بین الملل

نیکی هیلی سلامت عقلی ترامپ و بایدن را زیر سوال برد

به گزارش روزنامه “دالاس نیوز”، نیکی هیلی، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل در دولت دونالد ترامپ در سخنرانی به مناسبت شروع کارزار انتخاباتی‌اش برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا خواستار آن شد که بایدن، ترامپ و همه سیاستمداران متعلق به نسل آنها قبل از نامزد شدن برای سمت‌های دولتی با انجام آزمایش سلامت عقلی ثابت کنند که دچار زوال عقل نشده‌اند.

هیلی که فرماندار سابق ایالت کارولینای جنوبی آمریکا بوده به هوادارانش گفت: دوران اوج آمریکای ما هنوز سپری نشده است. مساله این است که دوران اوج سیاستمداران ما گذشته است. در آمریکایی که مد نظر من است یک سیاستمدار دائمی بالاخره بازنشسته خواهد شد. ما محدودیت دوره برای نمایندگی کنگره و آزمایش‌های الزامی برای صلاحیت عقلی برای سیاستمدران بالای ۷۵ سال خواهیم داشت.

این در حالی است که قانون مد نظر هیلی فورا شامل حال پنج نماینده تگزاس درکنگره آمریکا به ویژه کای گرانجر، رئیس کمیته تخصیص بودجه مجلس نمایندگان که ۷۹ ساله است به علاوه دو نماینده دیگری که در زمانی افتتاح ریاست جمهوری احتمالی هیلی ۷۵ ساله شده‌اند خواهد شد.

در مجموع هیلی با این درخواستش برای روی کار آمدن نسل جدیدی از رهبران، به ۳۶ نماینده مجلس نمایندگان و ۱۶ سناتور کنگره آمریکا از جمله چاک گرسلی ۸۹ ساله توهین کرد.

دیان فاینستاین، مسن‌ترین نماینده کنگره آمریکا که یک دموکرات بوده و تنها سه سال از گرسلی بزرگتر است در روزهای اخیر اعلام کرد سال آینده میلادی به دنبال نامزدی مجدد برای کرسی‌اش نخواهد رفت.

احتمالا ۱۴ سیاستمدار بالای ۸۰ سال دیگر هم شامل این قانون نیکی هیلی می‌َشوند از جمله نانسی پلوسی ۸۲ ساله رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا، میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت سنای آمریکا که روز دوشنبه آینده ۸۱ ساله می‌شود. خود نیکی هیلی ۵۱ سال دارد.  آزمون “صلاحیت عقلی” معمولاً اشاره به یک ارزیابی با دستور دادگاه در مورد یک متهم و قابلیت عقلی او برای درک اتهامات و مراحل دادرسی اشاره داشته و می‌تواند به وکلا برای دفاع از متهم کمک کند.

اما منظور هیلی احتمالاً آزمایش عصبی-شناختی یا “وضعیت ذهنی” مانند آنچه قبلا رونی جکسون، نماینده جمهوریخواه بر روی ترامپ انجام داد است.

311311

دکمه بازگشت به بالا