مرگ بیش از ۳۰۰۰ نفر در آلمان بر اثر گرما در ۹ ماه گذشته

«موسسه روبرت کخ» آلمان، مرگ و میر ناشی از گرما طی ۹ ماه گذشته در این کشور را بیش از ۳۰۰۰ مورد برآورد کرده و همچنین طبق گزارش این موسسه، درصد زنان فوت شده به‌ مراتب بیشتر از مردان بوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از دویچه وله، بر اساس برآوردهای موسسه روبرت کخ در سال جاری میلادی (۲۰۲۳) در آلمان حدود ۳۱۰۰ نفر بر اثر گرما جان خود را از دست داده‌اند.

یک سخنگوی موسسه روبرت کخ به روزنامه آلمانی «راینیشه پست» گفت: هفته آینده این موسسه تازه‌ترین گزارش هفتگی سال ۲۰۲۳ را منتشر خواهد کرد. در این گزارش شرح کامل مرگ و میر ناشی از گرما آمده است. احتمالا نسخه خلاصه شده‌ای از گزارش مربوط به موج گرمای تابستان ۲۰۲۳ در پاییز امسال ارائه خواهد شد.

به گفته سخنگوی این موسسه، بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از گرما در گروه های سنی ۷۵ سال به بالا رخ می‌دهد و به طور کلی زنان بیشتر از مردان بر اثر گرما جان خود را از دست می‌دهند.

بر اساس داده‌های موسسه روبرت کخ، در بیشتر موارد، ترکیبی از گرما و بیماری‌های پیش‌زمینه‌ای منجر به مرگ افراد می‌شود اما به طور معمول در گواهی فوت آنها، گرما به عنوان عامل اصلی مرگ قید نمی‌شود.

مرگ بیش از ۳۰۰۰ نفر در آلمان بر اثر گرما در ۹ ماه گذشته

موسسه روبرت کخ میزان مرگ و میرهای مرتبط با گرما را با استفاده از روش‌های آماری که در آنها دمای هوا و جزئیات بیماری درگذشتگان ثبت شده، برآورد می‌کند.

به گفته کارشناسان بین‌الملل، دمای زمین از زمان شروع عصر صنعتی تاکنون ۱.۱ درجه گرمتر شده و اگر کشورها با برنامه‌های جدی‌تری از میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای کم نکنند، روند گرمایش جهانی ادامه خواهد یافت.

دانشمندان مدت‌هاست هشدار داده‌اند که تغییرات آب و هوایی ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای که عمدتا ناشی از سوختن سوخت‌های فسیلی است، توالی موج‌های گرما را بیشتر، شدید و کشنده‌تر می‌کند. این دانشمندان سال‌هاست که می‌گویند دولت‌ها باید برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای اقدامات جدی انجام دهند.

انتشار گازهای گلخانه‌ای به دلیل فعالیت‌های مختلف انسانی از جمله احتراق سوخت‌های فسیلی، جنگل‌زدایی، استفاده از کودهای شیمیایی در کشاورزی و … در حال افزایش است. در همین حال، داده‌های کارشناسان اروپایی نشان می‌دهد که میانگین سالانه جهانی غلظت دی اکسید کربن و متان در جو در حال افزایش است.

در همین رابطه، رصدخانه تغییرات اقلیمیِ اروپایی «کوپرنیک» اخیرا اعلام کرده است که گرمای ماه اوت هم مانند دو ماه قبل از آن در تابستان امسال رکورد زد و به عنوان گرمترین ماه اوتِ ثبت شده در تاریخ هواشناسی جهان اعلام شد.

این در حالیست که دو ماه قبل از آن نیز گرم‌ترین ماه‌های «ژوئن» و «ژوئیه» در جهان ثبت شد و این سومین ماه متوالی در سال جاری بوده که چنین رکوردی به ثبت رسیده است.

همچنین کارشناسان می‌گویند: رکورد گرمای هوا در ماه اوت باعث شده است در نیمکره شمالی کره زمین، گرم‌ترین تابستان از سال ۱۹۴۰ که ثبت داده‌ها آغاز شد، رقم بخورد.

مرگ بیش از ۳۰۰۰ نفر در آلمان بر اثر گرما در ۹ ماه گذشته

در اروپا، ماه اوت در بخش‌های بزرگی از اروپای مرکزی و اسکاندیناوی مرطوب‌تر از حد معمول بود که منجر به وقوع سیل شد در حالی که فرانسه، یونان، ایتالیا و پرتغال شاهد خشکسالی‌هایی بودند که منجر به آتش‌سوزی‌های جنگلی شد.

بنابر گزارش این موسسه، همچنین دمای بسیار بالاتر از میانگین در استرالیا، چندین کشور آمریکای جنوبی و در اطراف قسمت‌های مختلف قطب جنوب در ماه اوت ثبت شده است.

بنابر تخمین‌های موجود، هوا در ماه اوت امسال حدود ۱.۵ درجه سلسیوس گرم‌تر از میانگین پیش‌ از صنعتی شدن برای دوره سال‌های ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ میلادی بوده است.

در عین حال ماه ژوئیه هم در تابستان امسال کماکان رکورددار گرم‌ترین ماه ثبت شده بوده است.

به گفته کارشناسان، تلاش‌های پیگیرانه برای محدود کردن افزایش دمای جهانی به ۱.۵ درجه سانتیگراد، یکی از تعهدات اصلی توافقنامه بین‌المللی تغییرات آب و هوایی پاریس بود که از سوی ۱۹۶ کشور در سال ۲۰۱۵ تصویب شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا