23 شهید گمنام در واحدهای دانشگاه آزاد تشییع و خاکسپاری می‌شوند


رضا نصیری مدیرکل فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبریان، با بیان اینکه پیکرهای 23 شهید گمنام دوران دفاع مقدس، همزمان با ایام فاطمیه (س) در 13 واحد دانشگاه آزاد اسلامی تشییع و تدفین خواهد شد، افزود: بر همین اساس دانشگاه آزاد اسلامی واحد پیشوا ورامین 30 بهمن میزبان پیکر مطهر دو شهید، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تایباد 28 بهمن میزبان دو شهید، واحد مهدیشهر 30 بهمن  میزبان یک شهید، واحد گرگان 29 بهمن میزبان دو شهید، واحد آزادشهر 29 بهمن میزبان پیکر مطهر دو شهید خواهند بود.

وی ادامه داد: همچنین واحد بویین ‌زهرا 30 بهمن میزبان پیکر مطهر دو شهید، واحد محمود آباد دوم اسفند میزبان دو شهید، واحد انار 30 بهمن میزبان یک شهید، واحد رفسنجان 30 بهمن میزبان دو شهید، واحد استهبان پنجم اسفند میزبان دو شهید و برخی واحدهای دیگر هم میزبان شهدای گمنام هشت سال دوران دفاع مقدس خواهند بود.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی به یکی از بیانات مقام معظم رهبری درباره تجلیل از شهیدان و ایثارگران اشاره و خاطرنشان کرد: حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی) فرموده اند «شهید و شهادت در فرهنگ اسلامی، مظهر حیات و بقاء و حضور و درخشندگی است و این ماییم که باید با ارتباط و اتصال به این مفهوم بلند و ماندگار، برای خود و جامعه و کشور خود، بلندی و ماندگاری به دست آوریم.» همین فرمایشات ارزشمند و ماندگار رهبر فرزانه انقلاب، چراغ راه ما در دانشگاه آزاد اسلامی برای گسترش فرهنگ ایثار و شهادت است.

وی تاکید کرد: امروز امنیت، رشد علمی و اخلاقی دانشگاه و جامعه، مرهون خون پاک شهیدانی است که بی هیچ چشمداشتی، جان نازنینشان را در کف دستشان گذاشتند و خالصانه تقدیم درگاه الهی کردند.

نصیری، توسعه دانشگاه آزاد اسلامی را هم مرهون خون پاک شهیدان دانست و اذعان داشت: بدون شک اگر رشادت ها و فداکاری های رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس نبود و کشور به دست دشمنان می‌افتاد، نهال هیچ نهاد و سازمانی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی به درخت تنومند امروز تبدیل نمی شد.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار کرد: مجموعه‌ای که در دوره جدید مدیریتی به بدنه دانشگاه آزاد اسلامی اضافه شده، همواره التزام خود به نظام، انقلاب، اسلام و خون پاک شیدان را ثابت کرده است و امروز دانشگاه آزاد اسلامی همانند بسیاری از نهادهای انقلابی در کشور، نقش آفرین و اثرگذار شده است.

او توضیح داد: در دوره جدید مدیریتی دانشگاه آزاد اسلامی، یکی از اولویت های فرهنگی، ترویج روزافزون فرهنگ ایثار و شهادت است و خوشبختانه همانطور که انتظار می رفت این موضوع با استقبال پرشور و گسترده دانشجویان، استادان و کارکنان دانشگاه، همراه شده است.

نصیری، خاطرنشان کرد: دو،‌ سه ماه پیش در مراسم خاکسپاری شهید گمنام در واحد تهران شرق شرکت کردم و همان شور و شوق انقلابی را که 10 سال قبل در استقبال از شهیدان گمنام در دانشگاه تهران دیده بودم در دانشجویان واحد مزبور دیدم.

وی فرهنگ ایثار و شهادت را سرمایه نرم نظام اسلامی و ترویج آن را وظیفه ذاتی و دینی مسوولان نهادهای مختلف و از جمله دانشگاهیان برشمرد و ادامه داد: شهیدان، درس عزت، شرف، آزادگی و استقلال را به ما آموختند. بدون شک، بنیان و عظمت ما به جهاد و شهادت وابسته است و این عزت و شرف هم در سایه همین فرهنگ عاشورایی به دست آمده است.

نصیری تاکید کرد: امروز رسانه ها و به ویژه فضای مجازی، نقش مهم و کلیدی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دارند و باید از این ابزار به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. در این بین، دانشگاه آزاد اسلامی به یاری خداوند متعال و با حضور جوانان مومن و انقلابی در حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی و از جمله امور رسانه ای، در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، پیشگام خواهد بود.

وی اضافه کرد: تاکنون 263 بسیجی جان بر کف و سرباز عاشق و گلگون کفن امام روح الله در دانشگاه آزاد اسلامی خاکسپاری شده اند و مزار مطهر بیش از 100 شهید مطهر در این دانشگاه وجود دارد که انشاالله تا قیامت دارالشفای آزادگان و فرهیختگان خواد ماند.

انتهای پیام/