بین الملل

ادعای لندن درباره ورود جاسوسان چینی به انگلیس از طریق کشورهای ثالث

یک نشریه انگلیسی گزارش کرد، سرویس اطلاعات داخلی این کشور به وزرای کابینه انگلیس هشدار داده، جاسوس های چینی در حال نفوذ به این کشور با استفاده از کسب شهروندی کشورهای ثالث و استفاده از دسترسی بدون روادید آنها به بریتانیا هستند.

به گزارش ایسنا، نشریه تایمز انگلیس به نقل از منابع ارشد دولتی نوشت، سرویس اطلاعات داخلی انگلیس، ام.‌آی.۵، اسناد و مدارکی ارائه کرده که بر مبنای آنها اتباع کشورهای متخاصم با لندن از جمله چین بعد از به دست آوردن  شهروندی کشورهایی با تسهیلات  ورود بدون روادید شهروندانشان به بریتانیا وارد این کشور شده‌اند. به نوشته نشریه تایمز، سرویس ام.آی.۵ اظهار نگرانی کرده، ماموران دولت چین نیز احتمالا جزو همین افراد باشند.

به نوشته این روزنامه انگلیسی، این مساله وزارت کشور انگلیس را به تکاپو انداخته تا محدودیتهای جدید در زمینه روادید علیه چند کشوری که مورد استفاده جاسوسان  چینی برای ورود به خاک بریتانیا هستند وضع کند.

با این حال در ادامه این گزارش ادعا شده، وزارت امور خارجه انگلیس جلوی این طرح را گرفته و متعاقب این اتفاق چند تن از وزرای دولت لندن برای جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه انگلیس از لقب “آقای سست عنصر” استفاده کرده‌اند.

بر طبق این گزارش، سرویس اطلاعاتی ام.آی.۵ انگلیس همچنین ادعا کرده، ماموران سرویس های ویژه روسیه هم احتمالا از همین شیوه برای ورود به خاک بریتانیا استفاده می‌کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا