بین الملل

خبرگزاری فارس – پکن: آمریکا باید همزیستی مسالمت‌آمیز را یاد بگیرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «شی جین‌پینگ» رئیس جمهور چین امروز (سه‌شنبه) گفت که دولت‌های واشنگتن و پکن باید به‌خاطر جهان هم که شده، همزیستی مسالمت‌آمیز را یاد بگیرند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»،  شی در پاسخ به نامه دو خلبان شاخص سابق نیروی هوایی آمریکا، با بیان اینکه واشنگتن و پکن «حتما باید» به همزیستی مسالمت‌آمیز با یکدیگر برسند، تلویحا بر لزوم کاهش تنش بین دو کشور تاکید کرد.

رئیس جمهور چین با اشاره به دوران حضور دو خلبان مذکور در ارتش چین برای جنگ با ژاپن در زمان جنگ جهانی دوم، توضیح داد: «مردم چین و آمریکا در نبرد خود با ژاپن، دشمن مشترکی داشتند و دوستی عمیقی برقرار کردند».

شی در این نامه تصریح کرد: «با نگاه به آینده، چین و آمریکا به عنوان دو کشور بزرگ، مسئولیت‌های مهمتری برای صلح، ثبات و توسعه جهانی بر عهده دارند. لازم است که دو کشور به احترام متقابل، همزیستی مسالمت‌آمیز و همکاری برد-برد دست یابند».

رویترز درباره این نظرات رئیس جمهور چین نوشت: «درخواست او برای برقراری روابط باثبات و صلح آمیز با آمریکا، در ادامه مجموعه‌ای از نشست‌ها و گفتگوها بین مقامات واشنگتن و پکن در ماه‌های اخیر با هدف کاهش تنش‌ها و احیای کانال‌های ارتباطی از جمله تماس بین ارتش‌های دو کشور صورت می‌گیرد».

شامگاه دوشنبه نیز «هان ژِنگ» معاون شی که برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده، در دیدار با «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا گفته بود: «جهان به روابط پایدار و سالم چین و آمریکا نیاز دارد». (جزئیات بیشتر)

پیش از آن هم «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید به مدت ۱۲ ساعت در کشور مالت با «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین دیدار کرد. هر دو طرف این مذاکرات را صادقانه، اساسی و سازنده توصیف کردند.

پایان پیام/م
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

تیم خبری بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای طبیعی و محیط زیستی جهانی. با استفاده از دانش در حوزه محیط زیست و تغییرات آب و هوا، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم. با تمرکز بر اثرات رویدادهای طبیعی بر جوامع، نقشه‌ای کامل از تغییرات زمین را برای شما می‌کشم.
دکمه بازگشت به بالا