شما مختارید به هر حکومتی رای بدهید + فیلمرفراندوم سال ۵۸ توسط مردم نظام جمهوری اسلامی را در طول مسیر خود با وجود دشمنی‌های کشورهای مختلف حفظ کرد.


به گزارش پایگاه خبری خبریان ،حدود ۴۸ روز از انقلاب اسلامی در ۲۲بهمن سال ۵۷ گذشته بود، به منظور نبود یک چارچوب حکومتی در کشور نیاز بود که هر چه سریعتر نظام حاکم بر مردم ایران مشخص شود به همین دلیل بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی فرمان یک همه پرسی برای تعیین نظام حاکم را صادر کردند که طی آن مردم خود حکومت خود را انتخاب می‌کنند.

در ابتدا برخی از اشخاص با این فرمان مخالفت کردند، برخی دیگر با نوع انتخابات یعنی کلمه آری یا نه، دلیل آن هم این بود که درمقابل جمهوری اسلامی ایران هیچ حکومت دیگر عنوان نشده است. برخی از مخالفان انقاد خود را چنین عنوان کردند که چنان همه‌پرسی‌ای این عنوان می‌شود که در نظرسنجی دوازده فروردین ۱۳۵۸، نوع حکومت بعدی از مردم پرسیده نشد و نحوه سؤال «جمهوری اسلامی، آری یا نه؟» به شکلی است که مردم را بین انتخاب شیوه‌ای معلوم یا تن‌دادن به شیوه‌ای نامعلوم مخیر می‌کند که از لحاظ روانی توده‌های مردم را به انتخاب پاسخ آری متمایل می‌کند این درحالی است که تمام شواهد و اسناد روزنامه‌ها اکثر انواع حکومت‌ها را اعم از سوسیالیستی، لیبرال و غیره را تبلیغ می‌کردند به همین دلیل انقادی بر آن وارد نیست.

*چه کسانی مخالف رای گیری بودند

در پاسخ این سوال که چرا انتخابات به این شکل برگزار شد امام خمینی(ره) می‌گویند: نه به معنای رژیم سلطنی نیست نه به این معنا است که جمهوری اسلامی را نمی‌خواهیم می شود شما رژیم سلطنتی را می‌خواستیم نه گفتید، می‌شود جمهوری مطلق خواستید و نه گفتید یا جمهوری دموکراتیک خواستید و نه گفتید در هر صورت شما مختارید آری یا  نه بگوید و هر چه خواستید در ورقه بنویسید و کسی جلوی شما رانمی‌گیرد.

نمایشگر ویدیو

جواب رهبر انقلاب

همچنین در خاطره‌ای از رهبر انقلاب  که امروز در پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای منشر شد به این سوال پاسخ داده شده. رهبر انقلاب در بخشی از این خاطر می‌فرمایند: خاطره‌ای که فقط اشاره می‌کنم مخالفت‌هایی است که با رأی‌گیری به این شکل وجود داشت که از طرف جناح‌های مختلف این مخالفت‌ها بود. همه هم خودشان را بعد‌ها نشان دادند. هم آن جناح‌هایی که بر مطبوعات کشور مسلط بودند، روشنفکر‌های چپ و نیمه چپ و لیبرال و التقاطی، این‌ها که مطبوعات آن روز را اطلاعات، کیهان آن روز را توی مشت داشتند که خب بحمدالله بعد همه ازاله شدند و روزنامه حسابی دیگری هم نبود. یعنی همین روزنامه‌ی جمهوری اسلامی که نبود روزنامه‌ی دیگری هم که بشود مورد اتفاق باشد همین‌طور. هرچه دلشان می‌خواست می‌نوشتند.

رفته بودند این‌جا و آن‌جا این روشنفکر‌های گروهکی سیاسی ملحد و نیمه‌ملحد از شخصیت‌های گوناگون نظر خواسته بودند که به نظر شما آری یا نه درست است؟ یا بیائید چندجور حکومت را مطرح کنیم و رأی بگیریم. مقصودشان هم این بود که مردم را از آن یکپارچگی خارج کنند، اگرچه فرقی هم نمی‌کرد یعنی تأثیری هم نداشت.

مردم خب طبیعی بود که به آن شیوه‌های دیگر رأی نمی‌دادند و به خصوص بعداز آنی که امام آنجور صریح فرمودند: جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم، نه یک زیاد، لکن آن‌ها کار خودشان را می‌کردند به امید این‌که شاید بتوانند شکاف بیندازند. این رأی زیاد مردم را کم کنند، رأی را تقسیم کنند از این کار‌ها می‌کردند و اوضاعی داشتیم ما در شورای انقلاب با آن جناح لیبرال و به اصطلاح ملی‌گرا که بیشترین خصوصیتشان مخالفت با خط اصیل انقلاب بود که این شیوه‌ای را که بعد هم انجام گرفت این شیوه را اثبات کنیم که این شیوه درستی است.(مصاحبه درباره روز دوازدهم فروردین. ۱۳۶۴/۱/۱۰)

مردم آن دوران بنا به روشنگری روزنامه‌ها و مجاورت با احزاب چپ مثل توده و مجاهدین خلق یا راستگراهایی مثل نهضت ملی با انواع مختلفی از حکومت آشنا بودند و این انتقادی جدی به شمار نمی‌رود.

نتیجه ی درخشان ۹۸.۲ درصدی آرای مردم، مطرح شدن هر گونه بحث و جدلی را در شکل و نوع حکومت ایران پس از سقوط نظام شاهنشاهی ۲۵۰۰ ساله از میان برد و با رهبریت قاطع امام خمینی قدس سره و مجاهدت ها و کوشش‌های بی نظیر امت مسلمان ایران حکومت اسلامی در سرتاسر ایران استقرار یافت؛ تا به حول و قوه ی الهی ملت بزرگ ایران بتواند توانمند و امیدوار زمینه ی تشکیل حکومت عدل اسلامی را برای ظهور امام زمان «علیه السلام» فراهم آورد.

 

۱۲فروردین اولین روزی است که کل جهان شاهد حکومت مبتی بر دین خدا بر روی زمین هستند.

*حضرت امام خمینی(ره)
۱۲ فروردین که روز نخستین حکومت الله است از بزرگترین اعیاد ملی و مذهبی ماست و ملت ما باید این روز بزرگ را عید بگیرند و زنده نگه دارند روزی که کنگره های قصر۲۵۰۰ ساله حکومت طاغوت فرو ریخت و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بربست و حکومت مستضعفین جانشینان آن گردید۰

