معاون وزیر کار در نشست با مدیرعامل صحا عنوان کرد بهره‌مندی از ظرفیت صندوق حمایت از صنایع الکترونیک برای اشتغال متخصصان


به گزارش خبریان به نقل از روابط عمومی صحا عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست با تاکید بر اینکه صحا با توجه به انباشت تجربه و اطلاعاتی که از شرکت‌های فعال صنایع الکترونیک کشور دارد، می‌تواند نقشه راه این صنعت را مشخص کند، گفت: باید بررسی کنیم که فعالیت بخش خصوصی در چه گرایش‌هایی از صنایع الکترونیک بیشتر است و در عین حال تاکید شود این گرایش ظرفیت توسعه زیادی دارد و کشور هم در آن مزیت نسبی داشته و توان ورود به بازار جهانی را دارد.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص مهم‌ترین وظایف صندوق حمایت از صنایع الکترونیک در اشتغال‌زایی افزود: نباید صندوق را فقط به‌عنوان محلی برای اعطای وام درنظر بگیریم زیرا این منابع محدود است، صحا باید بررسی کند که کدام رشته در صنعت الکترونیک بیشترین بهره‌وری و فرصت شغلی را برای کشور ایجاد خواهد کرد. همچنین باید مشخص کرد که نگاه استراتژیک کشور به کدام سمت است و سپس براساس این نگاه اولویت‌های اشتغال را اعلام کنیم.
منصوری درخصوص ارتباطات خارجی شرکت‌ها و نقش توسعه صحا برای صنایع الکترونیک نیز گفت: باید در کشور شرکت‌های بزرگ را تقویت کنیم و برای دستیابی به این هدف باید با شرکت‌های صاحب برند دنیا ارتباطات خوبی داشته باشیم. از این‌رو برای حضور در بازارهای جهانی باید منابعی را به شرکت‌ها تخصیص داد.

وی درخصوص نقش صندوق حمایت از صنایع الکترونیک در اجرا‌های اشتغال و کارورزی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین بخش اجرا اشتغال، توسعه فعالیت‌های پراشتغال است. در این ارتباط پس از اعلام گرایش‌های دارای اولویت حوزه الکترونیک از سوی صحا، وزارتخانه نیز برنامه‌های خود را اعلام می‌کند تا همکاری‌ها در این زمینه آغاز شود.

وحدت: مزیت‌های صنایع الکترونیک در کشور شناسایی شدند
علی وحدت مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) هم در این نشست ضمن معرفی خدمات و تسهیلات صحا، عملکرد چند سال اخیر در بخش تسهیلات و ضمانت‌نامه را تشریح کرد.

وی با تاکید بر اینکه صنایع الکترونیک، آینده صنعت کشور است، تصریح کرد: در حال حاضر برخی از شرکت‌های فعال این حوزه توانسته‌اند با انتخاب خوب محصول دارای بازار مناسب و دارای فناوری و تکنولوژی بالا، ارزش افزوده فراوانی را در کشور ایجاد کنند و حتی به عنوان صادرکننده نمونه معرفی شوند.

مدیرعامل صحا با اشاره به اینکه در حال حاضر وضعیت و اطلاعات شرکت‌های فعال صنایع الکترونیک کشور در صندوق موجود است، خاطرنشان کرد: هم اکنون در صحا مزیت‌های تولیدی صنایع الکترونیک در کشور را می دانیم که کدام شرکت ها در کدام استان وضعیت بهتری دارند و دارای مزیت تولید نسبت به سایر شرکت‌ها هستند.

وحدت در ادامه تاکید کرد: منابع محدود صندوق این فرصت را فراهم کرد که به سمت کیفی سازی حمایت‌ها و اعطای تسهیلات به اجرا‌ها برویم. حتی در جهت حمایت هم جانبه و به نتیجه رسیدن پشتیبانی صورت گرفته، برای بازاریابی شرکت‌ها هم وارد مذاکره با سازمان‌ها و دستگاه های اجرایی برای فروش محصول الکترونیک شدیم.

مدیرعامل صحا در پایان گفت: صندوق حمایت از صنایع الکترونیک پس از قریب به 20 سال پشتیبانی از شرکت‌های صنایع الکترونیک کشور، تولید کننده واقعی را می شناسد که چه شرکت‌هایی قابلیت تولید کدام محصول را با کیفیت خوب در رقابت با سایر شرکت‌ها دارند تا اینکه در فرآیند مشارکت با شرکت های بزرگ و معتبر خارجی موفق باشند.
انتهای پیام/م