بین الملل

خبرگزاری فارس – گردش تجاری 1.5 میلیارد دلاری قزاقستان با اتحادیه اوراسیا

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در آستانه، اداره ملی آمار قزاقستان در گزارشی از گردش یک و نیم میلیارد دلاری بین این کشور و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا خبر داد.

بنا به این گزارشف در ماه‌های ژانویه تا جولای سال جاری، گردش تجاری قزاقستان با کشورهای اوراسیا در حدود یک میلیارد و 652 میلیون دلار بوده است.

بر اساس این گزارش، بیشترین سهم در صادرات قزاقستان به کشورهای اوراسیا مربوط به ماشین آلات، تجهیزات، وسایل نقلیه، ابزارآلات و دستگاه‌ها است.

همچنین گردش مالی قزاقستان با اتحادیه اوراسیا نسبت به سال گذشته 5.6 درصد افزایش یافته است.

در کل حجم مبادلات تجاری خارجی قزاقستان با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، ارمنستان 0.1 درصد، بلاروس 3.3 درصد، قرقیزستان 4.6 درصد، فدراسیون روسیه 92 درصد را به خود اختصاص داده است.

بیشترین سهم در صادرات با کشورهای اوراسیا مربوط به ماشین‌آلات، تجهیزات، وسایل نقلیه، ابزارآلات و دستگاه‌ها 28.5 درصد و پس از آن محصولات صنایع شیمیایی و وابسته 24.5 درصد است.

واردات از کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل فرآورده‌های حیوانی و گیاهی، مواد غذایی و فلزات می‌شود. 

اتحادیه اوراسیا در تاریخ یکم ژانویه سال ۲۰۱۰ ایجاد شد. کشورهای مؤسس آن بلاروس، روسیه و قزاقستان بودند. در دوم ژانویه  سال ۲۰۱۵ ارمنستان، نیز به آن اضافه شد. قرقیزستان نیز در ۶ اوت ۲۰۱۵ به این اتحادیه پیوست.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

تیم خبری بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای طبیعی و محیط زیستی جهانی. با استفاده از دانش در حوزه محیط زیست و تغییرات آب و هوا، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم. با تمرکز بر اثرات رویدادهای طبیعی بر جوامع، نقشه‌ای کامل از تغییرات زمین را برای شما می‌کشم.
دکمه بازگشت به بالا