بین الملل

از حضور رحمان بی رحم تا بازگشت دوباره غول ایرانی به مسابقات قهرمانی آسیا

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۲۳ از ۹ آوریل در آستانه قزاقستان آغاز می‌شود و فرنگی کاران اولین کسانی هستند که پس از سوت افتتاحیه روی تشک می‌روند. روز یکشنبه ۹ آوریل، شرکت کنندگان در اوزان ۵۵، ۶۳، ۷۷، ۸۷ و ۱۳۰ کیلوگرم و شرکت کنندگان در اوزان ۶۰، ۶۷، ۷۲، ۸۲ و ۹۷ کیلوگرم روز دوشنبه ۱۰ آوریل به رقابت می‌پردازند.

رقابت‌های فرنگی امسال با پنج دارنده مدال طلای قهرمانی آسیا و ۱۷ مدال‌آور بازگشته از سال ۲۰۲۲ شکل دیگری به خود گرفته است.

امین میرزازاده (ایران) دارنده مدال نقره جهان در وزن ۱۳۰ کیلوگرم برای اولین بار پس از کسب مقام اول در سال ۲۰۲۰ در این مسابقات شرکت می‌کند.

قزاقستان میزبان مسابقات با چهار مدال‌آور رقابت های قهرمانی آسیا ۲۰۲۲ تلاش خواهد کرد تا مقام اول را کسب کند. این در حالی است که تیم ایران که در سال ۲۰۲۲ به مقام دوم دست یافت چهار مدال آور آسیایی را در ترکیب خود جا داده است.

*۵۵ کیلوگرم
آمنگالی بیکبولاتوف (KAZ) تنها کشتی گیر ثبت نام شده در وزن ۵۵ کیلوگرم غیرالمپیکی است که مدال آور آسیایی ۲۰۲۲ به حساب می آید. بکبولاتوف سال ۲۰۲۳ بدون شکست را پشت سر می‌گذارد و در ماه فوریه هم در سری مسابقات رنکینگ ابراهیم مصطفی بر سکوی نخست جای گرفت.
Sailike WALIHAN (CHN) دارنده مدال برنز المپیک توکیو در وزن ۶۰ کیلوگرم، به امید اینکه برای اولین بار در مسابقات قهرمانی آسیا به سکو برسد، به وزن ۵۵ کیلوگرم آمده است.
در همین حال، پویا داد مرز (IRI)، قهرمان زیر ۲۳ سال ۲۰۲۲ جهان و نفر هفتم جهان در وزن ۵۵ کیلوگرم، پس از کسب مقام سوم در تنها حضور خود در سال ۲۰۲۱، سعی خواهد کرد اولین مدال طلای خود در مسابقات قهرمانی آسیا را کسب کند. او سال جدید میلادی را با کسب مدال طلا در مسابقات آزاد زاگرب آغاز کرد.

شارشن بیکوف، قهرمان وزن ۶۰ کیلوگرم جهان و شماره ۱ رنکینگ، فینالیست ۳ دوره مسابقات قهرمانی آسیا است و امسال نیز به دنبال تکرار قهرمانی خواهد بود. ۲ مدال آور آسیایی ۲۰۲۲ دیگر نیز برای رقابت در سبک‌ترین وزن المپیک ثبت نام کرده اند، یعنی مهدی محسن نژاد (ایران) و یرنور فیداخمتوف (کاز) که به ترتیب در سال ۲۰۲۲ مدال‌های نقره و برنز را کسب کردند.

*۶۳ کیلوگرم
اگرچه این وزن تنها ۹ کشتی گیر دارد، اما ایمان حسین محمدی از ایران و نیراج (IND) هر ۲ دارنده مدال برنز از سال ۲۰۲۲ از مدعیان اصلی این وزن هستند. ایمان محمدی پس از برنز آسیایی، عنوان قهرمانی زیر ۲۰ سال جهان و آسیا را به دست آورد و سال را با طلای زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان به پایان رساند. او امسال را با کسب مدال برنز در مسابقات آزاد زاگرب آغاز کرد.
 

*وزن ۶۷ کیلوگرم
آلمات کبیسپایف (KAZ)، برنده مدال طلای آسیایی ۲۰۱۸ و ۳ مدال جهانی بزرگسالان [۲۰۱۵، ۲۰۱۹، ۲۰۲۱]، ستاره شماره یک در وزن ۶۷ کیلوگرم است.
او با هانسو ریو از کره جنوبی و دارنده مدال نقره آسیا در سال ۲۰۲۲، در این وزن به چالش کشیده خواهد شد. همچنین مراقب رضا عباسی (ایران) باشید که جانشین شماره ۲ محمدرضا گرایی (IRI) در ترکیب وزن ۶۷ کیلوگرم ایران شده است.

*۷۲ کیلوگرم
اگرچه در سطح جهانی رتبه بالایی ندارد، اما عادلخان نورلان بیکوف (KGZ) تنها دارنده مدال آسیایی ۲۰۲۲ است که برای مسابقات امسال ثبت نام کرده و رقابت او با ابراهیم ماگومادوف (KAZ) که در مسابقات قهرمانی جهانی ۲۰۲۲ مقام پنجم را کسب کرده است از نکات جالب توجه این وزن محسوب خواهد شد.

*وزن ۷۷ کیلوگرم

در وزنی که بیشترین ثبت نام کننده را دارد، فوق ستاره گرکو، فینالیست المپیک توکیو و قهرمان جهان مخمودوف به همراه روی لیو (CHN) و امین کاویانی نژاد قهرمان اسبق وزن ۷۲ کیلوگرم آسیا (ایران) حضور خواهند داشت که در وزن ۷۷ کیلوگرم برای کسب مدال تلاش می‌کنند.

*وزن ۸۲ کیلوگرم
در سنگین‌ترین وزن غیر المپیکی ۸۲ کیلوگرم، دیاس کالن (KAZ) با ۲ کشتی گیری که در رنکینگ جهانی بین ۲۰ نفر برتر قرار دارند یعنی علیرضا محمدی پیانی (ایران) و اکیل بیک طلنگ بکوف (KK) رقابت خواهد کرد.

*وزن ۸۷ کیلوگرم
ناصر علیزاده (ایران) پس از ناکامی در قهرمانی جهان سال ۲۰۲۲، تلاش خواهد کرد تا مدال طلای آسیایی ۲۰۲۲ خود را تکرار کند. اما بعد از او، جالگاسبای بردیموراتوف (ازبکستان) به دنبال دومین قهرمانی آسیایی خود بازخواهد گشت. 

مهدی بلیحمزه ده، دارنده مدال طلای آسیایی در وزن ۹۷ کیلوگرم
(ایران) در جام جهانی فرنگی در نوامبر ۲۰۲۲ بدون شکست به میدان رفت و مشتاق حضور در مسابقات قهرمانی آسیا است.

یکی از آن پیروزی‌های او، بُرد در مقابل اوزور ژوزوپبکوف (KGZ) بود. این ۲ در مرحله نیمه نهایی قهرمانی آسیا در وزن ۹۷ کیلوگرم سال گذشته به مصاف هم رفتند، جایی که بلیهام زهده با نتیجه ۴-۱ پیروز شد.

*وزن۱۳۰ کیلوگرم
در وزن ۱۳۰ کیلوگرم، امین میرزازاده (ایران) برای اولین بار پس از قهرمانی در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۲۰ به مسابقات قهرمانی آسیا بازمی‌گردد. از آن زمان، او در المپیک توکیو مقام پنجمی را به دست آورده و طلای قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان به همراه مدال نقره بزرگسالان قهرمانی جهان را به خود اختصاص داده است.

دیگر سوپراستار‌های این وزن، علیمخان سیزدیکوف (KAZ)، مینسوک کیم (KOR) و رومن کیم (KGZ) خواهند بود.

همچنین سایت اتحادیه جهانی و در رشته آزاد آورده است: بدون شک بزرگترین ستاره این مسابقات رحمان عموزاد خلیلی قهرمان جهان است که در وزن ۶۵ کیلوگرم به عنوان مدافع قهرمانی وارد آستانه خواهد شد.

عموزاد پارسال پس از شکست دادن باجرانگ هندی توانست اولین عنوان قاره‌ای خود را به دست آورد. از رقبای جدی عموزاد در ۶۵ کیلوگرم، می‌توان به تولگا تومور اوچیر مغولستانی اشاره کرد که مدال برنز جهان را کسب کرد, همچنین ریوما آنراکو ژاپنی، اولوکبک ژولدوشبکوف قزاقستانی و جالوف ازبکستانی از دیگر مدعیان این وزن خواهند بود.

 

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا