بین الملل

نحوه تهیه سبزه کنجد سیاه و سفید

سبزه کنجد بسیار زود جوانه می‌زند و در زمان کاشت باید توجه داشته باشید که از کنجد سالم و تازه استفاده کنید.

سبزه‌های شب عید از دانه‌های مختلفی سبزمی شوند و دانه کنجد نیز می‌تواند از جمله آن دانه‌ها باشد که به شما در این راه کمک کند و از سوی دیگر شاید اگر به بازار رفته باشید سبزه‌هایی را ببینید که در ظرف‌های مختلفی سبز شده اند، از کوزه و ظروف ساده گرفته تا تنگ ماهی و …. اما شاید مثلا این سوال برایتان مطرح شود که چطور می‌توان بر روی کوزه سبزه سبز کرد.

ابتدا باید از یک راز اطلاع داشته باشید و آن این است که معمولاً بذر‌هایی برای درست کرده سبزه روی سطوح شیب‌دار همانند کوزه مناسب هستند که لعاب‌دار باشند و با توجه به این موضوع کنجد یک بذر بدون لعاب است، اما چطور می‌توان آن را بر روی کوزه سبز کرد؟

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که برای سبز کردن کنجد بر روی ظروف شیب دار می‌توانیم از تخم شربتی کمک بگیریم.

مراحل سبز کردن کنجد بر روی کوزه

ابتدا باید بذر تخم شربتی و کنجد را به مدت ۶ تا ۸ ساعت در آب خیس کنید و پس از آن دانه‌ها را داخل دستمال نخی بریزید و با اسپری آبیاری کنید تا جوانه بزنند.

توجه کنید که پس از گذشت ۲ تا ۴ روز جوانه‌های کنجد ظاهر می‌شوند و زمانی که جوانه‌ها ظاهر شدند، باید روی ماکت یا ظرف مد نظرتان را با پارچه نخی بپوشانید و سپس با دست بذر‌های جوانه زده را روی ماکت یا ظرف مورد نظرتان بچسبانید. 

برای رشد سبزه کنجد باید ظرف سبزه را در محلی با نور ملایم آفتاب قرار دهید و با توجه به این موضوع از قرار دادن سبزه کنجد زیر نور مستقیم آفتاب اجتناب کنید.

شاید برای شما این سوال پیش آید که آیا می‌توان از کنجد سیاه نیز برای تهیه سبزه استفاده کرد و یا خیر که باید اینطور بگوییم، تهیه سبزه با کنجد سفید و سیاه تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

سبز کردن کنجد در خاک

برای اینکه کنجد را در خاک سبز کنید ابتدا به دانه‌های کنجد تازه و گلدان نیاز دارید و پس از تهیه این موارد باید مانند روش قبل دانه‌های کنجد را برای ۶ تا ۸ ساعت در آب بخیسانید و پس از آن دانه‌ها را در خاک بکارید.

توجه داشته باشید که برای تسریع رشد سبزه کنجد برای عید می‌توانید چند روز دانه‌های کنجد را داخل پارچه بپیچید و بعد از این که دانه‌ها کمی سبز شدند، آن‌ها را داخل خاک بکارید.

در زمان کاشتن در خاک نیز باید کمی خاک با ارتفاع ۵ تا ۸ سانتی‌متر داخل گلدان مورد نظرتان بریزید که بهترین خاک برای سبز کردن کنجد در خاک ترکیب خاک باغچه و مقداری خاک برگ است و پس از آن با استفاده از اسپری سطح خاک را نمناک کنید و توجه داشته باشید که فقط با اسپری این کار را انجام دهید تا دانه‌ها نپوسند.

توجه کنید که باید یک لایه نازک دانه کنجد روی خاک قرار گیرد و از این رو از انباشته کردن دانه‌های کنجد روی هم خودداری کنید و پس از آن مقداری خاک روی دانه‌ها بریزید و حدود ۱ تا ۲ سانتی‌متر خاک برای روی دانه‌ها کافی است و سپس مجدداً خاک را با اسپری خیس کنید و در نهایت گلدان را در محلی با نور مناسب و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. 

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که، خاک گلدان به هیچ عنوان نباید خشک شود و از همین رو لازم است تا روزانه با استفاده از اسپری خاک را نمناک کنید.

بهترین زمان کاشت سبزه کنجد

با توجه به اینکه سبزه کنجد زود جوانه می‌زند از این رو بهترین زمان برای کاشت سبزه کنجد ۸تا ۱۰ روز پیش از شروع عید است.

فوت و فن کاشت سبزه کنجد

برای کاشت سبزه کنجد بهتر است از کنجد تازه و بو نداده استفاده کنید، زیرا امکان کاشت سبزه کنجد بوداده وجود ندارد و کاشت آن نیز شباهت زیادی به کاشت سبزه ارزن دارد.

توجه داشته باشید که در زمان کاشت سبزه کنجد برای عید نباید بذر‌ها را روی هم انباشته کنید، زیرا این کار سبب پوسیده شدن سبزه می‌شود.

بمنظور رشد بهتر سبزه کنجد می‌توانید در مراحل ابتدایی کاشت سبزه کنجد داخل ظرف را، یک پلاستیک یا سلفون روی ظرف بکشید و در این مدت هر دو روز یک بار سبزه را آبیاری کنید و پس از ۲ تا ۴ روز پلاستیک را بردارید، زیرا این کار سبب افزایش رطوبت می‌شود و رشد سبزه را سریع‌تر می‌کند.
  

 
انتهای پیام/

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا