لغو قانون «منع آمد و شد» در بصره پس از یک شب آرام


به گزارش گروه بین‌الملل خبریان، با حاکم شدن آرامش در بصره و فروکش کردن ناآرامی‌ها در این شهر، مقامات عراقی قانون «منع آمد و شد» در بصره را لغو کردند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، تصمیم مقامات عراقی برای لغو محدودیت‌های عبور و مرور در بصره پس از آن بود که غروب شنبه بدون ناآرامی و اقدامات خرابکارانه عده‌ای ناشناس طی روزهای قبل، سپری شد.

فرماندهی عملیات بصره از روز پنجشنبه به دلیل اغتشاشات و خرابکاری‌های عده‌ای سودجو که به میان معترضان نفوذ کرده بودند، در این شهر قانون منع آمد و شد اعمال کرده بود.

ناآرامی‌ها در شهر بصره عراق که از اعتراضات به وضعیت نامناسب خدمات در این شهر از سه‌شنبه هفته گذشته آغاز شد در روزهای اخیر به شدت به خشونت کشیده شده است. این ناآرامی‌ها تا کنون ۹ کشته و ده‌ها زخمی به جا گذاشته است. 

تظاهرات‌ اهالی استان بصره عراق در اعتراض به وضعیت بد خدمات‌رسانی اواخر هفته قبل تشدید شد و افراد ناشناس در واکنش ادعایی به کشته و زخمی شدن شماری از تظاهرات‌کنندگان، ساختمان استانداری بصره را به آتش کشیدند.

اعتراض‌ها و ناآرامی‌ها در این استان، تنها در روز جمعه دو کشته و 45 زخمی به همراه داشته است. آتش زدن بیمارستان آموزشی، شنیده شدن صدای انفجار مهیب در نزدیکی تظاهرات، حمله برخی افراد ناشناس به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بصره و به آتش کشیدن آن  با وجود اعلام حکومت‌نظامی در این شهر، موجب تشدید ناآرامی در بصره شده است.

عضو شورای استانداری بصره با کم‌اهمیت دانستن نشست امروز پارلمان عراق تاکید کرد نخست‌وزیر عراق خود بخشی از توطئه جاری علیه این استان است. (جزئیات بیشتر)

شبکه ماهواره‌ای «العهد» عراق شنبه به نقل از منابع اختصاصی فایل‌‌های صوتی منتشر کرد که حکایت از آن دارد که سرویس استخبارات عربستان سعودی در حوادث چند روز گذشته استان بصره عراق دست دارد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/