عدم وجود امنیت خاطر و امنیت اجتماعی در روستاها مهم ترین عامل مهاجرت روستاییان به شهر استهمایش توجیه دستور العمل بیمه قالیبافی روستایی و عشایری شهرستان فیروزکوه در محل سالن فرهنگی و هنری آفرینش برگزار شد.


به گزارش پایگاه خبری خبریان، همایش توجیه دستور العمل بیمه قالیبافی روستایی و عشایری شهرستان فیروزکوه با حضور مهدی یوسفی جمارانی، فرماندار شهرستان، ابارشی، مدیر کل صندوق بیمه روستای و عشایر استان تهران، روسای ادارات و قالیبافان شهرستان در محل سالن آفرینش برگزار شد.

 مهدی یوسفی جمارانی، فرماندار شهرستان فیروزکوه، در این همایش با اشاره به اقدامات موثر دولت در توسعه پایدار روستایی گفت: اخیراً دولت اقدامات موثری در جهت توسعه پایدار روستایی انجام داده است که از اهم آنها می توان به حمایت های بیمه اشاره کرد؛ صندوق بیمه روستایی و عشایری، تمامی خدمات سازمان تامین اجتماعی را ارائه می دهد.

وی در ادامه تاکید کرد: در گذشته هزینه هایی در قالب خدمات رسانی از قبیل مدرسه سازی برای روستاها توسط دولت صورت می گرفت که برخی از آنها به مرور زمان بلااستفاده شده اند، که امروز بخشی از آن بودجه ماهیانه به حساب دهیاران واریز می شود تا شوراها با همفکری روستاییان نیاز روستا را برطرف سازند و بخش دیگر آن در حوزه حمایت از اشتغال روستایی و کارآفرینان ۱۸ تا ۵۰ سال توسط صندوق حمایت بیمه روستایی و عشایری استفاده می شود که انتظار می رود با اطلاع رسانی مناسب و شرایط مطلوب فیروزکوه شرایط جهت مهاجرت معکوس به سمت روستاها فراهم شود.

یوسفی جمارانی با اشاره به این که دولت این تصمیم را با بررسی تجربیات کشور و تجربیات موفق کشورهای دیگر جمع بندی کرده است، تاکید کرد: اگر چه این تجربه در کشور ما حرکتی نو محسوب می شود اما در دنیا به این نتیجه رسیده اند که منشا توسعه هر کشوری، روستاییان هستند؛ چرا که مناطق کم جمعیت و روستاها بیشترین تولیدات را دارند و کمتر مصرف کننده هستند.

وی عدم وجود امنیت خاطر و امنیت اجتماعی در روستاها را مهم ترین عامل مهاجرت روستاییان به شهر در ۵ دهه اخیر در کشور، بالاخص شهرستان فیروزکوه دانست و گفت: با توجه به اینکه اقدامات خوبی در طول ۴۰ سال عمر انقلاب شکوهمند اسلامی در سطح روستاها اجرا شده است اما در حد انتظار در کاهش روند مهاجرت موفق نبوده اند.

این مقام مسئول با اشاره به عدم امنیت شغلی و اجتماعی روستاییان تصریح کرد: اقدامات خوبی در زیرسازی روستاها صورت گرفته که ضروری اما کافی نبوده است؛ امروزه برخی از تلاش های اخیر دولت مبنی بر آسیب شناسی، نتیجه های خوبی به دنبال داشته است.

وی هم چنین گفت: با توجه به اقدامات دولت در زمینه مشاغل سنتی مانند صنایع دستی، قالی بافی و گلیم بافی که در میان بانوان روستاهای فیروزکوه بسیار رونق دارد  و این فعالیت، شهرستان را تبدیل به یکی از قطب های صنعت گلیم بافی در استان کرده است، قطعآ شهروندان روستایی و شهری می توانند با بهره گیری از این خدمات، فیروزکوه را به عنوان یک قطب در کشور مطرح کنند.

فرماندار فیروزکوه در پایان خاطر نشان کرد: روستا در مقایسه با شهر، فضای مناسب تری برای زندگی است چرا که از هوای پاک، فراورده های دامی و محصولات ارگانیک برخوردار است.

انتهای پیام/