همزمان با برگزاری تجمعات دانشجویان داخل کشور دانشجویان ایرانی کشورهای اروپایی در اعتراض به پیمان‌شکنی آمریکا تجمع کردند


به گزارش خبرنگار سیاسی خبریان، همزمان با برگزاری تجمعات دانشجویی در شهرهای مختلف، دانشجویان ایرانی کشورهای اروپایی هم نسبت به بدعهدی و نقض عهد آمریکا در برجام تجمع کردند.

بنابراین گزارش  دانشجویان ایرانی در آلمان، بریتانیا و در و در برخی از شهرهای دیگر کشورهای اروپایی با برگزاری تجمعات خود اعتراض خود را به پیمان‌شکنی آمریکا نشان دادند.

دانشجویان در شهر « آخن» هم در مقابل محل سخنرانی امانوئل مکرون و مرکل تجمعی برگزار کرده و نسبت به عهدشکنی آمریکا واکنش نشان دادند.

گفتنی است برخی از دانشجویان خارجی نیز دانشجویان ایرانی را در این تجمعات اعتراضی همراهی کردند.

در پایان این تجمعات اعتراضی بیانیه مجمع انجمن های اسلامی دانشجویان و انجمن‌هاى اسلامى دانشجویان منطقه بریتانیا در رابطه با خروج امریکا از برجام قرائت شد.

* بد عهدی امریکا در اجرای توافقات بین المللی تنها منحصر به برجام نمی‌شود

انجمن‌هاى اسلامى دانشجویان منطقه بریتانیا در بیانیه خود با محکوم کردن بدعهدى و اقدام یک جانبه و مغایر با قانون امریکا در خروج از توافق هسته‌اى و همین‌طور سخنان توهین آمیز و سخیف رئیس جمهور امریکا اعلام کرد: 

١- اقدامات اخیر و اظهار نظرهاى نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس در مورد تلاش ایران براى دستیابى به صلاح هسته اى و حمایت از تروریسم که تنها چند روز قبل از اعلام موضع رئیس جمهور امریکا در مورد برجام صورت گرفت و از سوى دیگر استناد رئیس جمهور و دولت تندروى امریکا به این اظهارات حاکى از این است که در عمل امریکا به زبان گویاى رژیم اشغالگر قدس تبدیل گشته و در راستاى مواضع خصمانه این رژیم گام بر می‌دارد.

٢- امریکا در حالی اتهاماتی بی اساس را در رابطه با فعالیت های ایران در منطقه و حمایت دولت ایران از تروریسم ماجرا می کند که خود و متحدین وهابی و صهیونیست اش بانیان تشکیل گروه های تروریستی در منطقه هستند و عامل اصلی نقض حقوق بشر و تجاوزگری به شمار می آیند. این موضوع زمانی آشکارتر می شود که رئیس جمهور امریکا در مناظرات انتخاباتی خود بارها رقیب انتخاباتی خود را محکوم به تشکیل داعش و حمایت از آن می کند. بر همگان واضح است که نا امنی و آشوب در منطقه به یک روش بازاریابی برای امریکا تبدیل شده است تا زمینه فروش میلیاردها دلار سلاح و تجهیزات نظامی را به کشورهای منطقه فراهم کند. از سوی دیگر رئیس جمهور امریکا پا را فراتر نهاده و به بهانه باقی ماندن و حضور نظامی برای تأمین امنیت در منطقه و مواردی همچون خروج از برجام، به دوشیدن هر چه بیشتر برخی کشورهای منطقه می پردازد. 

٣- بد عهدی امریکا در اجرای توافقات بین المللی تنها منحصر به برجام نمی‌شود و در دور جدید ریاست جمهوری امریکا، قانون گریزی و نقض عهد به یک روال عادی برای این کشور تبدیل گشته است و شامل مواردی چون خروج امریکا از توافق تغییرات آب و هوا و توافق همکاری های اقیانوس آرام نیز می شود. یکی از عوامل مهم که منجر شد خروج رسمی و علنی امریکا از برجام شانزده ماه به طول بیانجامد، اجماع جهانی در رابطه با برجام بود و امریکا با خروج از این توافق بین المللی و پشت کردن به متحدان سنتی خود نشان داد که شریک قابل اعتمادی نیست و منزوی خواهد شد. 

٤- در طول اجرای توافق هسته ای، ایران همواره مورد راستی آزمایی قرار گرفته است و پایبندی ایران به برجام توسط آژانس بین المللی انرژی هسته ای که به عنوان تنها مرجع رسمی بین المللی و مرجع نهایی در توافق برجام شناخته شده است، 11 بار تأیید شده است و کشورهای عضو همواره به پایبندی ایران به تعهدات خود اذعان داشته اند.

بر این اساس قانون گریزی و خروج امریکا از برجام، نه تنها باعث بی اعتباری هر چه بیشتر امریکا در صحنه بین المللی می شود، بلکه نظام حقوقی بین المللی و اصول و مبانی دیپلماسی و روابط بین الملل را با خطر و چالش جدی رو به رو کرده است.»

* فشارهای آمریکا فرصتی ست برای افزایش وحدت و یکپارچگی تا پاسخ توهین و تهدید را با غرور بدهیم

مجمع انجمن‌های اسلامی دانشجویان در آلمان هم در بیانیه خود آورده است:

« شاید تاریخ چنین روزهایی را کمتر به چشم دیده باشد که کشورهای مختلف، اتحادیه ها، گروه‌ها، سازمان ها و چهره های شاخص بین الملی این چنین متحد در برابر کشورهایی که قصد تخطی از حقوق بین الملل را دارند صف آرایی کنند. این مهم در حالیست که کارزار جهانی علیه برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران پیش از توافق هسته ای سال 2015 عملا برعکس روزهای کنونی بود. آمریکا و رژیم صهیونیستی طی یک دهه با سم پاشی و تخریب وجهه ایران توانسته بودند تا برنامه هسته ای ایران را به شکل یک خطر جهانی جلوه دهند که از پس آن توانستند متحدانشان را در تحریمی کم سابقه علیه یک کشور در تاریخ سازمان ملل متحد بسیج کنند.

خواست ملت ایران، تصمیم ایرانیان در انتخابات های متعدد سال‌های اخیر و نهایتا درایت نظام جمهوری اسلامی و هوشمندی فرزندان دلاور ایران در عرصه دیپلماتیک باعث شد ورق عوض شود و ایران به عنوان کشوری متمایل به منطق و عقلانیت و در کنار قدرت های جهانی توافقی را امضا کرد تا مهر باطلی بزند به ادعاهای گزاف طراحان تحریم و انزوای ایران و بهانه تراشان هسته ای. 

طنز تلخ تاریخ اینجاست که رژیم صهیونیستی که بر اساس اطلاعات و آمار های متعدد خود ده ها بلکه صدها یا هزاران کلاهک اتمی انبار کرده دارد با سردمداری آمریکا که تنها کشوریست که از این سلاح تا به امروز در جهان استفاده کرده است نه تنها به برجام تن ندادند بلکه با نقض آن طی دو سال و نیم گذشته به انحای مختلف کار به جایی رساندند که با دروغ گویی در شویی تلوزیونی ایران را متهم به داشتن برنامه های پنهانی هسته ای کردند. چیزی که با تایید های مکرر آژانس بین المللی انرژی اتمی بر حسن اجرای تعهدات پس از برجام تفاوت فاحش دارد. سناریوی اسرائیلی که پس از روی کار آمدن نسل جدید سردمداران عربستان سعودی اکنون حامی مالی نیز پیدا کرده است نهایتا توسط ترامپ با خروج آمریکا از برجام نهایی شد. این پروژه طراحی شده در تل آویو، پشتیبانی شده در ریاض و اجرا شده در واشنگتن امروز به جهان نشان می دهد که دقیقا چه کسانی به دنبال ایجاد بحران جهانی هستند. 

جهان امروز دیگر سال های ابتدایی قرن بیست و یکم نیست که نسبت به جو سازی های آمریکا برای توجیه حمله به عراق ساکت نشست. جهان امروز هم سناریوی تجاوز را می شناسد هم طراحان آن مانند جان بولتون را. امروز اتحادیه اروپا می بایست نشان دهد که دیگر گیمچه سیاسی جنگ افروزان جهانی قرار نخواهد گرفت. اروپا در نزدیکی خاورمیانه در یک کشتی نشسته است. جنگ داخلی سوریه نشان داد که جنگ، کشتار و نابودی یک سرزمین مرز نمی شناسد و به سرعت به بحرانی برای کشورهای حتی قاره اروپا تبدیل می شود. امروز جهان در نقطه ای است که باید تصمیم بگیرد که سرنوشت جهان و توافقات بین المللی را سیاست، حقوق بین الملل، امنیت و صلح تعیین می کند یا تاجران، اسلحه سازان و دلالان نفتی.

در سوی دیگر ایران قرار دارد، برجام امروز به نماد تعهد ایران به پیمان های بین الملی و عقلانیت مردم ایران تبدیل شده است. امروز جهان در انتظار است تا ببیند از درون ایران چه صدایی بلند می شود و با این بدعهدی چه برخوردی می کنند. مردم ایران در چهار دهه گذشته به کرات از رهبران سیاسی درباره بهدعهدی آمریکا شنیده بودند اما شاید باور این موضوع برای نسل جوان تر سخت بود. امروز آمریکا نه تنها به ایران که به کل جهان نشان داد چگونه برای هیچ توافقی و هیچ سازوکار بین المللی احترام قائل نیست. خواه طرف حساب آمریکا ایران باشد خواه محیط زیست جهانی پس از خروج آمریکا از توافق پاریس.

از طرفی بار دیگر اتحادیه اروپایی می بایست نشان دهد تا چه حد نسبت به اعتبار خود اهمیت نشان می دهد. اتحادیه اروپا نه در حرف که با زبان حقوقی و با تصویب قوانینی باید در قبال ترس شرکت های اروپایی از تحریم های هسته ای آمریکا چاره اندیشی کند. اروپا باید نشان دهد که برجام کماکان توافقی محل اعتبار و راهگشاست و گرنه هرگونه سکوت یا اکتفا به ابراز تاسف های کلامی عملا نام اروپا را در کنار ناقضان برجام خواهد نوشت.
در نهایت این نکته باید در پایان ذکر شود که فشار بر هیچ مردمی در جهان نمی‌تواند به نتیجه مطلوب طراحان آن برسد. مردم در برابر فشار رو به اتحاد می آوردند و اختلافات خود را فراموش می کنند. این فشار نه تنها طرفی برای آنان نخواهد بست بلکه فرصتی ست برای حاکمان ما، و مردم تا دوباره با افزایش وحدت و یکپارچگی پاسخ توهین و تهدید را با غرور بدهند. غروری ملی که ملت ایران در تاریخ سابقه ای طولانی در نمایش آن دارد»

انتهای پیام/