بین الملل

خبرگزاری فارس – احداث تأسیسات ساخت موشک‌های ضد هوایی «تاد» در عربستان

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع خبری عربی از احداث تأسیسات ساخت سامانه‌های پدافند هوایی «تاد» در اطراف شهر جده در غرب عربستان سعودی خبر دادند.

به نوشته وبگاه عربیک دیفنس، در این تأسیسات قرار است رادار  AN/TPY-2 ، سکوی پرتاب و کانتینرهای موشک که جزو بخش‌های اصلی سامانه تاد محسوب می‌شود با همکاری شرکت لاکهید مارتین به عنوان سازنده این سامانه‌ها، تولید شود.

عربستان سعودی در شش مارس ۲۰۲۲ (۱۷ اسفند ۱۴۰۰) در حاشیه اولین نمایشگاه دفاعی بین‌المللی در ریاض اعلام کرد که با شرکت «لاکهید مارتین» برای ساخت قطعات سامانه ضد موشکی «تاد» در خاک خود قرارداد بسته است. 

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی در آن برهه به نقل از «قاسم المیمنی» معاون رئیس سازمان مذکور نوشت که هدف از این طرح  «کمک به ارتقای سطح آمادگی نظامی و امنیتی سامانه‌های پدافند هوایی» در عربستان سعودی است. این سازمان سعودی در عین حال، از امضای ۲۲ توافق مشارکت صنعتی با تعدادی از شرکت‌های داخلی و بین‌المللی متخصص در صنایع نظامی و دفاعی خبر داد.

بر اساس این گزارش، «ارزش کلی مشارکت در ساخت بالغ بر هشت میلیارد ریال سعودی (۲.۱ میلیارد دلار) است. این توافقات شامل چند حوزه از جمله بومی‌سازی مستقیم سامانه‌های نظامی، ایجاد قابلیت‌های کیفی در عرصه‌های صنعتی موردنظر مانند ساخت خطوط تولید و انتقال، بومی‌سازی فناوری‌ها و خدمات به اضافه آموزش کادر ملی و آماده‌سازی و توانمندسازی آن‌ها برای فعالیت در زمینه صنایع نظامی و دفاعی است».

وزارت خارجه آمریکا در اکتبر ۲۰۱۷، فروش سامانه‌های THAAD و پشتیبانی، تجهیزات و خدمات مرتبط با آن را به ارزش ۱۵ میلیارد دلار به عربستان سعودی تصویب کرد و عربستان سعودی نیز در پایان سال ۲۰۱۸ موافقت کرد تا ۴۴ سیستم عامل سکوی پرتاپ موشک‌های تاد، راکت‌ها و دیگر تجهیزات را از آمریکا خریداری کند.

در آن زمان «ولید ابو خالد» رئیس اجرایی شرکت صنایع نظامی عربستان سعودی نیز گفته بود که دولت سعودی تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۵۰ درصد صنایع نظامی خود را بومی خواهد کرد. به گفته او دولت سعودی همچنین در تلاش برای تولید پهپاد است و این شرکت با همکاری شرکای داخلی از جمله اداره کل صنایع سعودی برای تولید پهپاد تلاش می‌کند تا اولین پرنده با طراحی صد در صد سعودی باشد که در آینده تولید و مورد استفاده نیروهای مسلح ما قرار خواهد گرفت.

عربستان سعودی در حالی به بومی‌سازی تجهیزات نظامی روی آورده است که مواضع راهبردی این کشور در سال‌های اخیر چندین بار هدف حملات راکتی و پهپادی ارتش یمن قرار گرفته است. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن همواره اعلام کرده‌اند که تا زمان تداوم تجاوزات ائتلاف سعودی به خاک این کشور به حملات خود علیه مواضع راهبردی عربستان و دیگر کشورهای عضو در ائتلاف به‌ویژه امارات عربی متحده ادامه خواهند داد.

عربستان سعودی در رأس یک ائتلاف عربی و تحت حمایت آمریکا، از ششم فروردین ۱۳۹۴ با ادعای تلاش برای بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرد.

این تجاوز نظامی هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرد و فقط با کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون‌ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت‌های این کشور و گسترش قحطی و گرسنگی و بیماری‌های واگیردار همراه شده است.

پایان پیام/م
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دکمه بازگشت به بالا