پشت پرده هدف ترامپ در پیشنهاد مذاکره به ایران/ ترامپ می خواهد به دنیا اعلام کند هم از برجام خارج شد هم ایران را پای مذاکره آورداین کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه ما هنوز تحریم نشده ایم عنوان کرد: این افراد بدون هیچ منطقی این ادعا را دارند چرا که قرار است ۱۳ آبان تحریم های جدیدی علیه ایران وضع شود اما هنوز به زمان تحریم ها نرسیده عده ای در داخل بازار را ملتهب کردند.


به گزارش پایگاه خبری خبریان ،ابوالفضل صدقی، کارشناس مسائل سیاسی در خصوص پیشنهاد مذاکره از سوی ترامپ و استقبال برخی از آن اظهار داشت: اهداف مختلفی پشت مذاکره های مختلف است، گاهی مذاکره برای تلف کردن وقت است، گاهی مذاکره برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب است و گاهی هدف از مذاکره این است که متوجه اهداف و منظور طرف مقابل شوند.

وی در ادامه افزود: یکی از انواع مذاکره تبلیغاتی است. یعنی مذاکره برای مذاکره است تا به جهانیان اعلام شود فردی یا کشوری پای میز مذاکره آمده است؛ هدف ترامپ هم نوع چهارم است تا به دنیا بفهماند ما ایران را با همه سرسختی و شعار های استکبار ستیزی پای میز مذاکره آوردیم.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه هدف ترامپ از اعلام مذاکره مانور دادن بود عنوان کرد: ترامپ می خواهد به دنیا اعلام کند که در کنار خارج شدن از برجام توان اینکه ایران را دوباره پای میز مذاکره بکشاند دارد.

صدقی با بیان اینکه مذاکره بدون پیش شرط معنایی ندارد یاد آوری کرد: وقتی پمپءو وزیر خارجه آمریکا اعلام می کند که ایران باید دوازده مورد را رعایت کند تا با هم پای میز مذاکره بیاییم یعنی صحبت های ترامپ عملاً برای آزمون است.

وی ضمن طرح این سوال که هدف امروز ما از مذاکره چیست بیان داشت: ما امروز درباره چه چیزی باید با آمریکا صحبت کنیم؟ ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرد تا برجام آغاز شود اما آمریکا از آن خارج شد آیا معقول است برای رعایت بندهای برجام دوباره امتیازهای دیگری بدهیم؟

 

مذاکره مجدد با آمریکا بزرگترین اشتباه استراتژیک است

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه مذاکره مجدد با آمریکا بزرگترین اشتباه استراتژیک در تاریخ خواهد بود تاکید کرد: ماجرای شاهان قاجار در حال تکرار است که یک روز عهدنامه گلستان را بستند و مدتی بعد برای اجرای گلستان ترکمانچای را به ایران تحمیل کردند. کاملاً روشن است که هدف آمریکا از مذاکره فقط گرفتن امتیاز است.

صدقی در ادامه همچنین گفت: جریان غرب گرا در کشور مذاکره می کند که فقط با آمریکا مذاکره کرده و در ارتباط باشد از همین جهت است که جریان رسانه ای در کشور همزمان با طرح مذاکره از سوی ترامپ با هجمه سنگین در حال تغییر ذائقه مردم به سمت مذاکره با آمریکا است.

 

جریان معدودی در داخل به دنبال مذاکره مجدد با آمریکا هستند

وی در ادامه افزود: این جریان حتی کاهش چند هزارتومانی قیمت طلا را مرتبط با اظهارات ترامپ دانست و حتی علنا اعلام می کنند که مشکلات اقتصادی امروز ما به خاطر آمریکاست.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه ما هنوز تحریم نشده ایم عنوان کرد: این افراد بدون هیچ منطقی این ادعا را دارند چرا که قرار است ۱۳ آبان تحریم های جدیدی علیه ایران وضع شود اما هنوز به زمان تحریم ها نرسیده عده ای در داخل بازار را ملتهب کردند.

صدقی در ادامه افزود: از زمانی که تحریم های نفتی علیه ایران وضع شود حدود ۶ماه زمان می برد تا اجرایی شوند و شاید سالها طول بکشد که فروش نفت ایزان را به صفر برسانند که البته با توجه به سهم تولید نفت ایران در دنیا این کار عملی نیست.

وی ضمن تاکید بر اینکه منطقی نیست ما موشک های خود را کنار بگذاریم و خود را در معرض تهدیدات نظامی قرار دهیم تا با آمریکا وارد مذاکره شویم گفت: حتی اگر ایران از موشک های خود دست بکشد باز هم تضمینی نیست که آمریکا دوباره بهانه جویی نکرده و به تعهدات خود عمل کند.

 

مشکلات اقتصادی امروز حاصل اتحاد جریان غرب گرا و نظام سلطه است

این کارشناس مسائل سیاسی در مسائل اقتصادی کاملاً دست برخی افراد در داخل کشور دیده می شود. برخی عمداً فشار اقتصادی را تشدید کرده اند که ایزان را به سمت مذاکره با آمریکا سوق بدهند. مشکلات اقتصادی امروز حاصل اتحاد جریان غرب گرا در کشور و نظام سلطه است.

صدقی با بیان اینکه هدف از این فشارها این است که ایران را پای میز مذاکره هل بدهند تاکید کرد: شاهد بودیم طی ۱۵روز گذشته دلار و طلا یکباره گران می شود و بعد از طرح مساله مذاکره اندکی قیمت ها پایین می آید که مثلاً ثابت کنند مشکلات اقتصادی ما ریشه بیرونی دارد.

وی در ادامه افزود: هدف آنها پایان دادن به انقلاب اسلامی و گفتن شکلی از جمهوری اسلامی است که ارزش های اسلامی در آن کمرنگ شده و دغدغه هایی که حاشیه ای هستند جای دغدغه های اصلی را بگیرد مثلا امروز شاخدیم نمایندگان مجلس بحران اقتصادی را رها کرده و به حضور زنان در ورزشگاه می پردازند.

 

دنبال کنندگان مذاکره با آمریکا خائن به ملت هستند

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه طرح مذاکره از سوی آمریکا و ترامپ یک بازی است عنوان کرد: اگر وارد مذاکره دیگری با آمریکا شویم بدون اینکه برجام تماما اجرا نشود مذاکره کنندگان و کسانی که پیگیر این نوع مذاکره هستند یک خیانت استراتژیک در حق ملت ایران کرده اند.

صدقی همچنین بیان داشت: منطقی است که اگر ترامپ بپذیرد که تمام تحریم‌ها را معلق نگه دارد و به تمام مفاد برجام پایبند باشد آن‌وقت می تواند پیشنهاد مذاکره جدیدی بدهد که البته ما قبلاً هم اعلام کرده بودیم که در مسائل مهم مانند موشکی مذاکره ای با آمریکا نخواهیم داشت.

 

اگر تحریمی علیه ایران وضع نشود، مذاکره برای وقت کشی منطقی است

وی در ادامه تاکید کرد: مشخص نیست به بهانه مذاکره می خواهند چند سال دیگر اقتصاد ایران و سرمایه گذاری های خارجی را معلق نگه دارند اگر تحریم ها تعلیق شود و به برجام عمل شود آنوقت مذاکره برای وقت کشی در دستور کار ایران قرار بگیرد بهتر است.

این کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: نمی شود که آمریکا ایران را تحریم کند، تهدید به کاهش و صفر کردن فروش نفت ایران هم داشته باشد و ما هم ساکت بنشینیم، طبیعی است که ۸۰درصد تهدید های آمریکا علیه ایران عملیات روانی است.

صدقی با اشاره به برخی از تهدیدهای اپوزیسیون در داخل و خارج از کشور عنوان کرد: اگر روزی قرار باشد رژیم جمهوری اسلامی به زعم آنها چنج شود یا تغییر کند حتی اگر شده نیم ساعت قبل از این تغییر جمهوری اسلامی ایران اسرائیل را نابود می کند یا اگر قرار است نفت ایران تحت هر شرایطی به فروش نرسد توانایی داریم که مسیر خروج نفت منطقه را ببندیم.

وی در ادامه افزود: غیر منطقی است که ما نتوانیم نفت خود را بفروشیم، در برجام هم باقی بمانیم، پول‌های خود را هم نتوانیم وارد کشور کنیم، فشار جهانی هم روی ما باشد و … آن‌وقت بایستیم و به دنیا نگاه کنیم؛ توانایی های ایران در موضوعات مختلف زیاد است و پاسخ های متعددی برای مقابله با هر یک از تهدیدهای ذکر شده برای کشور وجود دارد.

 

طبق نظرسنجی‌های صورت گرفته مردم مخالف مذاکره مجدد با آمریکا هستند

این کارشناس مسائل سیاسی همچنین بیان داشت: نظرسنجی های گسترده ای در کشور وجود دارد که بعد از خروج آمریکا از برجام عملاً اعتماد مردم ایران از آمریکا از دست رفته است و اکنون غالب مردم ایران مخالف مذاکره مجدد با آمریکا هستند؛ اکثر مردم ایران موضوع موشکی را موضوعی می دانند که حق مردم بوده و نیازی به مذاکره در خصوص آن با کشورهای دیگر نمی بینند. این نظرسنجی ها نشان می دهد که اکثریت مردم علیرغم آرای روحانی از دولت ناراضی هستند و مسئول مستقیم وضعیت فعلی کشور را دولت دانسته و نقش غرب را کمرنگ می دانند.

منبع :شبکه اطلاع رسانی خبریان