بین الملل

اتحادیه اروپا ۲ مقام طالبان را تحریم کرد

به نقل از کابل تایمز، اتحادیه اروپا امروز سه‌ شنبه اعلام کرد که ۲ مقام طالبان شامل سرپرست‌ وزارتخانه های آموزش عالی و امر به معروف و نهی از منکر طالبان را تحریم کرده است.

ندا محمد ندیم سرپرست وزارت آموزش عالی و محمد خالد حنفی سرپرست وزارت امر به معروف در دولت موقت طالبان در افغانستان به بهانه محروم کردن زنان از آموزش و تبعیض‌ های جنسیتی تحت تحریم قرار گرفته‌ اند.

این تحریم‌ها شامل ممنوعیت سفر و مسدود کردن دارایی‌ های آن ها می شود.

وزارت آموزش عالی دولت موقت طالبان شنبه ۸ بهمن ماه سال جاری با ارسال نامه‌ای خطاب به دانشگاه‌ها و مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی در افغانستان، ثبت‌ نام دختران در آزمون کنکور سال ۱۴۰۲ را ممنوع اعلام کرد.

بر اساس دستور العمل وزارت آموزش عالی دولت موقت طالبان، این نهاد در نامه‌ای به دانشگاه‌ها و مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی افغانستان دستور داده که دانشجویان دختر جذب نکنند.

در نامه وزارت آموزش عالی طالبان همچنین آمده بود که دانشگاه‌ها و مؤسسات تحصیلی خصوصی مکلف هستند تا ۵ روز پیش از برگزاری آزمون کنکور، این وزارت و اداره ملی امتحانات را در جریان بگذارند تا هیأت مشترکی برای نظارت از روند آزمون کنکور توظیف شود.

گفتنی است که عبدالرحمن حبیب، سخنگوی وزارت اقتصاد دولت موقت طالبان ۲۴ دسامبر اعلام کرد که استخدام زنان در سازمان‌های محلی و بین المللی مردم نهاد در افغانستان تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده است.

وزارت تحصیلات عالی طالبان نیز ۲۰ دسامبر طی نامه‌ای به تمام دانشگاه‌های دولتی و خصوصی افغانستان دستور داد که زنان این کشور «تا اطلاع ثانوی» حق ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها را نخواهند داشت.

پس از این رویداد، هماهنگ کننده کمک‌ های بشردوستانه سازمان ملل اعلام کرد: در صورت ممنوعیت اشتغال زنان افغان، دست افغانستان از کمک‌های سازمان ملل کوتاه خواهد شد.

310310

دکمه بازگشت به بالا