گزارشی از خاطرات آتش نشانان از چهارشنبه آخر سال آتش در جان آتش نشانان


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبریان، چهارشنبه سوری، یک جشن بهاری بوده است که پیش از رسیدن نوروز برگزار می‌شود مردم در این روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهایشان مراسمی را بی‌خطر و بی حادثه برگزار می کردند.

سالهاست که روز جشن بی‌خطر ایرانیان تبدیل شده به روز جنگ هرکجای شهر تبدیل به یک میدان جنگ می‌شود، مردم سنگر می‌گیرند و برای دور ماندن از آسیب‌های احتمالی به پناهگاه می‌روند. براساس گزارش‌ها در سه سال گذشته میزان حوادث چهارشنبه آخر سال کاهش یافته است.

در اواخر سال 95 وقتی که ساختمان پلاسکو فروریخت و 17 نفر از آتش نشانان جان خود را از دست دادند این دیدگاه‌ وجود داشت که در آن سال شاهد حوادث تلخ چهارشنبه سوزی دیگر نباشیم ولی بازهم بعضی از شهروندان با عدم توجه به نکات ایمنی حادثه آفریدند.

در روز چهارشنبه آخر سال، درخت، بوته ، سطل آشغال، دیوار و هیچ یک از مکان های عمومی شهر در امان نیستند و امکان آتش سوزی برای تمام این اماکن هست. حال نقش ماموران آتش نشانی در این چهارشنبه بسیار مهم است. مامورانی که در حال آماده باش کامل هستند و این جشن برای خانواده‌هایشان تبدیل به بزرگترین دلهره شده که اتفاقی برای عزیزانشان نیفتد.

 

 

علی‌اکبر فرمانی رئیس ایستگاه حرم حضرت امام خمینی(ره) که 22 سال سابقه آتش‌نشانی دارد، درباره چهارشنبه آخر سال می‌گوید مردم باید مراسم‌های اصلی چهارشنبه آخر سال را بشناسند که از کجا به کجا رسیده‌ایم. ما هم مانند تمام مردم دنیا آداب و رسوم خاص خود را داریم.

وی ادامه داد: آیین چهارشنبه‌سوری یکی از مراسمات است که در این شب مردم بیرون از خانه‌های خود و در فضای مناسبی که به کسی آسیب نبیند، آتشی روشن کرده و دور هم جمع می‌شدند و با روشن کردن آتش قصد داشتند مشکلات طول آن سال‌ها را به دل آتش بدهند.

وی افزود: قاشق‌زنی، فال گرفتن و فال‌گوش بودن از رسم و رسومات اصلی این مراسم چهارشنبه آخر سال است، ولی متأسفانه روشن کردن یک آتش کوچک را تبدیل به حریق کردند و حریق یعنی آتشی که گسترش پیدا می‌کند و این آتش با سرایت به اطراف نمی‌تواند طراوت داشته باشد و هنگامی که در چهارشنبه‌سوری فردی دچار خسارت‌های مالی و جانی شود،‌ قطعاً روحیه ضعیفی پیدا خواهد کرد و همان آتش و اتفاق مسیر زندگی‌اش را عوض می‌کند.

وی به «نه به چهارشنبه‌سوری خطرناک» اشاره کرد و گفت:‌ این مراسم یک نوع جشن است که مردم به خوشی و سلامت برای سال آینده آماده شوند ولی آن را به چهارشنبه‌سوزی تبدیل کرده‌ایم و ممکن است در آغازین روزهای سال نو، خانواده‌ای داغدار شود.

وی به یکی از حوادث چهارشنبه‌سوری اشاره کرد و گفت: سه سال پیش در ایستگاه 13 آبان، ایستگاه شماره 47 خدمت می‌کردم، حادثه‌ای در یاقچی‌آباد، خیابان بهمن‌یار اعلام شد که چون در محل زندگی خودم بود، سریعاً به محل حادثه رفتم  که انفجار مواد اشتعالزا در این ساختمان را داشته‌ایم. زمانی که به محل حادثه رسیدم، با صحنه‌ای مواجه شدم که به دلیل انفجار مواد قابل اشتعال پدر خانواده از بین رفته بود و همسر و فرزندش نیز بدنشان سوخته بود و بچه‌های تیم گروه نجات، مادر و فرزند را از حریق خارج کردند و با آنکه چند سال از این حادثه می‌گذرد، ‌ولی هنوز به شرایط زندگی مناسب بازنگشته‌اند و می‌خواستند با فروش مواد محترقه یک درآمدی را کسب کند که این درآمد موجب شد که هنوز آثار سوختگی در جسم و روح این خانواده باقی بماند.

فرمانی با تأکید بر اینکه خاطرات تلخ از چهارشنبه‌سوری زیاد داریم گفت: در شب چهارشنبه‌سوری تمامی نیروها در آمادگی کامل هستند و این دلهره در آتش‌نشانان و خانواده‌های آنها وجود دارد. در روز چهارشنبه‌سوری آتش‌نشانان سه شیفت کار می‌کنند و بین 40 تا 50 نفر در ایستگاه‌ها حضور دارند و از خانواده‌های خود دور هستند و در این جشن خانوادگی حضور ندارند.

وی به شهروندان درباره حوادث چهارشنبه‌سوری توصیه کرد: قبل از روشن کردن آتش مطمئن شوند مواد قابل اشتعال در کنارشان نیست و از پرتاب کردند سیلندرهای کوچک در داخل آتش خودداری کنند. خاموش‌کننده آب همراهشان باشد و از والدین درخواست می‌کنیم حواسشان به فرزندان خود باشد و هنگامی که قصد پریدن از آتش را دارند، مواظب باشند لباس آنها آتش نگیرد.

وی گفت: هنگامی که بیرون از منزل قرار دارند قطعاً پنجره‌های خود را ببندند.

وی گفت: بنده توصیه می‌کنم که از بالن‌ها استفاده نکنند؛ چراکه این بالن‌ها ممکن است به درخت گیر کند و موجب آتش گرفتن درخت و یا منزل شود.

مجریانی رئیس ایستگاه مرکز 21 آتش‌نشانی تهران که 25 سال است در این سازمان مشغول به خدمت است نیز درباره چهارشنبه آخر سال، گفت: بنده در ایستگاه‌های متعددی خدمت کردم و طی این سال‌ها حوادث مختلفی اعم از حادثه و حریق تجربه کرده‌ایم. کار ما و خاطرات ما از چهارشنبه‌سوری بسیار تلخ است؛ چراکه موجب خسارت‌های مالی و جانی برای شهروندان می‌شود.

مجریانی گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر با توجه به فرهنگ‌سازی‌هایی که شده و اقداماتی که رسانه‌ها انجام داده‌اند خسارت‌ها کاهش پیدا کرده است، ولی علی‌رغم تمامی این زحمت‌ها شاهد خسارت‌های مالی و جانی در شهر همچنان هستیم.

وی گفت: به یاد دارم در محدود کیانشهر انفجاری رخ داده بود که از پشت‌بام یک ساختمان 4 طبقه ترکیب مواد شیمیایی را انجام می‌دادند که به یکباره انفجاری رخ می‌دهد و در این حادثه یک نفر جان خود را از دست داد یا در تهرانپارس پدر و پسری در اثر استفاده از مواد محترقه جان خود را از دست دادند و دیگر حوادثی که در چهارشنبه‌سوری اتفاق افتاده است.

مجریانی با تأکید بر اینکه بعضی از خسارت‌ها و حوادث غیرقابل جبران است، گفت: متأسفانه در سال‌های گذشته در افسریه به دلیل استفاده از نارنجک‌های دست‌ساز چشم یک کودک تخلیه شد درصورتی‌که آن کودک در حال گذر از یک محل بود و افراد بیگناه در این حوادث صدمه می‌بینند.

وی ادامه داد: ما متأسفانه شاهد این حوادث در سال‌های گذشته بوده‌ایم و امیدواریم در سال جاری و سال‌ آینده شاهد چنین حوادثی نباشیم؛ چراکه بسیار مشاهده این حوادث و آسیب‌ها دردآور است.

رئیس ایستگاه مرکزی 21 آتش‌نشانی تهران ادامه داد: متأسفانه در چهارشنبه‌سوری آسیب‌هایی نیز متوجه آتش‌نشانان می‌شود، در بعضی از محله‌ها به ماشین‌های آتش‌نشانی هجوم می‌آورند و یا با نارنجک به شیشه آنها می‌زنند و متأسفانه این اتفاقات هنوز می‌افتد و آتش‌نشانان به‌عنوان افرادی که وظیفه ایجاد ایمنی را دارند مورد آسیب قرار می‌گیرند.

وی گفت: پس از حادثه پلاسکو فکر می‌کردیم آن سال در چهارشنبه‌سوری یک مورد حادثه هم نخواهیم داشت، ولی همچنان دیدیدم در بعضی نقاط شهر چنین حوادثی ادامه دارد و همچنان این روند و حوادث در شهر و در روزی که به‌عنوان یک جشن سالم محسوب می‌شود، شهروندان آسیب‌های جسمی و روحی می‌بینند.

وی افزود: در روز سه‌شنبه آخر سال آتش‌نشانان با صد درصد پرسنل آماده به کار هستند و خودروهای سنگین پشتیبانی علاوه‌بر خودروهای سبک نیز در شیفت کاری قرار دارند و در سه شیفت آتش‌نشانان مشغول به فعالیت هستند.

 

مهدی حقی معاون عملیات منطقه 6 تهران که 23 سال سابقه حضور در آتش‌نشانی را دارد گفت: بنده در جشن چهارشنبه‌سوری هیچ سالی در کنار خانواده‌ام نبودم و در این سال‌ها به مردم در این روز خدمت می‌کردم.

وی ادامه داد: پشتوانه آتش‌نشانان دعاهای خیر مردم است ولی متأسفانه بعضی از افراد نیز به آتش‌نشانان کم‌لطفی می‌کنند.

وی ادامه داد: در روز چهارشنبه‌سوری تمامی مأموران آتش‌نشانی در آماده‌باش کامل هستند و به شهروندان خدمت می‌کنند.

وی گفت: بنده از مردم درخواست می‌کنم که به توصیه‌های ایمنی در این روز توجه کنند و حادثه را جدی بگیرند؛ چراکه حادثه خبر نمی‌کند.

وی گفت: در سال‌های گذشته شاهد حوادث تلخی در چهارشنبه آخر سال در تهران بودیم که حتی افرادی در اثر استفاده از مواد محترقه، بدنشان تکه‌تکه شده بود. امیدواریم روزی برسد که چهارشنبه‌سوری خوب و بدون حادثه داشته باشیم.

حقی افزود: قدیم‌ها لحظه شماری می‌کردیم چهارشنبه‌سوری برسد، ولی الآن دعا می‌کنیم هرچه زودتر این روز تمام شود. هنگامی که در روز چهارشنبه‌سوری قرار داریم به شوخی بعضی از افراد در کنار آتش‌نشانان نیز ترقه می‌اندازند و جاهایی نیز بوده که به شیشه‌های خودروهای آتش‌نشانی نیز نارنجک زدند و می‌توانم بگویم در این مدت خدمتم هیچ خاطره خوبی از چهارشنبه‌سوری نداشتم.

وی افزود: توصیه بنده به شهروندان این است که اگر می‌خواهند شادی‌ای انجام بدهند به صورت کنترل‌شده باشد و جایی این اتفاق بیفتد که موجب تخریب و آسیب رساندن به مردم نباشد و جلوی امدادرسانی به شهروندان را نگیرند.

انتهای پیام/