بعد از کارشکنی ریاض در صدور مجوز برای هواپیمای عمانی ائتلاف سعودی «انصارالله» را عامل لغو نشست صلح يمن در ژنو دانست


به گزارش گروه بین‌الملل خبریان، ائتلاف سعودی و اماراتی بعد از لغو گفت‌وگوهای طرف‌های یمنی که قرار بود امروز (پنجشنبه) در ژنو سوئیس برگزار شود، جنبش انصارالله یمن را مقصر دانست.

به گزارش شبکه «اسکای نیوز عربی»، این ائتلاف پنجشنبه مدعی شد که به هواپیمایی که قرار بود هیأت مذاکره کننده انصارالله را به ژنو منتقل کند، اجازه خروج داده است ولی این جنبش «لجاجت کرده» و از شرکت در گفت‌وگوها سرباز زده است.

این شبکه به نقل از منابع یمنی مدعی شد که ادراه کل هواپیمایی یمن به این هواپیما اجازه داده، از فرودگاه شهر صنعاء بلند شود و این تاخیر هیأت انصارالله یمن بوده که باعث شده است آن‌ها نتوانند به هواپیما برسند.

ادعای ائتلاف سعودی و شبکه اسکای نیوز در حالی ماجرا می‌شود که بر اساس توافق به عمل آمده قرار بود سازمان ملل یک هواپیمای عمانی را برای اعزام هیأت مذکور به ژنو ارسال کند که به دلیل کارشکنی ریاض این مسئله محقق نشده است.

از سوی دیگر، «مارتین گریفیتس»، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن طی نشست خبری دیروز خود در ژنو به طور ضمنی به کارشکنی عربستان سعودی در اعزام هیأت انصارالله اشاره کرد.

او در پاسخ به سؤالی خبرنگاری که از او پرسید «گفته می‌شود هیأت انصارالله در فرودگاه صنعاء هست و اجازه خروج به آن‌ها داده نمی‌شود» گفت که انتظار نداشت این سؤال را از او بپرسند و غافلگیر شده است.

گریفیتس گفت که سازمان ملل همه تلاش خود را می‌کند تا هیأت انصار الله نیز همانند هیأت دولت مستعفی یمن بتواند وارد ژنو، محل گفت‌وگوهای جدید طرف‌های درگیر در یمن شود.

در همین راستا، «علی القحوم»، عضو دفتر سیاسی انصارالله به المیادین گفت که لج گیم‌های آمریکایی‌ها، انگلیس‌ها و ائتلاف سعودی در عدم صدور مجوز برای هواپیمای حامل نمایندگان انصارالله ادامه دارد و با این کار می‌خواهند مذاکرات ژنو به نتیجه نرسد.

قرار بود مذاکرات یمن امروز (پنجشنبه) در ژنو آغاز شود که به دلیل کارشکنی‌های ائتلاف سعودی، هیأت مذاکره کنده انصارالله نتوانست شهر صنعاء را به مقصد سوئیس ترک کند.

بعد از این رویداد، دفتر فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن اعلام کرد که مذاکرات امروز لغو و به فردا موکول شده است.

ائتلاف سعودی طی سه و سال نیم حمله به یمن، جنبش انصارالله یمن را باعث اوضاع این کشور معرفی کرده است و مدعی شد که است این جنبش به راه حل سیاسی اعتقادی ندارد.

این ائتلاف در تازه‌ترین جنایت خود که صدای متحدان غربی و اروپایی ریاض را نیز درآورد بعد زا حمله به اتوبوس حامل دانش آموزان یمنی در استان صعده (شمال یمن) که منجر به شهادت ۵۵ تن از آن‌ها شد، گفت که انصارالله عامل این حمله بود.

با این حال، با اجرای تحقیقات از سوی نهادهای بین‌المللی و کشورهای غربی، این ائتلاف به حمله خود اذعان کرد و مدعی شد که از روی اشتباه مرتکب این حمله شده است.

انتهای پیام/ص