محققان هشدار دادند جو زمین ۳ درجه دیگر گرم می‌شود

محققان هشدار دادند جو زمین ۳ درجه دیگر گرم می‌شودبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از سای تک دیلی، پژوهشگران دانشگاه فناوری چالمرز و دانشگاه لوند سوئد استدلال می‌کنند که به دلیل روند کند کاهش انرژی زغال سنگ، جهان به سمت افزایش دمای ۲.۵ تا ۳ درجه سانتی گراد فراتر از هدف ۲ درجه‌ای توافق نامه پاریس پیش می‌رود. این مطالعه نشان می‌دهد که اگر کشورها، به ویژه مصرف کنندگان اصلی زغال سنگ مانند چین و هند، روند حذف تدریجی زغال‌سنگ را تسریع بخشند، گرمایش جهانی همچنان می‌تواند به ۲ درجه محدود شود، اما سناریو‌های واقع بینانه پژوهشگران نشان می‌دهد که این امر به دلیل تعهدات ناکافی کشور‌ها و درگیری‌های ژئوپلیتیکی غیرمحتمل است.
به نظر می‌رسد هدف محدود کردن گرمایش جهانی به حداکثر ۲ درجه که در توافقنامه پاریس تعیین شده است، محقق نشود، زیرا روند‌های فعلی حاکی از افزایش احتمالی دمای ۲.۵-۳ درجه است. با این وجود، هنوز هم می‌توان از این افزایش گرمایش جلوگیری کرد. شواهدی برای این امر، در مطالعه اخیر دانشمندان دانشگاه فناوری چالمرز و دانشگاه لوند در سوئد نشان داده شده است. کشور‌های بیشتر و بیشتری تعهد می‌کنند که زغال سنگ را از سامانه‌های انرژی خود حذف کنند، که کاری مثبت است. اما متأسفانه تعهدات آن‌ها به اندازه کافی قوی نیست. آل چرپ، استاد مؤسسه بین‌المللی اقتصاد محیطی صنعتی در دانشگاه لوند، می‌گوید اگر می‌خواهیم شانس واقعی برای رسیدن به هدف ۲ درجه داشته باشیم، حذف تدریجی زغال سنگ باید سریع‌تر اتفاق بیفتد.
چین و هند باید مصرف زغال سنگ خود را به تدریج حذف کنند. حذف تدریجی زغال سنگ برای جلوگیری از افزایش دمای جهان کمتر از ۲ درجه در مقایسه با سطوح قبل از صنعتی شدن ضروری است. در یک مطالعه، گروهی از محققان تعهدات ۷۲ کشور را برای حذف تدریجی استفاده از زغال سنگ تا سال ۲۰۲۲-۲۰۵۰ تجزیه و تحلیل کردند. در بهترین حالت، محققان نشان می‌دهند که این امکان وجود دارد که افزایش دما در ۲ درجه باقی بماند. اما این فرض، از جمله، این است که چین و هند هر دو شروع به حذف تدریجی استفاده از زغال سنگ در عرض پنج سال کنند. علاوه بر این، حذف تدریجی آن‌ها باید به همان سرعتی باشد که در انگلیس بوده است، که سریع‌ترین اتفاقی است که تا به حال در یک کشور بزرگ رخ داده است، و سریعتر از آنچه آلمان وعده داده است. این ممکن است نابرابری‌هایی ایجاد کند که باید توسط سیاست‌های بین المللی برطرف شود.
تعهدات کشور‌ها حتی در میان بلندپروازترین کشور‌ها نیز کافی نیست. جسیکا جول، دانشیار بخش تئوری منابع فیزیکی در دانشگاه فناوری چالمرز، می‌گوید: علاوه بر این، حمله روسیه به اوکراین ممکن است مانع از حذف تدریجی زغال سنگ توسط برخی کشور‌ها شود. این مطالعه نشان می‌دهد که تعهدات ۷۲ کشور برای حذف تدریجی انرژی زغال سنگ مشابه یکدیگر و مطابق با داده‌های تاریخی است که نشان می‌دهد با چه سرعتی انرژی زغال سنگ در گذشته حذف شده است.

خروج از نسخه موبایل