مواضع بروکسل درباره برجام به موضع مسکو نزدیک است


سفیر اتحادیه اروپا در روسیه تأکید کرد که مواضع بروکسل درباره برجام به مواضع مسکو و پکن نزدیک است.

به گزارش پایگاه خبری خبریان ،سفیر اتحادیه اروپا در روسیه گفته است، موضع این اتحادیه در خصوص توافق هسته‌ای ایران (برجام) به مواضع روسیه و چین نزدیک تر است تا به مواضع آمریکا.

بنا بر این گزارش، «مارکوس ادرر» در گفت‌وگو با روزنامه «کامرسانت» تأکید کرد، «اتحادیه اروپا بر این باور است که برجام بهترین توافق ممکن بوده و هیچ دلیلی برای تردید در خصوص پایبندی ایران به این توافق وجود ندارد».

بنا به گفته این دیپلمات آلمانی‌تبار، اتحادیه اروپا متأسف است که موضع واشنگتن در خصوص این مسئله با مواضع بروکسل متفاوت است.

ادرر در ادامه تصریح کرد، مسائل دیگری که در خصوص فعالیت‌های دیگر ایران در منطقه مطرح می شود باید کاملا به صورت مستقل از برجام مورد بررسی قرار گیرد.

در ماه جولای سال ۲۰۱۵ میلادی، کشورهای گروه ۱+۵ و ایران توافقنامه‌ای را درباره برنامه هسته‌ای این کشور به امضا درآوردند که بر اساس این توافق که به برجام موسوم شد و قطعنامه‌ای که در تأیید آن شورای امنیت به تصویب رساند، تحریم‌های مرتبط هسته‌ای باید لغو می‌شد. اما آمریکا از همان ابتدا کارشکنی در اجرای برجام را آغاز کرد و کنگره این کشور قانونی را به تصویب رساند تا رئیس‌جمهور آمریکا را ملزم کند هر ۹۰ روز با ارائه گزارشی درباره پایبندی ایران به برجام، در صورت تأیید، تعلیق تحریم ها علیه ایران را تمدید کند.

این روند از زمان اجرایی شدن برجام در ژانویه ۲۰۱۶ میلادی ادامه داشت تا اینکه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه ژانویه سال جاری میلادی (۲۰۱۸) اعلام کرد که برای آخرین بار تعلیق تحریم‌های ایران بر اساس برجام را تمدید می‌کند و هشدار داد اگر تغییرات مدنظر کاخ سفید در متن برجام اعمال نشود، واشنگتن از این توافق خارج خواهد شد و این آخرین باری خواهد بود که تعلیق تحریم های ایران تمدید می‌شود.

ترامپ از زمان آغاز رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا تهدید کرده بود که در صورت روی کار آمدن در کاخ سفید، این توافقنامه را پاره خواهد کرد.

سران کشورهای اروپایی و «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دولت آمریکا خواسته‌اند تا به برجام پایبند بماند و به تعهدات خود ذیل این توافق عمل کند.

منبع :شبکه اطلاع رسانی خبریان