بین الملل

امواج مغزی اختاپوس‌های زنده ثبت شد

به وسیله ضبط‌کننده مداوم ۱۲ ساعته؛

در اولین اقدام علمی، محققان فعالیت مغز اختاپوس‌های زنده را ثبت کردند که آزادانه حرکت کرده و با خیال راحت به زندگی اختاپوسی خود می‌پردازند.

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، این شاهکار قابل توجه با کاشت الکترود‌ها در مغز حیوانات و ثبت کننده‌های داده در زیر پوست انجام شد که می‌توانست ۱۲ ساعت فعالیت مغز را ثبت کند. البته معنای دقیق جزییات ضبط شده هنوز رمزگشایی نشده است، اما این تحقیق اولین گام در جهت درک ذهن عجیب و پیچیده این جانوران دریایی باشکوه است.

تمار گوتنیک (Tamar Gutnick) محقق اختاپوس از موسسه علم و فناوری اوکیناوا در ژاپن و دانشگاه ناپل فدریکو می‌گوید: اگر بخواهیم بفهمیم مغز چگونه کار می‌کند، اختاپوس‌ها حیوان مناسبی برای مقایسه با پستانداران هستند. آن‌ها مغزی بزرگ، بدنی شگفت انگیز و توانایی‌های شناختی پیشرفته‌ای دارند که کاملاً متفاوت از مهره داران رشد کرده است.

گوتنیک می‌افزاید: اختاپوس‌ها حیواناتی بسیار باهوش و فوق العاده کنجکاوی هستند. نه تنها بسیار متحرک اند بلکه با هشت بازوی بدون استخوان خود، مهارت‌های فوق العاده‌ای دارند که در قلمرو حیوانات بی رقیب هستند.

گوتنیک در ادامه می‌گوید: اگر ما می‌خواستیم سیم‌ها را به بدن اختاپوس‌ها وصل کنیم، بلافاصله اختاپوس‌ها سیم‌ها را جدا می‌کردند، بنابراین ما به راهی نیاز داشتیم که تجهیزات را به طور کامل از دسترس آن‌ها دور کنیم در نتیجه آن‌ها را در زیر پوستشان قرار دادیم.

این راه حل شامل الکترود‌ها و ثبت کننده‌های اطلاعات بود که برای ثبت فعالیت مغز پرندگان طراحی شده بودند. این دستگاه‌ها اغلب توسط یک پوشش ضد آب از پلاستیک سخت محافظت می‌شوند که مشخصات نسبتاً بزرگی دارد و بنابراین برای کاشت در اختاپوس نامناسب است، بنابراین تیم تحقیقاتی از یک پوشش ساده لوله‌های پلاستیکی برای این کار استفاده کرد.

محققان در این مطالعه سه اختاپوس نوع Octopus cyanea را که به اختاپوس آبی بزرگ معروف است، انتخاب کردند. محققان الکترود‌های داخل هر اختاپوس بیهوش شده را مستقیماً در لوب فرونتال فوقانی عمودی و میانی کاشتند. این الکترود‌ها به ثبت کننده‌هایی که در گوشته هر اختاپوس قرار گرفته بودند متصل شدند.

هرکدام از ثبت کننده‌ها با قابلیت ضبط مداوم ۱۲ ساعت را داشتند که در نهایت محققان حیوانات را به مخازن خود بازگردانده و به آن‌ها اجازه دادند تا فعالیت‌های معمول خود را انجام دهند و فعالیت مغزی آن‌ها را تحت نظارت قرار دادند. در همین حین، یک دوربین فیلمبرداری برای ضبط کار‌هایی که اختاپوس‌ها انجام می‌دهند محیا شد تا محققان بتوانند فعالیت مغز را با رفتار هر اختاپوس مقایسه کنند.

پس از تکمیل ضبط، محققان ثبت کننده‌ها را بازیابی کرده و چندین الگوی فعالیت مغزی طولانی مدت را از جمله برخی شبیه به آنچه در پستانداران دیده می‌شود، شناسایی کردند.

مایکل کوبا (Michael Kuba) جانورشناس از دانشگاه ناپل و یکی دیگر از محققان می‌گوید: اختاپوس‌ها بسیار باهوش هستند، اما در حال حاضر، ما اطلاعات کمی در مورد نحوه عملکرد مغز آن‌ها داریم. این تکنیک به این معنی است که ما اکنون توانایی بررسی مغز آن‌ها را داریم که این امر واقعاً هیجان انگیز است.

به گزارش آنا، شرح کامل این مطالعات در مجله تخصصی Current Biology منتشر شده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا