بین الملل

تشخیص سرطان سینه به کمک هوش مصنوعی ممکن شد

آینده جهان با هوش مصنوعی (۶)

محققان با استفاده از مدل‌های هوش مصنوعی موفق به پیش‌بینی خطر ابتلا به سرطان سینه‌ شدند.

به گزارش خبرنگار گروه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزاری علم و فناوری آنا، مطالعه جدید دانشمندان راه دیگری را برای ورود هوش مصنوعی به حوزه پزشکی نشان می‌دهد که به طور بالقوه شیوه‌های موجود برای پیش‌بینی خطر ابتلا به سرطان سینه را بهبود می‌بخشد.

این مطالعه نشان می‌دهد که الگوریتم‌های هوش مصنوعی از مدل‌های بالینی استاندارد برای پیش‌بینی خطر ابتلا به سرطان سینه بهتر عمل می‌کند.

 مدل‌های بالینی کنسرسیوم نظارت بر سرطان پستان (BCSC) که از اظهارات بیمار و سایر اطلاعات آن از جمله سن، سابقه خانوادگی و موارد دیگر استفاده می‌کند، معمولاً برای محاسبه خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان استفاده می‌شود.

دکتر ویگنش آراسو، محقق ارشد و متخصص رادیولوژی در یک بیانیه خبری گفت: مدل‌های خطر بالینی به جمع‌آوری اطلاعات از منابع مختلف بستگی دارد، که همیشه در دسترس نیست یا جمع‌آوری نشده است. پیشرفت در یادگیری عمیق هوش مصنوعی توانایی استخراج صدها تا هزاران ویژگی ماموگرافی اضافی را برای ما فراهم می‌کند.

در این مطالعه، هزاران ماموگرافی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و امتیازات خطر ابتلا به سرطان پستان در یک دوره پنج ساله توسط پنج الگوریتم هوش مصنوعی ایجاد شد. سپس این نمرات با یکدیگر و امتیاز خطر بالینی BCSC مقایسه شد.

 آراسو گفت: «همه پنج الگوریتم هوش مصنوعی بهتر از مدل خطر BCSC برای پیش‌بینی خطر سرطان سینه در 0 تا 5 سال عمل کردند. این عملکرد پیش‌بینی‌کننده قوی در طول دوره پنج ساله نشان می‌دهد که هوش مصنوعی هم سرطان‌های از دست رفته و هم ویژگی‌های بافت سینه را شناسایی می‌کند که به پیش‌بینی توسعه سرطان در آینده کمک می‌کند.

 در حالی که برخی از موسسات در حال حاضر از هوش مصنوعی برای کمک به تشخیص سرطان در ماموگرافی استفاده می‌کنند، این یافته‌ها نشان می‌دهند که هوش مصنوعی می‌تواند ابزاری حیاتی برای کمک به امتیاز خطر آینده بیمار باشد – که تنها چند ثانیه طول می‌کشد.

 آراسو گفت: هوش مصنوعی برای پیش‌بینی خطر سرطان به ما این فرصت را می‌دهد تا مراقبت‌های هر زن را فردی کنیم، که به طور سیستماتیک در دسترس نیست. این ابزاری است که می تواند به ما کمک کند تا داروی شخصی و دقیق را در سطح ملی ارائه کنیم.

تیم خبری بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای طبیعی و محیط زیستی جهانی. با استفاده از دانش در حوزه محیط زیست و تغییرات آب و هوا، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم. با تمرکز بر اثرات رویدادهای طبیعی بر جوامع، نقشه‌ای کامل از تغییرات زمین را برای شما می‌کشم.
دکمه بازگشت به بالا