بین الملل

خبرگزاری فارس – یونان: تانک‌‌های «لئوپارد-2» را خودمان نیاز داریم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نخست‌وزیر یونان روز سه‌شنبه گفت که یونان تانک‌های «لئوپارد- ۲» ساخت آلمان را در اختیار اوکراین قرار نمی‌دهد.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»،«کریاکوس میتسوتاکیس» نخست وزیر یونان گفت: «ما تانک‌های لئوپارد-۲ را به این دلیل ساده ارائه به اوکراین نخواهیم داد که آنها برای موضع دفاعی ما کاملا ضروری هستند».

وی  گفت: «ما همچنین همیشه به صراحت اعلام کرده‌ایم که مایلیم از اوکراین حمایت کنیم، اما نه به بهای توان دفاعی‌مان.»

 بر اساس برآوردهای صورت گرفته، یونان ۳۵۳ تانک لئوپارد-۲ و 520 تانک لئوپارد-۱ دارد. 

آلمان، سازنده این تانک به تازگی اعلام کرد که شماری از این نوع تانک را به اوکراین ارسال می‌کند.  به دنبال این تصمیم ، ساکنان شهر نورنبرگ آلمان روز دوشنبه  به خیابان‌ها آمدند و در تظاهرات علیه ارسال تانک لئوپارد به اوکراین شرکت کردند. در این تظاهرات مردم در حالی که تابلوی «ما خط قرمز هستیم!» را حمل می‌کردند، به تصمیم دولت آلمان برای ارسال تانک به اوکراین اعتراض کردند. 

شبکه خبری آمریکایی سی‌ان‌ان شنبه در مطلبی با اشاره به موافقت دولت آلمان برای ارسال تانک‌های لئوپارد-۲ به اوکراین نوشت، آلمانی‌ها  این اقدام دولت خود را «مداخله بزرگ» در جنگ بین روسیه و اوکراین می‌دانند و معتقدند که استقرار تانک‌ها و آموزش نیروهای اوکراینی می‌تواند در هر زمانی از سوی آلمان و ناتو به اعلان جنگ تبدیل شود (جزئیات بیشتر).

در رویدادی دیگر، رسانه‌های انگلیسی روز سه شنبه با اشاره به سخنان  نماینده نخست وزیر انگلیس نوشتند که  ارسال هواپیمای جنگنده به اوکراین «غیرعملی» است و لندن به گفت‌وگو درباره کمک به کی‌یف با متحدانش ادامه خواهد داد.

نیروی هوایی اوکراین ناوگانی از جنگنده‌های قدیمی دارد که بیش از ۳۱ سال پیش از خط مونتاژ خارج شدند. این هواپیماهای جنگی برای رهگیری و حمله به مواضع روسیه استفاده می‌شوند.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دکمه بازگشت به بالا