خبریان گزارش می‌دهد از هیاهوی مبارزه با رانت تا بذل و بخشش کارت های سیار و عدم شفافیت


گروه شهری – خبریان: معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری پایتخت ایران بانی اصلی اجرا جدید ترافیک است؛ اجرای که مناقشات و چالش ها پیرامون آن تا به امروز نیز ادامه داشته است.  اگر عملکرد شهرداری تهران را در 10 ماه گذشته مرور کنیم، به جای افتتاح پروژه ها یا شروع اجرا های عمرانی جدید، تنها و تنها یک اجرا را می توان یافت که از ابتکارات مدیریت جدید شهری است. اجرا جدید ترافیک برای کاهش ترافیک، آلودگی هوا و به ادعای پورسیدآقایی جلوگیری از رانت و سهمیه خواهی ارگان ها و دستگاه های دولتی و عمومی  در دستور کار شهرداری قرار گرفت. این تنها اجرای است که شهرداری جدید از صفر تا صد آن را برعهده گرفته ولی عملکرد همین اجرا نیز همچنان با چالش و ابهام روبه رو است.

اجرا ترافیک بیش از سه دهه به صورت کاملا روتین و عادی در تهران در حال اجرا بود، اجرای چنین اجرای حتی به عنوان عملکرد در گذشته محسوب نمی شد و همچون جمع آوری زباله یک اقدام عادی در پایتخت بود. اما مدیریت جدید شهری آنچنان پیرامون اجرای اجرا جدید ترافیک غوغا و هیاهو کرده که می توان آن را جزء تنها دستاورد 10 ماهه مدیریت جدید شهری قرار داد. دستاوردی که باعث برهم ریختن نظام ترافیکی پایتخت برای مدتی شد و به محل جدیدی برای رانت و سهمیه خواهی و حتی عدم شفافیت در شهرداری تبدیل شده است.

پورسیدآقایی در توجیه اجرا جدید ترافیک در همان اوایل اجرا این موضوع مدعی بود که این اجرا برای جلوگیری از رانت و بی عدالتی اجرایی خواهد شد. او معتقد بود که سال هاست شهرداری به صورت سلیقه ای به سازمان ها و نهادها اجرا شناور ترافیک می داده و معاونت جدید قصد دارد تا سازوکاری شفاف برای جلوگیری از رانت ایجاد کند. هرچند ادعای وجود رانت نیز محل مناقشه بود و بسیاری از مدیران سابق شهری آن را جوسازی و سیاه نمایی برای فرافکنی می دانستند.

به هر حال با وجود ادعای پورسید آقایی در همین دو ماهی که از اجرای اجرا جدید می گذرد، نه تنها خبری از شفافیت و جریان آزاد اطلاعات نیست، بلکه رانت نیز در این محل ایجاد شده است. فروش کارت های اجرا جدید ترافیک با قیمت های نجومی 10 میلیون تومانی در سایت های تبلیغاتی تنها یکی از این نمونه هاست. در کنار این با وجود ادعای شفافیت در ارائه سهمیه خبرنگاران، شاهد اقداماتی  بودیم که تا به امروز در شهرداری شاهد آن نبودیم. معاونت حمل و نقل و ترافیک پس از هفته ها تبلیغات و ادعا برای انتشار اسامی خبرنگاران حائز سهیمه، لیست 2240 نفری را بر روی سایت قرار داد ولی هیچ خبری از نام رسانه محل فعالیت این افراد نبود. تا آنجاییکه مشخص شد که برخی از نمایندگان مجلس، فرزندان آنها، کارمندان روابط عمومی شهرداری و برخی از معاونت ها نیز به نام خبرنگار اجرا دریافت کرده اند!

با وجود مصوبه شورای شهرتهران برای اعلام نام رسانه ها، پورسید آقایی از انجام آن سر باز می زند! محمد علیخانی رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک در پاسخ به این پرسش که یکی از مدیران معاونت حمل و نقل ترافیک اعلام کرده که اگر نام رسانه‌ها را اعلام کنیم موضوع سهم‌خواهی پیش می‌آید؟ گفته است:«‌ به آنها چه ارتباطی دارد چه پیش می‌آید آنها باید مصوبه را اجرا کنند و نمی‌توانند مصوبه تفسیر کنند. در مصوبه آمده است که باید نام خبرنگار به اضافه رسانه‌ای که در آن فعال است منتشر شود که این امر تا کنون از سوی شهرداری تهران رخ نداده است.»

در کنار موضوع عدم شفافیت و مقاومت پورسید آقایی در برابر آن، شنیده شده 4000 کارت سیار  میان دستگاههای مختلف و شورای شهر تهران با شارژ یک میلیون تومانی توزیع شده است.چگونه تا پیش از  این پورسید آقایی مدعی بود که اجرا جدید ترافیک را برای جلوگیری از رانت اجرایی خواهد کرد ولی با اجرایی شدن آن، خود وی متولی توزیع رانت شده است. این عمل درحالی صورت گرفته که معاونت حمل و نقل و ترافیک حتی به اعضای شورای شهر نیز پاسخگو نیست. علیخانی درباره خبر توزیع چهار هزار کارت شناور در میان نهادهای خاص گفته است:« من در مورد این موضوع  چیزی نمی‌دانم چرا که یک ماه است از معاونت حمل و نقل ترافیک خواسته‌ایم آمار و اطلاعات به ما بدهند که چه تعداد مجوز اجرا ترافیک صادر کرده‌اند و به چه افراد یا نهادهای داده‌اند اما آنها توجهی به نامه‌های شورا نمی‌کنند.»

اما برخلاف علیخانی، ناهید خداکرمی، یکی دیگر از اعضای شورای شهر وجود این کارت را تایید می کند. وی در گفتگو با خبرنگار خبریان عنوان کرده:« این کارت‌های اجرا ترافیک سیار برای استفاده روی ماشین های شخصی اعضای شورا است.»
 وی در پاسخ به این پرسش که گفته شده این اجرا های سیار یک میلیون تومان شارژ دارد گفت: «من به طور دقیق نمی‌دانم زیرا هنوز از این کارتها استفاده نکرده ام و از کم و کیف آن خبر ندارم.»

حال در کنار ضرورت اعلام نام رسانه هایی که خبرنگاران آنها سهمیه اجرا ترافیک دریافت کرده اند، لازم است معاونت حمل و نقل و ترافیک توضیح دهد که بر چه اساس  کارت شناور که شنیده شده با شارژ یک میلیون تومانی توزیع کرده است. اساسا چرا عوارض شهروندان تهرانی می بایست هزینه شارژ کارت شناور مسئولان و مقامات و یا مدیران و اعضای شورای شهر تهران شود! معاون حمل و نقل ترافیک که مدعی مبارزه با رانت و برقراری عدالت برای احقاق حقوق شهروندان تهرانی بود، با اجرا جدید ترافیکی که برای اجرای آن اصرار داشت، چند محل جدید برای رانت جویی و سهم خواهی ایجاد کرده است و به نظر می رسد در شواری شهر تهران نیز هیچ اراده ای برای مقابله با این اقدامات خودسرانه وجود ندارد.

انتهای پیام/