بین الملل

خبرگزاری فارس – حمایت مکزیک از حضور نظامیان روس در رژه روز استقلال

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور»، رئیس جمهور مکزیک بعد از انتقاد کسانی نظیر سفیر اوکراین و رسانه‌ها و سیاستمداران مخالف از حضور یک واحد نظامی روسیه در رژه روز استقلال مکزیک در شنبه هفته جاری از این اتفاق دفاع و انتقادات مطرح شده را رد کرد.

«اوکسانا درامارتسکا»، سفیر اوکراین در مکزیک در پی شرکت این نظامیان روس در این رژه، موضع بی‌طرف مکزیک در قبال جنگ در اوکراین را زیر سوال برد اما لوپز اوبرادور گفت، مکزیک به هر کشوری در جهان اجازه حضور پیدا کردن در این رژه را داد.

خبرگزاری «رویترز» نوشت، رئیس جمهور مکزیک با گفتن اینکه حضور این واحد نظامی روسی در این رژه موجب «رسوایی» شد، استدلال کرد: «ما با همه کشور‌ها در جهان رابطه داریم و همه را دعوت می‌کنیم.»

لوپز اوبرادور که سیاستمداری چپگرا است، به دنبال حفظ یک موضع بی‌طرف در قبال جنگ در اوکراین بوده و در یک مقطع نیز پیشنهاد مذاکرات صلح را مطرح کرد. دولت او از طرفی از برخی قطعنامه‌های سازمان ملل با محتوای انتقاد از روسیه در ارتباط با جنگ در اوکراین حمایت کرده است.

سفیر اوکراین در مکزیک در پستی در شبکه اجتماعی «ایکس» مدعی شد، شرکت این واحد روس موجب آنچه که او “لکه‌دار شدن” این رژه خواند شد.

سفارت روسیه در مکزیک با اعلام اینکه اعضای هنگ 154 «پرئوبراژنسکی» ارتش روسیه در رژه روز استقلال مکزیک در شنبه هفته جاری شرکت کردند از این رخداد تحسین کرده و در پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «زنده باد دوستی میان مکزیک و روسیه!»

در این رژه نظامی مکزیک، واحدهایی از ارتش‌های برزیل، شیلی، چین، ونزوئلا، سری‌لانکا، نپال، کوبا و نیکاراگوئه و چند کشور دیگر شرکت کردند.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

تیم خبری بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای طبیعی و محیط زیستی جهانی. با استفاده از دانش در حوزه محیط زیست و تغییرات آب و هوا، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم. با تمرکز بر اثرات رویدادهای طبیعی بر جوامع، نقشه‌ای کامل از تغییرات زمین را برای شما می‌کشم.
دکمه بازگشت به بالا