بین الملل

افتتاح سفارت چاد در اراضی اشغالی/حماس محکوم کرد

کشور چاد امروز (پنجشنبه) سفارت خود در اراضی اشغالی را افتتاح کرد. این اقدام محکومیت شدید جنبش حماس را به دنبال داشت.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه لبنانی رای الیوم، چاد با افتتاح سفارت خود در تل‌آویو بر روابط دوستانه با رژیم صهیونیستی تاکید کرد. نتانیاهو در اظهاراتی به مناسبت افتتاح سفارت چاد در تل‌آویو گفت: این لحظه‌ای تاریخی است.

وی گفت: ما شراکت و همکاری خود را در زمینه‌های امنیتی برای صلح و شکوفایی تقویت خواهیم کرد. سفارت جدید روابط ما را به شکل گسترده‌تری تحکیم خواهد کرد.

رژیم اسرائیل و چاد روابط دیپلماتیک خود را در سال ۲۰۱۹ بعد از شکافی که حدوداً نیم قرن به طول انجامید از سر گرفتند. گزارش‌های رسانه‌ای اعلام کردند که این امر زمینه را برای همگرایی اسرائیل و سایر کشورهای عربی در آفریقا مهیا کرد.

همزمان، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) افتتاح سفارت چاد در اراضی اشغالی را به شدت محکوم کرد و آن را مایه تاسف خواند.

این جنبش امروز (پنجشنبه) طی بیانیه‌ای تاکید کرد که افتتاح سفارت چاد در اراضی اشغالی بیانگر خروج از رویکرد ضد استعماری آفریقا و حمایت از مبارزه ملت فلسطین برای رسیدن به آزادی و حق تعیین سرنوشت خود از طریق نابودی آخرین استعمار باقی مانده در عصر حاضر است.

حماس ضمن تاکید مجدد بر مخالفت قاطع با تمامی شیوه‌های عادی‌سازی روابط با دشمن صهیونیستی، تجدیدنظر فوری چاد در این تصمیم خود که در تعارض با موضع اصیل و همیشگی ملت چاد در حمایت از فلسطین و مسئله عادلانه آن است را خواستار شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا