بین الملل

استفاده از نانوذرات حاوی دارو برای درمان بیماری‌‌های روده

توسط محققان انجام شد؛

محققان نانوذراتی جدید طراحی کرده اند که می‌تواند به صورت هوشمندانه و هدفمند دارو را به بافت‌های ملتهب روده برساند.

به گزارش خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، محققان دانشگاه ایالتی آیووا می گویند که نانوذرات دارویی می تواند درمان بیماری های التهابی روده را که بر کیفیت زندگی میلیون ها نفر در جهان تأثیر می گذارد، بهبود ببخشد.
اگرچه امروزه برای این مشکل درمان‌های مختلفی وجود دارد، اما معمولاً این درمان ها کوتاه‌مدت هستند و بدن بیماران را در برابر داروها مقاوم می‌کند به طوری که بیماری آن‌ها به التهاب و علائم اسهال، معده درد شدید، مدفوع خونی و خستگی مفرط عود می‌کند.اما چه چیزی می تواند به درمان این بیماری‌ها کمک کند؟

**استفاده ازمیسل‌های کوچک و کروی برای درمان بیماری‌‌های روده

میسل‌ها معجزه‌ای هستند که فقط ۲۵۰ میلیاردم متر قطر دارند. کره‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که زنجیره‌ای از مولکول‌های چربی در معرض آب قرار می‌گیرند و باعث می‌شوند که سرهای آب دوست و آب دوست مولکول‌ها یک پوسته بیرونی تشکیل دهند و دم‌های آبگریز متنفر از آب به سمت داخل پوسته بچرخند.
ریزیا بردان، دانشیار مهندسی شیمی و بیولوژیکی در دانشگاه ایالتی آیووا، می‌گوید که طراحی هوشمند میسل‌ها می‌تواند تنها درمان بیماری‌های روده مانند بیماری کرون و کولیت اولسراتیو باشد.

**ضربه زدن به هدف، با نانوذرات درمانی

در این مطالعه محققان از اسید هیالورونیک (یک بیوپلیمر طبیعی که قبلاً در پزشکی بشر استفاده می‌شود) برای ساخت میسل‌های درمانی استفاده خواهند کرد که می‌تواند داروی نظر پزشکان را بارگیری کند و از این طریق پروتئین ایمنی به نام STING را مهارکند. مطالعات اخیر نشان می دهد که فعال شدن این پروتئین می تواند علائم بیماری های التهابی روده را بدتر کند.

تاکنون سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا هیچ دارویی را که بتواند پروتئین STING را مهار کند تایید نکرده است. محققان می گویند عدم تایید دارو  به این دلیل است که داروهای مهارکننده این پروتئین آزمایش شده اند، اما چون این داروها به سرعت از بدن پاک می شوند، هدف قرار دادن آنها دشوار است، بنابراین اغلب به التهاب نمی رسند.

بردان گفت: هدف قرار دادن دارو به روده ملتهب بسیارمهم است. چرا که ما نمی خواهیم که این داروها به طور غیر اختصاصی در سایر اندام ها تجمع پیدا کند.

با این حال، میسل‌های محققان می‌توانند داروهای موردنظر را بارگیری کنند و آن را برای ساعت‌ها در بدن نگه دارند. همچنین اسید هیالورونیک به طور طبیعی گیرنده های سلولی بیان شده در روده ملتهب را هدف قرار می دهد و میسل ها را به محل التهاب می رساند و درنهایت محموله دارو را آزاد می کند.

محققان می‌گویند: «تاثیر کوتاه مدت پروژه ما به فرمول میسل ایمن یک داروی قوی برای کاهش فوری علائم (بیماری التهابی روده) با دوزهای کم و حداقل عوارض جانبی اجازه می دهد که محیط روده را سالم کنند.»

محققان معتقدند در درازمدت، میسل‌های مهارکننده  پروتئین STING می‌تواند بر طراحی دارورسانی برای سایر شرایط مرتبط با افزایش STING مانند بیماری پارکینسون تأثیر بگذارد.همچنین میسل‌‌ها می توانند برای استفاده آسان و راحت به  شکل قرص در دسترس بیماران قرار بگیرد.

بردان گفت: «بزرگترین چالش با بیماری های التهابی روده این است که هیچ درمانی قطعی برای آن وجود ندارد و بسیاری از بیماران به درمان‌های موجود مقاومت می‌کنند به طوری که آن درمان‌ها دیگر جواب نمی‌دهند.»

به گفته محققان، این نانوذرات جدید که هوشمندانه و هدفمند ساخته شده‌آند، می‌توانند همان عوامل تغییردهنده‌ای باشند که پزشکان و بیماران به دنبال آن هستند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا