نقش بی‌بدیل امام صادق(ع)؛ در احیای تفکرات ناب شیعی/شناخت سیره اهل بیت(ع)؛ چراغِ راهی روشن برای زندگی بشریت


مدیر مدرسه علمیه امام خمینی(ره) اراک گفت: امام صادق(ع) نقش انکارناپذیری در احیای معارف اسلامی داشتند و در حقیقت معرف اسلامِ راستین به جامعه بودند.

به گزارش پایگاه خبری خبریان ،حجت‌الاسلام سید‌احمد میرمهدی، مدیر مدرسه علمیه امام خمینی(ره) اراک  ضمن تسلیت سالروز شهادت امام صادق(ع) بر شناخت سیره معصومین(ع) گفت: تنها راه دستیابی به سعادت، شناخت و الگوگیری از سیره ائمه اطهار(ع) است.

شناخت سیره اهل بیت(ع)؛ چراغِ راهی روشن برای زندگی بشریت

وی افزود: امروز وظیفه تمام علمای دینی بیان و تبیین فضائل و ویژگی‌های ائمه اطهار(ع) برای جامعه است چراکه شناخت گوشه‌ای از سیره پیامبر اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) همانند چراغِ راهی روشن برای زندگی بشریت است.

نقش انکارناپذیر امام صادق(ع) در احیای معارف اسلامی/تربیت ۴۰۰۰ شاگرد در مکتب امام صادق(ع)

مدیر مدرسه علمیه امام خمینی(ره) اراک با بیان اینکه دوران امامت امام جعفر صادق(ع)، عصر جنبش فرهنگی، فکری و برخورد فرق و مذاهب گوناگون بود، گفت: دوره امامت امام صادق(ع) با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بود. این امام همام نقش انکارناپذیری در احیای معارف اسلامی داشته و در حقیقت معرف اسلام راستین به جامعه بودند.

میرمهدی با اشاره به اینکه امام صادق(ع) شاگردان بسیاری را در آن دوران تربیت کردند، گفت: امام صادق(ع) با توجه به فرصت مناسب سیاسی و نیاز شدید جامعه، نهضت علمی و فرهنگی که امام باقر(ع) در پیش گرفته بودند را گفتند و توانستند بیش از ۴۰۰۰ شاگرد را تربیت کنند که هر کدام در حیطه علمی خود منشا آثار بسیاری بودند.

وی اظهار کرد: امام صادق(ع) موفق شدند با وجود شرایط حاکم به تبیین دین از همه جهات عقیدتی، کلامی، فقی، حقوقی و قضایی بپردازند، به گونه‌ای که امروز اکثر روایاتی که در زمینه های مختلف عبادی و اجتماعی داریم مربوط به دوران امام صادق (ع) و پدرشان است.

مدیر مدرسه علمیه امام خمینی(ره) اراک با اشاره به اینکه امام صادق(ع) بیشتر به جنبه های علمی پرداختند و مبنای تفکر اسلامی صحیح را در جامعه تبیین کردند، گفت: آن حضرت طلایه‌دار این حرکت بود و دانشگاه بزرگ تربیت عالمان دینی را که امام محمد باقر(ع) بنیان گذاری کرده بود را ادامه و به ثمر رساندند.

وی با تاکید بر اینکه امام جعفر صادق(ع) با راه اندازی مکتب جعفری توانست در تمامی زمینه‌ها نظریه ارائه دهد، بیان کرد: این اقدام به گونه‌ای بود که اهل سنت نیز معترف هستند که از مکتب امام صادق(ع) بهره‌مند شده‌اند.

میرمهدی خاطرنشان کرد: امام صادق(ع) با تمام عظمتی که داشتند، در برابر وظایف و تکالیف شرعی شیعیان به گونه‌ای عمل کردند که برای دین زینت باشد.

منبع :شبکه اطلاع رسانی خبریان