عمومیکسب و کار استانها

آموزش چاپ عکس روی چوب در منزل

روش های چاپ عکس روی چوب

چطور می تونیم تصویر را روی چوب منتقل کنیم؟ امروز در بخش آموزش هنرهای دستی ، روش هایی ساده برای چاپ روی چوب را به شما معرفی می کنیم. از این کاردستی ساده می تونید هدایای زیبا برای عزیزانتون بسازید.

روش هایی ساده برای چاپ کردن عکس روی چوب

برای هر روش ، لازمه ابتدا تصویر مورد نظرتون را روی کاغذ چاپ لیزری کنید. از چاپگرهای جوهر افشان استفاده نکنید.

چاپ عکس روی چوب با استون

لوازم مورد نیاز

مقداری استون

دستمال کاغذی

دستکش برای محافظت از دست ها

در این روش از استون برای انتقال رنگ عکس به چوب استفاده می کنیم.

توجه : هنگام استفاده از استون بسیار مراقب باشد.

ابتدا عکس را روی چوب قرار دهید و در صورت لزوم به لبه های آن چسب بزنید تا حرکت نکند. سپس یک عدد دستمال کاغذی را به استون آغشته کنید و روی عکس بمالید. بعد از این چند مرتبه این کار را تکرار کردید رنگ عکس روی چوب منتقل می شود و کاغذ خیلی راحت از چوب جدا می شود.

انتقال تصویر روی چوب با اتو

در این روش از اتو استفاده می کنیم. ابتدا عکس را مثل روش اول روی چوب قرار می دهیم. درجه اتو را زیاد می کنیم و با فشار روی کاغذ می کشیم. همانطور که می بینید عکس خیلی خوب روی چوب چاپ نشد چون حرارت اتو خیلی زیاد نبود. البته به نوع کاغذ عکس هم ربط دارد. این روش با کاغذهای روغنی بهتر می شود.

استفاده از پلی اکرلیک برای چاپ عکس روی چوب

لوازم مورد نیاز

پلی اکرلیک

یک عدد برس

یک عدد مسواک زبر

با استفاده از برس یک لایه نازک پلی اکرلیک به چوب می مالیم و عکس را روی آن قرار می دهیم. کاغذ را از وسط به چوب بچسبانید تا هوا زیرآن نماند. یک ساعت آن را کنار بگذارید تا کاملا خشک شود. بعد از خشک شدن روی کاغذ را مرطوب می کنیم و با مسواک به آرامی روی آن می کشیم تا کاملا کاغذ از چوب جدا شود.

چاپ عکس روی چوب با استفاده از چسب چوب

وسایل مورد نیاز :

چسب چوب

برس

آب

یک عدد مسواک

چسب چوب هم درست مثل پلی اکرلیک استفاده می شود. با قلم مو روی چوب یک لایه نازک چسب بزنید. سپس کاغذ را طوری روی چوب بچسبانید که هوا زیر کاغذ نماند. برای این کار ابتدا با انگشت روی کاغذ خوب بکشید تا هوا زیر کاغذ نماند. در صورت لزوم با یک عدد کارت هم این کار را انجام دهید. آن را به مدت ۹۰ دقیقه کنار بگذارید تا کاملا خشک شود. سپس روی کاغذ را خیس کرده و با مسواک روی آن بکشید تا کاغذ کاملا از چوب جدا شود.

چاپ عکس روی چوب با چایپر لیزری

این روش به دلیل صرف هزینه زیاد پیشنهاد نمی شود.

۳ روش آسان چاپ عکس روی چوب در خانه و با کمترین امکانات

انتقال تصویر روی چوب یکی از روش‌های جذاب ساخت تابلوهای چوبی دکوراتیو است. چاپ یا انتقال تصویر، عکس یا لوگو روی چوب ایده‌های جالبی را در ذهن تداعی می‌کند. از جمله کاربردهای این روش می‌توان به انتقال طرح و نوشته روی انواع ساز اشاره کرد. در این مطلب چند روش ساده و خانگی انتقال تصاویر دلخواه روی چوب را بررسی می‌کنیم.

روش‌های قدیمی انتقال تصویر

از گذشته چاپ عکس روی چوب یا سفال در ایران مرسوم بوده است. از جمله این روش‌های مرسوم انتقال طرح در ایران، سوزن زدن خطوط طرح، قرار دادن طرح روی چوب یا سفال و استفاده از جوهر یا پودر زغال برای منتقل کردن خطوط سوزن زده شده روی سطح موردنظر است. این روش در هنرهایی چوب سفال و کاشی و سرامیک بسیار مرسوم بوده است. از دیگر روش‌های جاری و ساده انتقال طرح و تصویر روی چوب یا دیگر سطوح می‌توان به استفاده از کاغذ کاربن و یا چسباندن طرح روی چوب اشاره کرد.

چاپ عکس رنگی و سیاه و سفید روی چوب

در این روش می‌توان تصاویر پرینت شده توسط پرینترهای لیزری (رنگی یا سیاه و سفید) را روی چوب و به روش‌های خانگی منتقل نمود. در این روش تنها از پرینتر لیزری استفاده شده و سایر پرینترها از جمله جوهر افشان به دلیل مکانیسم پرینت قابلیت استفاده از این روش را ندارد.

چگونه عکس را برای چاپ روی چوب پرینت بگیریم؟

تصویر را قرینه پرینت کنید

برای چاپ تنها رعایت دو نکته ضروری است؛ نخست باید در نظر بگیرید که تصویر چاپ شده به‌صورت آینه (قرینه) روی چوب چاپ می‌شود. این نکته مخصوصاً در چاپ متن و لوگو باید مورد توجه قرار گیرد. برای حل این مشکل تصویر را قبل از پرینت در نرم افزارهای ویرایشگر تصاویر (مانند فتوشاپ) ۱۸۰ درجه به سمت چپ قرینه کنید. در محیط فتوشاپ می‌توانید از گزینه “flip canvas horizontal” مطابق با تصویر زیر استفاده نمایید.

تصویر را با وضوح بالا پرینت کنید

نکته دوم انتخاب رزولوشن برای پرینت هست. مقدار را حداقل روی ۳۰۰ DPI قرار دهید. در تنظیمات پرینتر به دنبال گزینه‌هایی برای افزایش هر چه بیشتر کیفیت پرینت باشید. هر چه این کیفیت بیشتر باشد مقدار تونر بیشتری به کاغذ چسبیده و در نتیجه تصویر واضح‌تری را به چوب منتقل خواهد کرد.

تصویر را روی کاغذ مخصوص پرینت کنید

بهترین نتیجه را وقتی خواهید گرفت که تصویر را روی کاغذهای مخصوص چاپ حرارتی چاپ کنید. این کاغذها به نام کاغذ استیکر و کاغذ سابلی (Sublimation) هم شناخته می‌شود.  این کاغذها پس از چاپ کمترین چسبندگی تونر به کاغذ را دارند و با اعمال حرارت و یا چسب زدن به بهترین کیفیت ممکن تصویر منتقل می‌شود. امکان استفاده از کاغذهای معمولی پرینت هم هست؛ اما کیفیت انتقال طرح با کاغذهای نام برده را ندارد.

چسب چاپ عکس روی چوب چیست؟

برای چاپ یا انتقال تصویر از کاغذ به چوب چسب‌های مخصوصی نیز وجود دارد. این چسب‌ها به با نام چسب”wood print” شناخته می‌شود. ممکن هست دست یابی به این چسب برای شما مشکل باشد. در این صورت می‌توانید چسب چوب‌های مرغوب را جایگزین آن کنید. چسب چوبی که استفاده می‌کنید نباید پس از خشک شدن به‌اصطلاح سپیدک بزند.

چاپ عکس روی چوب با محلول استون

محلول استون در رنگ فروشی‌ها به‌راحتی قابل خرید هست. استون را می‌شود از بوی تند آن تشخیص داد. در این روش عکس را توسط پرینتر لیزری روی کاغذ چاپ و با رعایت موارد نوشته شده در بالا چاپ کنید. کاغذ پرینت گرفته شده را روی چوبی که قبلاً پرداخت و صاف شده قرار دهید. کاغذ روی چوب را می‌تواند با چسب ثابت نگه دارید. سپس پارچه‌ای را آغشته به استون کنید و به‌آرامی پشت کاغذ حرکت دهید. پس از چند ثانیه نقش یا نوشته روی کاغذ به چوب منتقل می‌شود. این روش سریع است؛ اما کیفیت خوبی ندارد.

چاپ عکس روی چوب با حرارت

در این روش تصویر را با شرایط توضیح داده شده در بالا پرینت گرفته و روی چوبی که قبلاً کاملاً پرداخت و صیقلی شده قرار می‌دهیم. در ادامه اتوی داغ شده را روی کاغذ قرار می‌دهیم و با ترکیب حرارت و فشار طرح پرینت گرفته شده را روی چوب منتقل می‌کنیم. این روش در انتقال و نقشه‌های PCB روی پنل های مسی و ساخت بردهای الکترونیک مرسوم هست؛ اما روی چوب و با امکانات خانگی نتیجه چندان مطلوب نیست.

چاپ عکس روی چوب با چسب

این روش بهترین و ساده‌ترین روشی هست که می‌توان اقدام به چاپ و انتقال تصاویر روی چوب نمود. در این روش، تصویر و لوگو یا متن با رعایت موارد اشاره شده در بالا پرینت گرفته می‌شود. سطح چوب مشابه صنعت چاپ استیکر چسبدار را قبل از انتقال طرح کاملاً پرداخت و صیقلی می‌کنیم. در ادامه توسط چسب مخصوص چاپ عکس روی چوب و یا چسب چوب مرغوب سطح چوب زمینه را کاملاً و به‌صورت یکنواخت به چسب آغشته می‌کنیم.

کاغذ پرینت گرفته شده را روی چوب قرار می‌دهیم و با دست یا کاردک سعی در چسباندن بدون چروک و حباب کاغذ به سطح چوب می‌کنیم. پس از چند ساعت و خشک شدن چسب، اگر کاغذ مخصوص پرینت حرارتی باشد به‌راحتی آن را جدا می‌شود و در صورت استفاده از کاغذهای معمولی با پارچه کمی کاغذ را خیس کنید و پس از نم‌دار شدن کاغذ آن را با دست و یا مسواک جدا کنید. طرح پرینت گرفته شده روی چوب چسبیده و کاغذ پشت آن برداشته می‌شود.

محافظت از تصویر چاپ شده روی چوب

پس از چاپ یا انتقال تصویر روی چوب به هر یک از روش‌ها، به‌منظور پایداری بیشتر و طولانی نمودن عمر تصویر چاپ شده می‌تواند سطح کار با پوشش‌هایی مانند سیلر، کیلر، لاک، اپوکسی یا وارنیش بپوشانید. این عمل در چاپ شیشه نیز متدوال می باشد.

دکمه بازگشت به بالا