بین الملل

ابداع روش جدیدی که قرص را جایگزین تزریق می‌کند

محققان دست یافتند؛

درمان بیماری های مزمن مانند آرتریت روماتوئید اغلب نیاز به تزریق مادام العمر دارد. با این حال، ترس از سوزن، خطر عفونت، و درد ناشی از تزریق می تواند منجر به عدم مصرف دوز در بیماران شود. این امر نیاز به روش‌های جدید زایمان را که هم مؤثر بوده و هم کمترین عوارض جانبی را برای درمان مؤثر بیماران داشته باشد، برجسته می‌کند.

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا به نقل از وبگاه (سای تک دیلی)، درمان بیماری‌های مزمن مانند آرتریت روماتوئید اغلب نیاز به تزریق مادام العمر دارد. با این حال، ترس از سوزن، خطر عفونت، و درد ناشی از تزریق می‌تواند منجر به عدم مصرف دوز در بیماران شود. این امر نیاز به روش‌های جدید زایمان را که هم مؤثر بوده و هم کمترین عوارض جانبی را برای درمان مؤثر بیماران داشته باشد، برجسته می‌کند.

محققان کالج پزشکی بیلور و موسسات همکار روش بهتری را برای ارائه دارو‌هایی که نیازی به تزریق ندارند، اما می‌تواند به آسانی بلعیدن یک قرص باشد، کشف کرده‌اند. این مطالعه اخیراً در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

دکتر کریستین بیتون، استاد فیزیولوژی یکپارچه در بیلور، نویسنده همکار، گفت: مردم دوست ندارند تا آخر عمر تزریق کنند. در کار فعلی، ما امکان استفاده از باکتری پروبیوتیک Lactobacillus reuteri را به عنوان یک پلت فرم جدید دارورسانی خوراکی برای درمان آرتریت روماتوئید در یک مدل حیوانی بررسی کردیم.

کار قبلی آزمایشگاه بی‌تون نشان داده بود که یک پپتید یا پروتئین کوتاه مشتق شده از سم شقایق دریایی به طور موثر و ایمن شدت بیماری را در مدل‌های موش‌های مبتلا به آرتریت روماتوئید و بیماران مبتلا به پسوریازیس پلاکی کاهش می‌دهد.

بی‌تون گفت: با این حال، درمان پپتید به تزریق‌های مکرر نیاز دارد، کاهش پذیرش بیمار، و تحویل مستقیم خوراکی پپتید کارایی پایینی دارد.

بی‌تون با دکتر رابرت A. Britton، استاد ویروس شناسی مولکولی و میکروبیولوژی و عضو مرکز جامع سرطان Dan L Duncan در Baylor، به نیرو‌های خود پیوست. آزمایشگاه بریتون ابزار و تخصص را برای اصلاح ژنتیکی باکتری‌های پروبیوتیک برای تولید و انتشار ترکیبات ایجاد کرده است. در مطالعه حاضر، تیم پروبیوتیک L. reuteri را برای ترشح پپتید ShK-۲۳۵ مشتق شده از سم شقایق دریایی طراحی کردند.

آن‌ها L. reuteri را انتخاب کردند، زیرا این باکتری‌ها بومی روده انسان و سایر حیوانات هستند. این یکی از گروه‌های باکتری اسید لاکتیک است که مدت هاست به عنوان یک کارخانه سلولی در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده به عنوان ایمن شناخته شده است.

L. reuteri دارای مشخصات ایمنی عالی در نوزادان، کودکان، بزرگسالان و حتی در یک جمعیت سرکوب شده سیستم ایمنی است.

بیتون گفت: نتایج دلگرم کننده است. تحویل روزانه این باکتری‌های ترشح کننده پپتید، به نام LrS۲۳۵، علائم بالینی بیماری، از جمله التهاب مفاصل، تخریب غضروف و آسیب استخوان را در مدل حیوانی آرتریت روماتوئید به طور چشمگیری کاهش داد.

محققان باکتری LrS۲۳۵ و پپتید ShK-۲۳۵ را که در داخل مدل حیوانی ترشح می‌کند، دنبال کردند. آن‌ها دریافتند که پس از تغذیه موش‌های LrS۲۳۵ زنده که ShK-۲۳۵ را آزاد می‌کنند، می‌توانند ShK-۲۳۵ را در گردش خون تشخیص دهند.

یکی دیگر از دلایلی که ما L. reuteri را انتخاب کردیم این است که این باکتری‌ها به طور دائم در روده باقی نمی‌مانند.

بی‌تون گفت: آن‌ها حذف می‌شوند، زیرا روده به طور منظم لایه سطح داخلی خود را که باکتری‌ها به آن متصل می‌شوند تجدید می‌کند. این امکان را برای تنظیم مدیریت درمان باز می‌کند.

تحقیقات بیشتری برای وارد کردن این سیستم جدید دارورسانی به کلینیک مورد نیاز است، اما محققان پیش‌بینی می‌کنند که این سیستم می‌تواند درمان بیماران را در آینده آسان‌تر کند.

بی‌تون گفت: این باکتری‌ها را می‌توان در کپسول‌هایی که می‌توان روی پیشخوان آشپزخانه نگهداری کرد، ذخیره کرد. بیمار می‌تواند در تعطیلات بدون نیاز به یخچال یا حمل سوزن، کپسول را مصرف کند و بدون دردسر تزریق روزانه به درمان ادامه دهد.

یافته‌ها یک استراتژی تحویل جایگزین برای دارو‌های مبتنی بر پپتید ارائه می‌دهند و پیشنهاد می‌کنند که چنین تکنیک‌ها و اصولی را می‌توان در طیف وسیع‌تری از دارو‌ها و درمان بیماری‌های التهابی مزمن به کار برد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا