درصورت نقض عهد اروپایی‌ها دلیلی بر ماندن در برجام نمی‌بینیم/با بدعهدی طرف مقابل برجام برای «تمام شده» تلقی می‌شود


مسعود گودرزی نماینده مردم ممسنی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبریان با اشاره به خروج آمریکا از برجام، اظهار داشت: آنچه که وضعیت موجود نشان می‌دهد آمریکا از برجام خارج شده است.

وی افزود: برای اینکه برجام بخواهد به حیات خود ادامه دهد باید جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک اجرا اصلی برجام، تکلیف خود را با سایر اعضای حاضر در برجام مشخص کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: در شرایط فعلی، دولت هم این تصمیم را گرفته است که با شرکای برجام مذاکره کند. قدم اول همین مذاکرات را هم آقای ظریف برداشته است تا با هم چینی‌ها و روس‌ها مذاکره کند.

گودرزی همچنین یادآور شد: پشت‌بند آنچه در این مذاکرات به دست می‌آید و اطمینانی که از این فاز از مذاکرات به دست می‌آورد وارد فاز بعدی بزرگتری با اروپایی‌ها می‌شود.

وی بر همین اساس اضافه کرد:‌چنانچه منافع جمهوری اسلامی ایران در برجام توسط این کشورها تامین شود که قطعا ماندن در برجام و حضور ما در آن ادامه خواهد داشت، در هر صورت باید مذاکرات انجام شود تا ببینیم روند بر چه اساسی پیش خواهد رفت و بر اساس آن برای ادامه مسیر تصمیم‌گیری شود.

نماینده مردم ممسنی در مجلس در پاسخ به این سؤال که در صورت عدم پایبندی طرف مقابل و نقض عهد اروپایی‌ها همچون آمریکا سیاست ایران در این قبال چه خواهد بود، عنوان کرد که اگر اروپایی‌ها بخواهند مسیر آمریکایی‌ را ادامه دهند دیگر دلیلی بر ماندن در برجام وجود نخواهد داشت و در واقع اصلا برجام دیگری وجود ندارد.

گودرزی در پاسخ به این سؤال که در این صورت وضعیت ایران در حوزه اقتصاد چه خواهد بود چرا که قرار بود با برجام گشایش اقتصادی حاصل شود، تصریح کرد:در هر صورت اگر اروپایی‌ها نخواهند همکاری کرده و به تعهدات خود ادامه دهند و یا بخواهند از بازگشت تحریم‌ها حمایت کنند جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم قاطعی بگیرد که با وجود شرایط تحریم در داخل نظام، چه کند. یعنی دیگر چیزی نمی‌ماند که بخواهیم برجام را ادامه دهیم و در قبال این نظر برجام برای ما تمام شده است.

انتهای پیام/