیراندازی می‌کنند، در حال هدایت کارکنان، مراجعه‌کنندگان و همچنین خبرنگاران به سمت محل‌های امن هستند.

11:10
صدای تیراندازی قطع نمی‌شود و پیگیری‌ها مشخص می‌کند مهاجمان تروریست‌هایی هستند که از ابتدای درب ورودی مجلس با تیراندازی وارد مجلس شده‌اند و هم‌اکنون قصد ورود به صحن خانه ملت را دارند، اما با مقاومت نیروهای حفاظت مواجه شده‌اند. اضطراب مجموعه بهارستان را فرا می‌گیرد.

11:15
تروریست‌ها به سمت دفاتر نمایندگان می‌روند و در ادامه به سمت مراجعه‌کنندگان تیراندازی می‌کنند.

11:20

خبر شهادت جواد تیموری از نیروهای حفاظت مجلس به گوش همکاران و خبرنگاران می‌‌رسد.

11:23
نیروهای حفاظت مجلس در حال تعقیب تروریست‌ها هستند. نیروهای یگان ویژه نیروی زمینی سپاه (صابرین) در محل حضور می‌یابند. نیروی انتظامی هم در بیرون از مجلس امنیت میدانی را به دست گرفته است.

11:30
علی لاریجانی با همراهی با 2 محافظ وارد صحن می‌شود.

11:35
از ورود تروریست‌ها به صحن جلوگیری می‌شود. اما تروریست‌ها در دفتر نمایندگان مستقر می‌شوند و به مراجعه‌کنندگان و کارکنان مجلس تیراندازی می‌کنند. برخی زخمی و عده‌ای هم به شهادت می‌رسند. تروریست‌ها به مجروحان تیر خلاص می‌زنند. اضطراب به اوج خود می‌رسد. برخی می‌خواهند از مجموعه خارج شوند اما نیروهای حفاظت مجلس و سپاه توضیح می‌‌دهند که اکنون به دلیل بروز ناامنی امکان خروج وجود ندارد.

11:50
تروریست‌ها در طبقه 4 دفتر نمایندگان مستقر می‌شوند و در آنجا با نیروهای حفاظت مجلس و صابرین درگیر می‌شوند. عده‌ای از تروریست‌ها پنجره‌های دفتر را باز کرده و به سمت خیابان تیراندازی می‌کنند.

 


اینستاگرام تاجگردون، نماینده مجلس هنگام حضور تروریست‌ها در خانه ملت(میرزایی نفر نخست)

 

12
نیروهای ویژه نیروی زمینی سپاه و حفاظت مجلس در طبقه 4 دفتر نمایندگان در حال محاصره تروریست‌ها هستند. درگیری‌ها به اوج خود می‌رسد. یکی از نیروهای حفاظت مجلس به شهادت می‌رسد. کمی بعدتر یکی از تروریست‌ها نیز توسط یگان ویژه صابرین به هلاکت می‌رسد.

12:20
تیراندازی تروریست‌ها از پنجره به سمت خیابان به صورت نامنظم ادامه دارد، گویا چند نفر از عابران زخمی شده‌اند. در همین حین صدای انفجار به گوش می‌رسد. یکی از تروریست‌ها عملیات انتحاری انجام می‌دهد.

12:55
علی لاریجانی که در میانه نشست امروز وارد صحن مجلس شده، حادثه تروریستی را محکوم و توضیحاتی درباره آن ارائه می‌کند.

13:05
نمایندگان و خبرنگاران و کارکنان مجلس از ضلع جنوبی مجلس خارج و از ضلع غربی مجموعه بهارستان به بیرون هدایت می‌شوند.

13:25
ساختمان مجلس تخلیه شده و آقای عزیز جعفری فرمانده سپاه پاسداران به همراه آقای محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه که مدتی پیش وارد مجلس شده‌اند، فرماندهی میدان را به دست گرفته‌اند. آقای ساجدی‌نیا فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ نیز در مجلس حضور دارد.

13:40
درگیری‌ها همچنان ادامه دارد. صدای تیراندازی به گوش می‌رسد. اطراف مجموعه بهارستان تخلیه شده و برخی از مردم در فاصله‌های بسیار دور در حال تماشای ساختمان مجلس هستند.
 
14:10
یک تروریست دیگر به هلاکت می‌رسد. برخی از کارمندان و مراجعه‌کنندگان که در اتاق‌ها حبس شده‌اند، از ساختمان تخلیه می‌شوند.

14:35
تروریست سوم نیز به هلاکت می‌رسد، پاکسازی میدانی آغاز می‌شود.

15
پاکسازی نهایی می‌شود و رفت‌وآمد در میدان بهارستان به روال عادی بازمی‌گردد. نیروهای سپاه و نیروی انتظامی همچنان در محل حضور دارند تا شرایط عادی، غیرعادی نشود.

محمدامبن میرزایی اضافه کرد: امروز یک سال از آن حادثه می‌‌گذرد، سطح امنیتی مجلس و سایر نهادهای کشور ارتقا یافته است اما خاطره سیاه آن روز از ذهن‌ها پاک نمی‌شود. مرور سیاهی آن روز یادمان می‌اندازد، فاتحه‌ای بخوانیم برای شهدای مدافع حرم و وطن و دعا کنیم برای تمام آنهایی  که خانه و کاشانه را رها کرده‌اند تا داعشی در خاک ایران قدم برندارد.   

انتهای پیام/