بین الملل

تعهد آسه‌آن به پیشگیری از درگیری در دریای چین جنوبی

وزرای مجمع کشورهای آسیای جنوب شرقی آسیا (آسه‌آن) در نشست سالانه خود در پایتخت اندونزی امروز (شنبه) اعلام کردند که یک طرح پیشنهادی به چین درباره پیشگیری از درگیری در منطقه موردمناقشه دریای چین جنوبی را نهایی خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این وزرا در پایان نشست دور روزه خود متعهد شدند که مذاکره با چین بر سر یک طرح پیشنهادی درباره پیشگیری از تقابل در منطقه مورد مناقشه دریای چین جنوبی را به پایان برسانند.

وزرای خارجه آسه‌آن همچنین از شورای نظامی میانمار خواستند که طرح پنج‌ماده‌ای توافق شده با این مجمع در ۲۰۲۱ را اجرا کند. این طرح میان آسه‌آن و ژنرال مین آنگ هلاینگ، فرمانده شورای نظامی میانمار امضا شد و هدف آن پایان دادن به بحران رو به وخامت این کشور است.

چین و کشورهای عضو آسه‌آن، که چهار دولت از آنان ادعاهای مالکیتی متناقضی در دریای چین جنوبی دارند، سال‌ها است که مذاکرات پراکنده‌ای را در مورد مجموعه‌ای از هنجارها و قوانین منطقه‌ای با هدف جلوگیری از درگیری در این آب‌های مورد مناقشه برگزار کرده‌اند.

این دور از نشست آسه‌آن به ریاست دوره‌ای اندونزی و در پایتخت این کشور (جاکارتا) برگزار شد.

چین به اتهام »نظامی‌گری» در این آبراه استراتژیک مورد انتقاد شدید قرار گرفته، اما پکن می‌گوید که حق دارد در “قلمرو خود” ساخت و ساز کرده و به هر قیمتی شده از آنها دفاع خواهد کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا