بین الملل

خبرگزاری فارس – اردوغان: ارمنستان از فرصت مذاکرات استفاده نکرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز سه‌شنبه با چالش‌های خطرناکی و تشدید بحران‌های انسانی مواجه هستیم.

وی که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می‌کرد، گفت: «جنگ، درگیری و بحران‌های انسانی، درگیری‌های سیاسی و بحران‌های اجتماعی در جنوب، شمال و شرق و غرب ترکیه وجود دارد».

رئیس جمهور ترکیه اضافه کرد: «جنگ در شرق اروپا،‌باعث ایجاد مشکلات خطرناکی در تمامی زمینه‌ها از اقتصاد تا امنیت شده است».

اردوغان گفت: «تروریسم به عنوان ابزاری برای جنگ‌های نیابتی در سوریه، شمال آفریقا و منطقه ساحل استفاده می‌شود و باعث ایجاد خسارت‌هایی شده که امکان اصلاح آن وجود ندارد».

وی گفت: «بیگانه هراسی، نژادپرستی و اسلام هراسی به یک بحران جدید تبدیل شده و در سال گذشته به سطح هشدار رسیده است».

رئیس جمهور ترکیه گفت که ترکیه تلاش‌های خود برای پایان جنگ در اوکراین را تشدید خواهد بخشید و به درخواست دبیر کل سازمان ملل درباره طرح جدید برای صلح اهمیت می‌دهیم.

اردوغان در ادامه سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل به نقش ترکیه در تمدید سه باره توافق غلات دریای سیاه اشاره کرد.

وی گفت: «بحران انسانی در سوریه وارد سال سیزدهم خود شده و شرایط زندگی وخیم‌تر شده است و باید راه حلی عادلانه، دائم و فراگیر که خواسته‌های ملت سوریه را تامین کد، حاصل شود».

رئیس جمهور ترکیه گفت: «به تلاش‌های خود برای پایان دادن به جنگ از طریق دیپلماسی و گفت‌وگو بر اساس استقلال اوکراین و تمامیت ارضی این کشور ادامه خواهمید داد و در جنگ هرگز پیروز وجود نخواهد داشت و در صلح نیز بازنده وجود ندارد».

اردوغان گفت: «از ابتدای جنگ، به شدت در تلاش بودیک تا دوستان روس و اوکراینی خود را در میز مذاکرات باقی بگذاریم و عدم تمدید توافق غلات دریای سیاه سبب شد تا کل جهان با بحران‌ جدیدی مواجه شود».

وی افزود: «بزرگترین تهدید منطقه‌ای، حمایتی است که از سازمان‌های تروریستی انجام می‌شود و تهدید واقعی، سازمان‌های تروریستی و مزدوران و افرادی هستند که به عنوان ابزارهایی برای جنگ نیابتی استفاده می‌شوند».

رئیس جمهور ترکیه گفت: «به حمایت از ملت فلسطین و حقوقش ادامه خواهیم داد و تلاش خواهیم کرد که وضعیت تاریخی قدس حفظ شود».

اردوغان تاکید کرد: «باید به راه حل نهایی برای درگیری‌ها میان فلسطین و اسرائیل دست یابیم تا صلح در تمام خاورمیانه حکمفرما شود».

وی از جامعه جهانی خواست تا استقلال جمهوری قبرس ترک‌نشین را برسمیت شناخته و با آن روابط برقرار کنند.

رئیس جمهور ترکیه به روابط این کشور با مصر اشاره کرد و گفت که روابطمان با مصر به سرعت در حال پیشرفت بوده و بر اساس منافع دوجانبه به پیش می‌رود.

اردوغان در سخنرانی خود درباره تنش‌ها در آفریقا نیز صحبت کرد و گفت: «منطقه حاصل با چالش‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی زیادی مواجه بوده و هرگونه مداخله نظامی در نیجر به بی ثباتی منجر خواهد شد».

وی به تنش‌های امروز میان جمهوری آذربایجان  ارمنستان نیز اشاره کرد و گفت: «از مذاکرات میان آذربایجان و ارمنستان حمایت کرده اما ایروان از این فرصت استفاده نکرد».

رئیس جمهور ترکیه گفت که آنکارا از گام‌های آذربایجان برای حفاظت از تمامیت ارضی خود حمایت می‌کند.

وی افزود که منطقه قره باغ، سرزمین‌های آذربایجان بوده و اعمال هرگونه وضعیت دیگر غیرقابل قبول است.

پایان پیام/.
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

تیم خبری بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای طبیعی و محیط زیستی جهانی. با استفاده از دانش در حوزه محیط زیست و تغییرات آب و هوا، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم. با تمرکز بر اثرات رویدادهای طبیعی بر جوامع، نقشه‌ای کامل از تغییرات زمین را برای شما می‌کشم.
دکمه بازگشت به بالا