همچنین حضرت امام خمینی (ره)، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ با اعلام رسمی جمهوری اسلامی ایران و به منظور تشکر از آری قاطع ملت ایران به الگوی حکومت جمهوری اسلامی، پیامی صادر فرمودند. متن کامل پیام امام خمینی (ره) به شرح زیر است:
«بسم الله الرحمن ارحیم
و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین. صدق الله العظیم
من به ملت بزرگ ایران که در طول تاریخ شاهنشاهی، که با استکبار خود آنان را خفیف شمردند و بر آنان کردند آنچه کردند، صمیمانه تبریک می‌گویم. خداوند تعالی بر ما منت نهاد و رژیم استکبار را با دست توانای خود که قدرت مستضعفین است در هم پیچید و ملت عظیم ما را ائمه و پیشوای ملتهای مستضعف نمود، و با برقراری جمهوری اسلامی، وراثت حقه را بدانان ارزانی داشت. من در این روز مبارک، روز امامت امت و روز فتح و ظفر ملت، جمهوری اسلامی ایران را اعلام می‌کنم. به دنیا اعلام می‌کنم که در تاریخ ایران چنین رفراندمی سابقه ندارد که سرتاسر مملکت با شوق و شعف و عشق و علاقه به صندوقها هجوم آورده و رای مثبت خود را در آن ریخته و رژیم طاغوتی را برای همیشه در زباله‌دان تاریخ دفن کنند.
من از این همبستگی که جز مشتی ماجراجو و بیخبر از خدا، همه و همه به ندای آسمانی واعتصموا بحبل الله جمیعا لبیک گفتند، و با تقریبا اتفاق آرا به جمهوری اسلامی رای مثبت دادند و رشد سیاسی و اجتماعی خود را به شرق و غرب ثابت کردند، تقدیر می‌کنم. مبارک باد بر شما روزی که پس از شهادت جوانان برومند و داغ دل مادران و پدران و رنجهای طاقت‌فرسا، دشمن غول صفت و فرعون زمان را از پای درآوردید، و با رای قاطع به جمهوری اسلامی، حکومت عدل الهی را اعلام نمودید. حکومتی که در آن، جمیع اقشار ملت با یک چشم دیده می‌شوند و نور عدالت الهی بر همه و همه به یک طور می‌تابد، و باران رحمت قرآن و سنت بر همه کس به یکسان می‌بارد. مبارک باد شما را چنین حکومتی که در آن اختلاف نژاد و سیاه و سفید و ترک و فارس و لر و کرد و بلوچ مطرح نیست. همه برادر و برابرند؛ فقط و فقط کرامت در پناه تقوا و برتری و به اخلاق فاضله و اعمال صالحه است.
مبارک باد بر شما روزی که در آن تمام اقشار ملت به حقوق خود می‌رسند، فرقی بین زن و مرد و اقلیتهای مذهبی و دیگران در اجرای عدالت نیست. طاغوت دفن شد و طغیان و سرکشی به دنبال او دفن می‌شود، و کشور از چنگال دشمنهای داخلی و خارجی و چپاولگران و غارت پیشگان نجات یافت. اینک شما ملت شجاع، پاسداری جمهوری اسلامی هستید. اینک شما هستید که باید این اثر الهی را با قدرت و قاطعیت حفظ کنید و نگذارید بقایای رژیم متعفن که در کمین نشسته‌اند و طرفداران دزدان بین‌المللی و نفت‌خواران مفتخوار در بین صفوف فشرده شما رخنه کنند. اینک شمایید که باید مقدرات خود را به دست بگیرید و مجال به فرصت طلبان ندهید، و با قدرت الهی که مظهر آن جماعت است، قدمهای بعدی را بردارید، و با فرستادن طبقه فاضله و امنای خود در مجلس موسسان، قانون اساسی جمهوری اسلامی را به تصویب برسانید، و همان طور که با عشق و علاقه به جمهوری اسلامی رای دادید، به امنای امت رای دهید تا مجالی برای بداندیشان نماند.
صبحگاه ۱۲ فروردین – که روز نخستین حکومت الله است – از بزرگترین اعیاد مذهبی و ملی ماست. ملت ما باید این روز را عید بگیرند و زنده نگه دارند. روزی که کنگره‌های قصر ۲۵۰۰ سال حکومت طاغوتی فرو ریخت، و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بربست و حکومت مستضعفین که حکومت خداست به جای آن نشست.
هان! ای ملت عزیز که با خون جوانان خود حق خود را به دست آوردید، این حق را عزیز بشمرید و از آن پاسداری کنید، و در تحت لوای اسلام و پرچم قرآن، عدالت الهی را با پشتیبانی خود اجرا نمایید. من با تمام قوا در خدمت شما که خدمت به اسلام است، این چند روز آخر عمر را می‌گذرانم، و از ملت انتظار آن داریم که با تمام قوا از اسلام و جمهوری اسلامی پاسداری کنند.
من از دولتها می‌خواهم که بدون وحشت از غرب و شرق، با استقلال فکر و اراده، باقیمانده رژیم طاغوتی را که آثارش در تمام شئون کشور ریشه دارد پاکسازی کنند، و فرهنگ و دادگستری و سایر وزارتخانه‌ها و ادارات که با فرم غربی و غربزدگی به پا شده است به شکل اسلامی متحول کنند، و به دنیا عدالت اجتماعی و استقلال فرهنگی و اقتصادی و سیاسی را نشان دهند. از خداوند تعالی عظمت و استقلال کشور و امت اسلامی را خواستارم.
والسلام علیکم و رحمه الله.»
(صحیفه امام (ره)، جلد ششم، ۴-۴۵۲)

در راه پیروزی انقلاب اسلامی تعداد زیادی از مردم جان خود را در این راه گذاشتند که خود نشان دهنده مقوبلیت این نظام بود با این حال امام خمینی(ره) به تاسی از دین مبین اسلام نظام حاکم را به رای گذاشت تا خود مردم آن را انتخاب کنند، به همین دلیل این مردم و امت هستند که وارثان اصلی جمهوری اسلامی ایران می‌باشند. این رفراندوم بارها تاثیرات خود را در مسیر انقلاب نشان داده که در آخرین آن حضور با شکوه مردم در ۲۲بهمن سال ۹۶ بود که با وجود تحریم‌ها و شرایط اقتصادی نا مطلوب از راه انقلاب خارج نشدند و نشان دادن که این انقلاب اذعان مردم است و کسی یا چیزی نمی‌تواند آن را بگیرد.

این انقلاب درحالی پا در ۵۰سالگی می‌گذارد که دشمنان در تمام این سال‌ها نتوانستند به اهداف خود یعنی براندازی نظام جمهوری اسلامی دست پیدا کنند، این نظام اکنون سرلوحه راه کشورهای متفاوتی قرار گرفته است. این انقلاب به رهبری امام خمینی(ره) و بعد از آن مقام معظم رهبری به تمام کشورها نشان داد که زیر بار ظلم نروند چرا که همان مقداری که ظالم در ظلم خود گناه‌کار است مظلومی که به دنبال حق خود نباشد گناه کار است.

منبع :تهران نیوز