ورزشیکسب و کار استانها

کفش فوتسال چمن مصنوعی چه ویژگی دارد؟

راهنمای خرید کفش فوتبال- انواع کفش فوتبال براساس نوع زمین بازی

مهم نیست اگر بازیکن حرفه‌ای هستید یا یک فوتبالیست تازه‌کار، کم سن و سال هستید یا بزرگ و باتجربه، به هرحال شما برای خرید اینترنتی کفش فوتسال یا فوتبال مناسب و ایده‌آل به یک راهنمای خوب احتیاج دارید تا به شما کمک کند بهترین کفش فوتبال را به منظور نشان دادن بهترین عملکرد خود در زمین, انتخاب کنید.

پیش از هرچیز لازم به ذکر است که کفش ‌های فوتبال یا اصطلاحا استوک و یا سالنی را براساس ویژگی های مختلفی دسته بندی و استفاده می‌کنند. ویژگی‌هایی مانند جنس رویه ، وزن کفش ، میزان سرعت، قدرت و کنترل ، حالت و شکل کلی پاهای شما و در نهایت مقدار بودجه باید در هنگام خرید مورد توجه قرار بگیرند.

ما در این مطلب به شما کمک می‌کنیم که کفش مناسبتان را بر اساس “نوع زمینی” که می‌خواهید در آن بازی کنید تشخیص دهید.

بر‌خلاف بسکتبال و سایر ورزش‌ها، فوتبال در درجه اول روی دو جنس سطح زمین بازی می‌شود. اولی چمن طبیعی است که در خاک کاشته شده است و دیگری چمن مصنوعی است که نوع تقلیدی از چمن طبیعی است و به صورت موکت روی زمین پهن می‌شود و کاملا زمین را می‌پوشاند. البته باید به این نکته توجه شود که زمین‌های چمن طبیعی خود نیز به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند, که به آن می‌پردازیم و انواع دیگری از زمین‌های فوتبال مانند فوتبال سالنی و خیابانی نیز وجود دارد که نباید از قلم بیافتند.

از این رو برای هر زمین, کفش فوتبال مناسب آن به شرح زیر می باشد :

1- چمن طبیعی: قطعا هیچ زمینی برای فوتبال بهتر و جذاب‌تر از زمین چمن طبیعی نیست. همانطور که همه‌ی ما مشاهده کردیم زمین چمن‌های طبیعی بسته به فصل و آب و هوای منطقه بسیار متفاوت هستند. دو مدل اصلی‌ آن عبارت‌اند از:

1-1: زمین سفت و سخت Firm ground)): زمین‌های سخت زمین‌هایی از جنس چمن طبیعی و کوتاه هستند. این زمین‌ها معمولا در شهرها و زمان‌هایی با آب و هوای خشک وجود دارند. کفش‌های مناسب این زمین‌ها دارای میخ‌ها (studs) یا تیغه‌هایی (blades) از جنس پلاستیک سخت هستند. برخلاف مدل‌های یکنواخت قدیمی‌تر که هر کفش دارای 6 میخ یکسان بود ، این کفش‌ها میخ‌های ترکیبی و با شکل و اندازه‌های متفاوت دارند )معمولا تعداد میخ یا تیغه ها به 12 عدد نیز می‌رسد) . شکل معمول این میخ‌ها در انگلیسی moulded نامیده می‌شود. ارتفاع کوتاه تر این مدل تیغه‌ها باعث می‌شود کف پای بازیکن با زمین ارتباط بیشتری داشته باشد و فشار کمتری به زانوها وارد شود.

2-1: زمین نرم (Soft ground) : این زمین‌ها سطحی مرطوب و یا حتی گلی با چمن‌های کوتاه و بلند دارند. این زمین‌ها معمولا از بازیکن بیشترین انرژی را طلب می‌کنند و به کشش و توانایی بالایی برای بازی کردن‌های طولانی نیاز دارند. کفش ‌هایی که در این زمین‌ها استفاده می‌شوند معمولا همان مدل‌هایی که از گذشته متداول بودند هستند. یعنی کفش‌هایی با شش میخ مخروطی یا اصطلاحا کله قندی شکل (دو میخ در عقب و چهار میخ در جلوی کفش) که به کف کفش محکم چسبیده اند. دلیل کم‌تر بودن تعداد میخ یا تیغه‌ها در این مدل نسبت به بقیه مدل‌ها این است که پای بازیکن بدلیل زیاد بودن سطح تماس، به زمین گیر نکند و آسیب دیدگی صورت نگیرد. میخ ها در مدل‌های متداول تر قدیمی از جنس آلمینیوم و فلز‌های سبک بودند اما امروزه از مواد بسیار متنوع دیگری نیز ساخته می‌شوند.

2- چمن مصنوعی (Artificial grass or turf): با افزایش تعداد علاقه مندان به ورزش فوتبال و احداث بیشتر زمین‌های فوتبال ، استفاده از چمن مصنوعی بسیار فراگیر شد. البته ویژگی‌هایی مانند نگهداری کم و قابل استفاده بودنش در تمام طول سال نیز در متداول شدن آن بسیار تاثیرگذار بود. زمین‌های چمن مصنوعی سخت تر  از زمین چمن‌‌های طبیعی هستند و موکتی که چمن‌ها به آن چسبیده شده‌اند غیرقابل نفوذ و شکل‌گیر هستند و به همین دلیل باید کفش‌هایی را انتخاب کرد که نسبت به انواع نرم‌تر طبیعی آن تماس بیشتری با سطح زمین داشته باشند تا بازیکن حین بازی دچار لرزش و عدم تعادل نشود. کفش‌های مناسب این زمین که به آنها استوک ریز نیز گفته می‌شود به راحتی قابل تشخیص هستند زیرا کفی آنها از میخ‌های کوچک قرص مانندی پر شده  است.

نکته‌ی قابل توجه : امروزه تولیدی‌های بزرگ میخ‌ها یا تیغه‌های کف کفش را به صورت قابل تعویض (interchangeable) می‌سازند تا در صورت نیاز بتوان آن‌ها را برای زمین‌های مختلف کوتاه یا بلندتر کرد یا ترکیب آن را تغییر داد.

3- فوتبال سالنی: تفاوت بارز این کفش‌ها با مدل‌های دیگر، کف کاملا صاف آن است. زیره آن معمولا از جنس لاستیک است و ممکن است قسمت‌هایی با برجستگی بسیارکم  پلاستیکی نیز داشته باشد.

4- فوتبال خیابانی: برای بعضی از بازیکنان مهم است که کفش‌های راحتی برای بازی‌ها و مسابقات خیابانی‌شان داشته باشند. این کفش‌ها مانند مدل قبل سطح صافی دارند و شیار‌هایی در جهت‌های مختلف روی آن در نظر گرفته شده است تا در هر حالتی بیشترین تماس را با زمین و حفظ تعادل را داشته باشد. عموما از همان کتونیهای سالنی برای مصارف خیابانی نیز استفاده می شود.

در پایان شما باید در نظر بگیرید که هنگام خرید، کفشی را در الویت قرار دهید که هم پاشنه و هم پنجه پایتان در آن ثابت و راحت قرار بگیرند. زیرا اگر این اصل را رعایت نکیند، علاوه بر اینکه بهره‌ی مناسبی از بازی نمی‌برید ، ممکن است دچار پیچ خوردگی و حتی آسیب‌های جدی‌تر شوید.

بهترین انتخاب کفش فوتبال برای چمن مصنوعی

در این بخش از مقاله بهترین انتخاب کفش فوتبال مخصوص چمن مصنوعی و انواع کفش استوک فوتبال مناسب برای بازی در زمین های چمن و عوامل موثر در انتخاب کفش استوک چمن مصنوعی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 ۱. انواع کفش استوک فوتبال

۱.۱ کفش فوتبال با استوک HG

۱.۲ کفش فوتبال با استوک AG

۱.۳ کفش فوتبال با استوک SG

۱.۴ کفش فوتبال با استوک FG

۲. عوامل موثر در انتخاب کفش استوک چمن مصنوعی

با پیشرفت تکنولوژی در صنعت ساخت و تولید کفش مخصوص فوتبال شاهد تنوع، در مدل ها و برند های تولید کننده کفش های فوتبال هستیم در این راستا کمپانی ها تولید کننده متناسب با نوع زمین های فوتبال اقدام به ساخت کفش های مخصوص برای بازی در هر نوع زمینی (زمین چمن طبیعی – زمین چمن مصنوعی) نموده اند. در مقالات قبلی پیرامون کفش استوک فوتبال و انوع  آن پرداخته ایم در این قسمت سعی داریم، انتخاب کفش فوتبال مناسب برای زمین های چمن مصنوعی و طبیعی را مورد بررسی قرار دهیم.

انواع کفش استوک فوتبال

کفش های استوک فوتبال معمولا به ۳ دسته مخصوص، زمین چمن سفت، زمین چمن نرم و خیس، و زمین چمن مصنوعی تقسیم می شوند. در ادامه به معرفی هرکدام و نحوه کاربرد آنها در زمین مخصوص خود خواهیم پرداخت.

کفش فوتبال با استوک HG

استوک HG برای بازی در زمین های چمن مصنوعی خشک و سفت ساخته شده است. در کف این کفش ها مقدار زیادی استوک (میخ) به شکلی یکسان پخش شده و استوک ها از ارتفاع کمی برخوردار هستند تا از فشار ناشی از سفت زمین به پاها جلوگیری کنند. این نوع کفش بسیار مناسب و مقاوم در فصل زمستان برای بازی در زمین های یخ زده هستند. استوک AG مخصوص بازی در زمین های چمن مصنوعی و نرم طراحی و ساخته می شود. در این کفش استوک های زیاد و یکنواختی که از ارتفاع یکسانی برخوردار نیستند تعبیه شده است. جنس استوک ها از پلاستیک فشرده شده  و به صورت تیغه ای تهیه شده و در افزایش سرعت بازیکن موثر است.

کفش فوتبال با استوک SG

استوک SG مخصوص بازی در زمین های چمن نرم طراحی شده است. این کفش به دلیل داشتن قابلیت تعویض استوک (میخ) استوک تعویضی نامیده می شود . مناسب بازی در زمین های چمن نرم و خیس است. در این کفش ها استوک های بلند قابل تعویض به فواصل نزدیک به هم نصب، و همچنین ، استوک های نیز وجود دارند که قابل تعویض ندارند. این کفش در بین بازیکنان بزرگ فوتبال به جهت پتانسیل بالای آن در طی کردن پیچ های مانیکور بسیار محبوب هستند.

کفش فوتبال با استوک FG

استوک FG مخصوص بازی در زمین های چمن طبیعی که از چمن کوتاهی برخوردارند طراحی و ساخته می شود. استفاده از این استوک باعث بهبود افزایش سرعت در حرکات انفجاری بازیکنان می شود. در طراحی اینکفش ها معمولا از استوک آلومینیومی که بصورت تیغه ای و مخروط تو خالی هستند بکار برده می شود.

عوامل موثر در انتخاب کفش استوک چمن مصنوعی

مهمترین فاکتورهای موثر در انتخاب کفش استوک مخصوص چمن مصنوعی در ساختار آن خلاصه می شود. در انتخاب کفش استوک فوتبال جنس بکار رفته در آن، مانند چرمی که در ساخت کفش استفاده شده، تکنولوژی، دوام، مقاومت کفش، احساس راحتی بازیکن در هنگام بازی، نحوه قرار گیری استوک ها و جنس استوک (میخ)  بسیار حائز اهمیت است. اساسآ انتخاب صحیح یک کفش استوک فوتبال با توجه به شناخت بازیکن از ویژگی ها و پستی که در فوتبال در آن بازی می کند بر نحوه بهبود کیفیت روند بازی آن بسیار تاثیر گذار خواهد بود ولی این نکته را باید در نظر داشت که بر سبک بازی بازیکن هیچ تاثیری نخواهد داشت.

برای چمن مصنوعی چه کفشی مناسب است؟ بیسبال، فوتبال

فرقی نمی کند در حال گل زدن باشید یا در حال دویدن، یک کفش با کیفیت شرایط مناسب تری برای یک ورزشکار ایجاد می کند. از آنجایی که امروزه بیشتر ورزشگاه ها از چمن مصنوعی پوشانده شده است، داشتن کتانی یا کفش ورزشی مناسب بسیار اهمیت دارد. امروزه تولیدکنندگان بسیاری در ارائه مدل های جدید کفش ورزشی مناسب چمن مصنوعی فعالیت دارند. اما کدام یک گزینه مناسب تر است، بسیار سخت به نظر می‌رسد.

در ادامه با نکاتی که باید هنگام انتخاب کفش مناسب چمن مصنوعی در نظر بگیرید، آشنا می شوید.

·         کفش مناسب زمین چمن مصنوعی فوتبال

چمن مصنوعی فوتبال با ویژگی های کاملا ایمنی شده نسبت به چمن طبیعی طراحی شده است؛ مانند ضربه گیر بودن، نرم تر نسبت به زمین های دیگر و … . اما این ویژگی ها برای ارائه یک بازی باکیفت و ایمن شده کفایت نمی کند. داشتن کفش با کیفیت به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی هم بسیار مهم است. در طول بازی فوتبال بازیکنان در حال چرخش های تند، پرش و تکاپو هستند، داشتن یک کفش فوتبالی با عرض و ارتفاع مناسب کمک می کند احتمال آسیب دیدگی کاهش پیدا کند.

·         کفش مناسب زمین چمن مصنوعی بیسبال

یکی از مزایای چمن مصنوعی که بسیار اهمیت دارد، مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی است. زیرسازی چمن مصنوعی به گونه‌ای است که سیستم زهکشی قابل اطمینان اجرا می شود و هنگام بارش شدید، آب باران هرگز هرگز روی سطح تجمع نمی کند. بنابراین احتمال لغزش بازیکنان هنگام دویدن بسیار کم می شود. اما باز هم داشتن کفش های ایده آل امکان بازی ایمن و راحت را فراهم می کند و بازیکنان با خیالی آسوده به ادامه بازی می پردازند.

یکی دیگر از زمین های بازی که اجرای چمن مصنوعی در آن بسیار پرطرفدار است، بازی بیسباب است. این بازی هم همانند فوتبال نیاز به کفش مناسب دارد تا بازیکنان روی چمن تعادل بیشتر داشته باشند و کمتر دچار آسیب دیدگی شوند. یکی از بهترین گزینه ها برای انتخاب کفش مناسب ورزشی، کفش های برند آدیداس است که در عین راحتی و سبکی دارای یک زیره لاستیکی مقاوم اند و در برابر فشار و ضربه استحکام بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند. همچنین به افزایش سرعت بازیکنان بسیار کمک می کند. شما می توانید در میان برندهای مختلف کفش مخصوص این ورزش را تهیه کنید.

اولویت انتخاب بهترین کفش با شماست!

در آخر باید بگوییم که انتخاب بهترین کفش کاملا به سلیقه شخصی و فیزیولوژیکی ورزشکار بستگی دارد. بنابراین باید قبل از انتخاب کفش شرایط خود را بسنجید و مطابق با نوع بازی که با علاقه مند هستید، به مناسب ترین کفش را انتخاب کنید .کفشی که به اندازه کافی شما را قدرتمندتر کند و در حین بازی باعث سرعت بخشیدن به عمکلردتان شود و در عین حال، بتوانید حالت بدنی خود را حفظ کنید.

عوامل تاثیرگذار در انتخاب کفش مناسب برای چمن مصنوعی

فاکتورهای مختلف روی انتخاب کفش مناسب چمن مصنوعی تأثیرگذار است که یکی از این عوامل، جنس به کار رفته در ساخت کفش است. همچنین طراحی و ساخت کفش باید طبق تکنولوژی روز دنیا انجام شده باشد تا بتواند دوام و مقاومت خوبی از خود نشان دهد. با داشتن این شرابط می توان گفت، کفش مورد نظر برای چمن مصنوعی و بازی فوتبال مناسب است.

البته احساس راحتی هنگام استفاده از کفش را فراموش نکنید.

چرا کفش چمن مصنوعی؟

کفشی که متناسب برای چمن مصنوعی طراحی شده باشد، نسبت به دیگر کفش ها ویژگی های متفاوتی دارند. در موارد زیر با مزایایی کفش چمن مصنوعی آشنا می شوید:

مزایای کفش چمن مصنوعی:

  • ایجاد کشش بیشتر نسبت به دیگر کفش ها روی سطوح بازی
  • گزینه مناسب برای استفاده در محیط های داخل فضای باز
  • طراحی شده توسط متخصصین
  • بهترین گزینه برای آموزش، تمرین و ورزش
  • امکان ارائه بهترین سطح بازی

نتیجه گیری

هنگام خرید کفش مناسب سوالات زیادی در ذهن ایجاد می شود، مثلا چه نوع کفشی برای ورزش مناسب است؟ مخصوصا این روزها که انواع کفش در بازار موجود است و مطابق با هر سلیقه ای انتخاب ایده آلی وجود دارد. اما علاوه بر مدل و طرح کفش، کیفیت و مقاوم بودن آن در اولویت بالاتری قرار دارد. کفش مخصوص چمن مصنوعی تنها کفشی است باید متناسب با شرایط راه رفتن و دویدن روی چمن طراحی شده است.

دکمه بازگشت به بالا