بین الملل

ارتش چین، آمریکا و کانادا را به تحریک عمدی در تنگه تایوان متهم کرد

سخنگوی فرماندهی بخش شرقی ارتش آزادی‌بخش خلق چین گفت: کانادا و ایالات متحده که ناوهای آنها روز شنبه از تنگه تایوان عبور کردند، به صورت عمدی حوادث و خطراتی را ایجاد کرده و صلح و ثبات منطقه را تضعیف می‌کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این اظهارات از سوی “شی یی” سخنگوی فرماندهی بخش شرقی ارتش چین پس از آن مطرح شد که در سوم ژوئن، فرماندهی هند -پاسیفیک ایالات متحده اعلام کرد، در جریان ماموریت مشترک کانادا و ایالات متحده در تنگه تایوان، ناو چینی PRC LY ۱۳۲ به ۱۵۰ یاردی ناوشکن “یو.اس.اس چانگ هون” نیروی دریایی آمریکا رسید.

سخنگوی فرماندهی بخش شرقی ارتش چین همچنین تاکید کرد، ارتش چین همواره در سطح هشدار بالا قرار دارد و تمامی اقدامات لازم را برای واکنش قاطع به تمامی تهدیدها و اقدامات تحریک آمیز خواهد داشت و قاطعانه از حق حاکمیت و امنیت و همچنین صلح و ثبات منطقه‌ای دفاع می‌کند.

اوضاع پیرامون تنگه تایوان اخیرا و بار دیگر پس از آن متشنج شده که تسای اینگ ون، رئیس جمهوری این جزیره با کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در آوریل ۲۰۲۳ دیدار داشت و این مساله باعث شد تا پکن یک رزمایش سه روزه در نزدیکی تایوان داشته باشد.

پکن این رزمایش را هشداری برای جدایی طلبان تایوانی و قدرت‌های خارجی اعلام کرده است.

تایوان از ۱۹۴۹ به صورت مستقل از سرزمین اصلی چین اداره می‌شود. پکن این جزیره را یکی از استان‌های چین می‌داند درحالیکه تایوان مدعی است که یک کشور مستقل است اما از اعلام استقلال اجتناب می‌کند.

پکن مخالف هرگونه تماس خارجی با تایپه است و حق حاکمیت پکن بر این جزیره را غیرقابل مناقشه می‌داند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا