وقتی ادبیات روحانی حامیانش را هم شرمنده می‌کند!زمانی که فردی از اعتماد به نفس مطلوبی برخوردار باشد بدین شکلی که در سخنان رییس‌جمهور ما شاهد آن هستیم، با مخالفان خود برخورد نمی‌کند.


به گزارش پایگاه خبری خبریان ،سخنان دور از ادب حسن روحانی خطاب به منتقدان البته سابقه زیادی دارد و او در طول پنج سال گذشته به کرات مردم و منتقدین را مورد اهانت قرار داده است. اما در آخرین مورد او دو روز قبل در مجمع بانک مرکزی منتقدان دولت را کم عقل خواند. این ادبیات سخیف او در حالی است که این روزها، منتقدان روحانی را طیف وسیعی از مردم ایران شامل می‌شوند.

اما این بار ادبیات زننده روحانی موجبات شرمندگی حامیان دولت را هم به وجود آورد و آن‌ها نیز نتوانستند نسبت به این برخورد حسن روحانی با منتقدان سکوت کنند.

این ادبیات به خاطر عدم اعتماد به نفس است

عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح‌طلب در واکنش به اهانت‌های روحانی نوشت: «زمانی که فردی از اعتماد به نفس مطلوبی برخوردار باشد بدین شکلی که در سخنان رییس‌جمهور ما شاهد آن هستیم، با مخالفان خود برخورد نمی‌کند. هیچگاه قرار نیست که مخالفین و منتقدین ما، مطابق میل ما صحبت کرده یا موضوعاتی را مطرح کنند که با معیارهای ما عقلانی باشد. اینکه قرار باشد مخالف باب میل ما صحبت کند را چه کسی تعیین کرده است؟ هرفردی در جامعه می‌تواند آزادانه نظر خود را مطرح کند و صاحب قدرتی که قصد نشان دادن واکنش به آن موضوع را دارد، با توجه به میزان اعتماد به نفس خود در برابر آن موضوع متانت به خرج می‌دهد و منتقد یا مخالف را بی‌عقل خطاب نمی‌کند.»

عبدی در ادامه نوشت: «مخالفان دولت فقط در جبهه سیاسی اصولگرا یا تندرو‌ها قرار ندارند بلکه دولت مخالفینی در عرصه عمومی نیز دارد. دولت نیازمند آن است که در ادبیات خود با منتقدان تجدید نظر کند. این موضوع بارها ذکر شده اما متاسفانه تاکنون به آن توجهی نشده است.»

اشاره به صفت مذموم روحانی

حسین دهباشی کارگردان فیلم انتخاباتی روحانی در سال ۹۲ نیز به یک صفت زشت روحانی اشاره کرد و نوشت: «به‌عنوان کسی که مدت ولو کوتاهی از نزدیک با جناب آقای روحانی کار کرده‌، شهادت می‌دهم که ایشان در مقایسه با همتایان خود یک سر و گردن بالاتر است؛ به لحاظ هوش و دانش و مدیریت و نکته‌سنجی و سخن‌روری و… حیف اما که همه این‌ها گاه تحت تاثیر صفت تکبّر بسیار ایشان زایل می‌شود.»

روحانی عذرخواهی کند

محمدجواد حق‌شناس نیز در واکنش به سخنان روحانی اعلام کرد: «گاهی اوقات ادبیات رییس‌جمهور در سخنرانی‌های‌شان چندان مناسب و پسندیده نیست. آقای روحانی باید در به کار بردن واژه‌هایش دقت کرده و اگر هم این واژه‌ها از زبانش بدون اختیار خارج شده، باید به نوعی درصدد جبران آن بربیاید. ایشان باید قبل از دیگران در مورد این مساله واکنش نشان دهد. شاید بهترین کار این باشد که از مخاطبانش بابت به کار بردن چنین واژه‌ای عذرخواهی کند. نقد دولت نه تنها مبارزه با دولت نیست؛ بلکه کمک و همراهی با آن است.»

حق‌شناس گفت: «آقای روحانی حتی باید عده‌ای را استخدام کرده و به آنها هزینه‌هایی را پرداخت کند تا به نقد عملکرد دولت بپردازند. لذا آقای رییس‌جمهور باید نسبت به منتقدان صبوری به خرج داده و همکاران خود را نیز به صبر، سعه صدر و تحمل نقد مخالف توصیه کند. به کار بردن واژه‌ای چون کمبود عقل در شأن رییس‌جمهوری نیست و او و همکارانش باید بیشتر مراقبت کنند تا بهانه‌ای را به دست منتقدان ندهند. ممکن است برخی نقدها از موضع مخالفت با منافع ملی مطرح شده باشد و چنین نتیجه‌ای به بار بیاورد اما صحبت تند با مخالفان هم خیلی درست نیست و با منافع ملی سازگار نخواهد بود.»

مخالف چنین رئیس جمهوری هستم

فحاشی‌های روحانی حتی صدای عنصر تندرویی چون عبدالله رمضان‌زاده را هم در آورد و سخنگوی دولت اصلاحات نوشت: «رئیس جمهوری که من انتخاب کرده ام از من نمایندگی برای کم عقل خواندن مخالفان دولت ندارد. من مخالف چنین رئیس جمهوری هستم.»

این ادبیات دور از انصاف و اخلاق است

سایت اصلاح‌طلب عصر ایران از دیگر رسانه‌های حامی دولت هم نسبت به سخنان زننده روحانی واکنش نشان داد و نوشت: «همه ما باید بدانیم برای اداره کشور تفکر‌های مختلفی هستند که مردم از میان آن‌ها یکی را برای رساندن کشور به ساحل آرامش انتخاب می‌کنند. این که فکر کنیم طرف مقابل نمی‌فهمد و کم‌عقل است، به دور از انصاف و اخلاق است. روحانی اگر ایران را هم تبدیل به سوییس کند و دیگر کشور هیچ مشکلی نداشته باشد و همه مردم در رفاه کامل زندگی کنند بازهم رئیس جمهور حق ندارد منتقدان خود را ‌کم‌عقل خطاب کند. ادبیات دیروز روحانی نه تنها در شأن او بلکه در شأن ما رای دهندگان به شیخ دیپلمات نبود.»

این ادبیات در شأن جایگاه ریاست جمهوری نیست

همچنین سایت انتخاب از رسانه‌های اصلی حامی دولت در واکنش به سخنان روحانی نوشت: «استفاده از واژه کم ‏عقل برای مخالفان دولت و یا مبارزان علیه دولت، فارغ از همه حواشی آن، در شأن جایگاه ریاست جمهوری نیست.‏»

منبع :شبکه اطلاع رسانی خبریان