بین الملل

خبرگزاری فارس – آزمایش موشک قاره پیمای «مینتمن-3» آمریکا در بحبوحه تنش با شرق دور

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع خبری روز سه شنبه از آزمایش یک موشک قاره پیما از سوی نیروی هوایی آمریکا خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس» فرماندهی نیروی هوایی ایالات متحده اعلام کرد که یک موشک بالستیک قاره پیمای غیرمسلح از کالیفرنیا با موفقیت آزمایش شد.

بر اساس این گزارش، موشک «مینتمن-۳» ساعت ۱۱:۰۱ جمعه شب گذشته به وقت محلی از پایگاه نیروی فضایی «وندنبرگ» پرتاب شد. این موشک حدود ۴۲۰۰ مایل بر فراز اقیانوس آرام تا جزیره مرجانی «کواجالین» در جزایر مارشال را پیمود.

در حالی که این آزمایش در بحبوحه نگرانی‌های ایالات متحده در مورد آزمایش‌های موشکی کره شمالی و عبور یک بالن جاسوسی چینی ازحریم هوایی آمریکا انجام شد، نیروی هوایی این کشور این آزمایش را «اقدامی معمول» خواند.

موشک مینتمن-۳ چندین دهه در خدمت نیروی هوایی آمریکاست. نیروی هوایی این کشور قصد دارد آن را با موشک جدیدی به نام «سنتینل» جایگزین کند. نیروی هوایی آمریکا اعلام کرد: «تا زمانی که توانایی کامل در اواسط دهه ۲۰۳۰ به دست نیاید، نیروی هوایی از موشک مینتمن- ۳ به عنوان بازدارنده استفاده می‌کند.»

این در حالی است که در گزارش جدید دانشگاه هوایی نیروی هوایی آمریکا، از چین به عنوان بزرگترین قدرت موشکی کنونی جهان نام برده شده است.

 

در گزارش «موسسه مطالعات هوافضای چین» وابسته به دانشگاه نیروی هوایی آمریکا آمده است که نیروی موشکی چین هم از نظر پیچیدگی موشک‌ها و هم از نظر اندازه زرادخانه خود در حال گسترش است. رشد موشک‌ها و پرتابگرها بر اساس تعداد روزافزون تیپ‌های نیروی موشکی چین قابل توجه است.  

در این گزارش آمده است که این موشک‌ها شامل موشک‌های قاره پیما از جمله «دانگ‌فنگ-۳۱» و همچنین موشک بالستیک ضد کشتی «دانگ فنگ-۲۱» می‌شود.

بر اساس این گزارش، قدرت موشکی متعارف چین بیش از ۲۲۰۰ موشک بالستیک و کروز تخمین زده می‌شود که بزرگترین نیروی موشکی جهان محسوب می‌شود. چین بیش از ۱۰۰۰ موشک در برد تایوان که هدف اصلی راهبردی نظامی این کشور است، مستقر کرده است.

سرگرد «کریستوفر میهال» افسر اتمی و ضد سلاح های کشتار جمعی آمریکا گفت که علاوه بر اعداد، دقت برخی از موشک‌های چینی تا ۸۰۰ درصد افزایش یافته است(جزئیات بیشتر).

انتهای پیام/م
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دکمه بازگشت به بالا