همه اعضای 1+5 باید به حفظ برجام پایبند باشند


به گزارش گروه بین‌الملل خبریان، وزارت خارجه چین روز چهارشنبه (امروز) تأکید کرد که تمامی طرفین گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس،‌فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) باید به حفظ برجام پایبند باشند و اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها بر پایبندی ایران به این توافق هسته‌ای تأکید کرده است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، «هوا چون اینگ»  سخنگوی وزارت خارجه چین در یک کنفرانس خبری روزانه به گزارشاتی درباره اظهارات اخیر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اشاره کرد که شامگاه دوشنبه (10 اردیبهشت) در شوی تبلیغاتی جدید علیه ایران، در یک سخنرانی زنده تلویزیونی، زونکن و لوح‌های فشرده‌ای تحت عنوان «اسناد و مدارک» نشان داد و مدعی شد بعد از امضای برجام، ایران به صورت مخفیانه بُعد نظامی برنامه هسته‌ای خود را حفظ کرده و تلاش داشته به سلاح اتمی برسد.

سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به این اظهارات تصرحی کرد که تنها هیأت بین‌المللی که حق نظارت بر این توافق هسته‌ای و قضاوت درباره آن را دارد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و ادامه داد که چین تصریح می‌کند که آژانس بارها پایبندی ایران به برجام را تأکید کرده است.

وی در ادامه افزود که همه طرفین باید به حفظ برجام پایبند باشند.

چین که یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و از اعضای برجام هست، بارها بر ادامه پایبندی تمامی اعضای این توافق هسته‌ای به برجام تأکید کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا قرار است در تاریخ 12 می درباره تمدید یا عدم تمدید تحریم ایران ذیل برجام، تصمیم‌‌گیری کند و اگر در تاریخ مذکور، تعلیق تحریم‌های ایران طبق برجام را برای 120 روز دیگر تمدید نکند، امکان خروج واشنگتن از برجام و از بین رفتن این توافق که میان ایران و مجموعه موسوم به «1+5» (آمریکا، انگلیس،‌ فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) به امضا درآمده است، وجود دارد.

رئیس‌جمهور آمریکا به طور مداوم از برجام بعنوان بدترین توافق تاریخ که تاکنون درباره آن مذاکره شده است، یاد می‌کند و در مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا، کمپین انتخاباتی خود را بر پایه لغو این توافق هسته‌ای بنا نهاد.

انتهای پیام/