ورزشی

سخنگوی سازمان ملل: چین و آمریکا باید تنش‌ها را کاهش دهند

در پی شناسایی بالون چینی بر فراز حریم هوایی آمریکا؛

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل در واکنش به اخبار منتشره درباره شناسایی بالون چینی بر فراز حریم هوایی ایالات متحده آمریکا گفت که پکن و واشنگتن باید تنش‌ها را کاهش دهند.

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی در جمع خبرنگاران درباره کشف و شناسایی یک بالون چین بر فراز آسمان آمریکا گفت: ما این اخبار را از رسانه های آمریکایی و چینی دنبال می کنیم.

سخنگوی سازمان ملل متحد تصریح کرد: ما نمی خواهیم این موضوع باعث افزایش تنش ها میان پکن و واشنگتن شود.

دوجاریک در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا سازمان ملل از حضور مستقل تایوان در این نهاد بین المللی حمایت می کند، نیز  گفت: سیاست سازمان ملل در مقابل چین بر اساس قطعنامه ۱۹۷۱ مجمع عمومی در خصوص چین واحد هدایت می شود. با توجه به موقعیت جهانی آمریکا و چین، اهمیت دارد که دو کشور تمام تلاش خود را برای کاهش تنش ها انجام دهند.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز پنجشنبه به وقت محلی اعلام کرد که پرواز یک بالون نظارتی چین را بر فراز ایالات متحده شناسایی کرده است.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز جمعه به وقت محلی اعلام کرد حضور بالون چینی بر فراز حریم هوایی آمریکا، نقض اشکار حاکمیت ملی ایالات متحده است.

در پی شناسایی این بالون چینی، سفر آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا به چین به تعویق افتاد.

یک مقام آمریکایی روز جمعه به وقت محلی به رسانه های آمریکایی اعلام کرد بلینکن سفر آتی خود به چین را که برای هفته آینده برنامه ریزی شده بود، به تعویق انداخته است چرا که نمی‌خواست با لغو سفر خود واکنش افراطی به وضعیت داشته باشد و همچنین نمی‌خواهد موضوع این بالون بر جلسات او با مقامات چینی مسلط شود.

کشف این بالون تنش روابط آمریکا و چین را افزایش داده است. یک مقام ارشد دفاعی آمریکا به شرط ناشناس ماندن به خبرنگاران گفت که ایالات متحده “اطمینان بسیار بالایی” دارد که این یک بالون چینی در ارتفاع بالا است که برای جمع آوری اطلاعات بر فراز سایت‌های حساس پرواز می‌کرد. یکی از مکان‌هایی که بالون مشاهده شد، مونتانا بود که محل قرارگیری یکی از سه انبار موشک‌های هسته‌ای آمریکا در پایگاه نیروی هوایی مالمستروم است.

سرتیپ ژنرال پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون، در بیانیه کوتاهی در این باره گفت که دولت به ردیابی بالون ادامه می‌دهد. وی افزود: این بالون در حال حاضر در ارتفاع بسیار بالاتر از ترافیک هوایی تجاری در حال حرکت است و برای مردم روی زمین تهدید نظامی یا فیزیکی ایجاد نمی‌کند. “

وی تصریح کرد: در چند سال گذشته فعالیت بالون‌های مشابه دیده شده است.ایالات متحده اقدامات لازم را برای اطمینان از جلوگیری از جمع آوری اطلاعات حساس انجام داده است. ایالات متحده از طریق کانال‌های متعدد با مقامات چینی “تعامل” و جدی بودن موضوع را اعلام کرده است.

در همین حال، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به اتهام جاسوسی از سوی آمریکا با استفاده از بالون، خواستار پرهیز واشنگتن از هیاهو، تا زمان روشن شدن واقعیت شد.

به گزارش آنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، «مائو نینگ» روز جمعه در واکنش به ادعای آمریکا مبنی بر حضور یک بالون جاسوسی چینی بر فراز این کشور اعلام کرد: در حال راستی‌آزمایی این موضوع هستیم.

وی افزود: تا زمانی که حقیقت روشن نشود، ایجاد هیاهو با حدس و گمان، کمکی به حل موضوع نخواهد کرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا