خبرگزاری فارس – فرمانده سابق ناتو: غرب از پیروزی اوکراین می‌ترسد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «فیلیپ بریدلاو»، ژنرال چهارستاره بازنشسته آمریکایی که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶  «فرمانده عالی متفقین اروپا در ناتو» بود گفته که غرب به دلیل تهدیدهای «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه از پیروزی اوکراین در جنگ می‌ترسد. 

بریدلاو در مصاحبه‌ای با پایگاه «اسکریپ‌نیوز» روز سه‌شنبه گفت: «ارتش پوتین در میدان نبرد او را سرافکنده کرده اما جنگ لفظی او، جنگ تهدیدات او-یا آن‌طور که در اصطلاحات نظامی می‌گوییم بازدارندگی او- به شدت اثرگذار بوده است.»

این مقام سابق ناتو اضافه کرد: «ما در غرب از پیروزی اوکراین می‌ترسیم چون آقای پوتین بارها و بارها ما را با چیزی که در ابتدای جنگ گفته‌ایم از آن می‌ترسیم می‌ترساند.»

ولادیمیر پوتین بعد از آغاز عملیات نظامی کشورش در اوکراین بارها تأکید کرده که برای حفظ امنیت روسیه از تمامی ابزارهایی که در اختیار دارد استفاده خواهد کرد. 

او همچنین به طور مشخص‌تر گفته که بر مبنای دکترین امنیتی روسیه چنانچه تمامیت ارضی روسیه در معرض خطر قرار بگیرد مسکو آماده استفاده از تمامی سلاح‌هایی است که در اختیار دارد. 

بریدلاو گفت: «ما از گسترش جنگ به درگیری هسته‌ای می‌ترسیم و نگرانیم که دامنه این جنگ به اروپا برسد. و او تقریباً هر روز چه چیزی را در گوش ما می‌خواند؟ افراد بلندپایه در روسیه تقریباً چهار تا پنج بار در هفته می‌گویند اگر این اتفاق بیفتد، سلاح هسته‌ای به میدان می‌آید. اگر آن اتفاق بیفتد، سلاح هسته‌ای می‌آید. اگر ما شکست بخوریم، سلاح هسته‌ای می‌آید.»

این مقام سابق ناتو تصریح کرد که غرب در چنین حالتی اوکراین را در وضعیت دشواری نگاه داشته است. بریدلاو می‌گوید: «ما به اوکراین فقط به اندازه‌ای کمک می‌کنیم که در میدان جنگ شکست نخورد. اما من بر اساس چیزهایی که دیده می‌شود اما عنوان نمی‌شود معتقدم که ما به اوکراین کمک‌هایی که باعث پیروزی‌اش بشود نمی‌دهیم.»

روسیه از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (پنجم اسفند ماه ۱۴۰۰) بعد از به رسمیت شناختن استقلال دو جمهوری لوهانسک و دونتسک از اوکراین، به این منطقه نیرو اعزام کرد و از آغاز «عملیات ویژه نظامی در اوکراین» خبر داد.

روسیه هدف خود از این عملیات را نازی زدایی اوکراین، خلع سلاح این کشور، رفع نگرانی‌های امنیتی خود و اجابت درخواست کمک لوهانسک و دونتسک اعلام کرده است.

دولت اوکراین اما استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت نشناخته و حضور نظامی روسیه را «تجاوز و حمله به تمامیت ارضی» خود خوانده است.

به دنبال آغاز درگیری روسیه با اوکراین، کشورهای غربی ضمن محکوم کردن مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، حمایت‌های همه جانبه سیاسی، مالی، تسلیحاتی از کی‌یف را در دستور کار قرار داده‌اند.

انتهای پیام/ 
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

خروج از نسخه موبایل