بین الملل

نیچروان بارزانی: حل و فصل اختلافات اربیل و بغداد دشوار نیست

نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق در سخنانی گفت که حجم اختلافات میان بغداد و اربیل به حدی نیست که حل و فصل آن دشوار باشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شفق نیوز، نیچروان بارزانی در کنفرانس مطبوعاتی درباره مشارکتش در کنفرانس امنیتی مونیخ اظهار کرد: کنفرانس مونیخ فرصتی برای اقلیم کردستان است تا نظرات و ایده‌های خود را به طور طبیعی بیان کند و آنها را به شرکای خود در جامعه جهانی منتقل کند.

وی دیدارهایش با شخصیت‌ها و مقامات کشورهای مختلف در حاشیه کنفرانس را «مهم» ارزیابی کرد.

بارزانی گفت: این دیدارها به اوضاع ما متمرکز بود و بیشتر به روابط ما با بغداد پرداخته شد و این مسئله محور اصلی همه جلسات بود،  این نشان می‌دهد که جامعه بین‌المللی به طور کلی می‌خواهد به ما کمک کند تا مشکلات بین اقلیم کردستان و بغداد را حل کنیم.

وی با بیان اینکه جامعه بین‌المللی معتقد است که ثبات سیاسی در کشور ضروری است، افزود: حل اختلاف میان اربیل و بغداد، ثبات بهتری را فراهم می‌کند و این راه درست است.

بارزانی همچنین ادامه داد: ما به همه شرکاء اعلام کردیم که اقلیم کردستان از نخست وزیر فعلی و دولت عراق حمایت می‌کند و می خواهد اختلافات با بغداد را در چارچوب قانون اساسی حل کند و امیدواریم که بغداد همین عقیده را داشته باشد و در این راستا تلاش کند.

وی گفت: حجم مشکلات میان بغداد و اربیل به حدی نیست که حل و فصل آن دشوار باشد.

نخست وزیر اقلیم کردستان در بخش دیگری از اظهاراتش به جنگ روسیه و اوکراین و بحران سوخت شکل گرفته در پی این جنگ اشاره کرد و گفت: عراق و به ویژه اقلیم کردستان می‌تواند نقش مهمی در زمینه انرژی ایفا کند.

وی همچنین گفت: مسئله تروریسم و ​​داعش همچنان تهدیدی جدی برای جامعه بین‌المللی است، چراکه داعش هنوز به پایان کارش نرسیده است و این می‌تواند تهدیدی جدی برای تضعیف ثبات در عراق ایجاد کند.

نچیروان بارزانی درباره دیدارش با محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق در حاشیه کنفرانس مونیخ نیز  تصریح کرد: من و السودانی بر لزوم حل اختلافات بین دولت اقلیم و دولت فدرال تأکید کردیم و ما درباره سفر هفته گذشته هیئت اقلیم به بغداد گفت‌وگو کردیم.

وی گفت: ما برای حل و فصل اختلافات با بغداد در چارچوب قانون اساسی عراق جدی هستیم و راه دیگری برای ما وجود ندارد و دولت فعلی نیز با همکاری بین کردها، احزاب شیعه و سنی تشکیل شده است و ما نیز با برنامه آن موافقت کرده‌ایم و آن را نوشتیم و آن را امضا کردیم.

وی ادامه داد: ما امیدواریم توافق مذکور و نقشه راه حل و فصل این مشکلات اجرا شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا