استان ها

تولید شمش فولاد از آهن قراضه

کاربرد شمش آهن

کاربرد شمش آهن آنقدر متنوع و مختلف می باشد که می توان آن را تحولی شگرف در صنعت تولید صنایع فولادی دانست.از جمله موارد کاربرد آن تولید تیرآهن، مفتول، میلگرد (ساده و آجدار )، نبشی و ناودانی،سپری، لوله درزدارو … می باشد.

روش های تولید شمش آهن 

به طور کلی روش های تولید انواع شمش به سه صورت می باشد .

  •  روش کوره بلند (BF)
  •  روش کوره قوس الکتریکی (EAF)
  •  روش کوره القایی (IMF)


تولید شمش فولادی با استفاده از کوره بلند 

بیش از نود درصد سنگ آهن موجود در جهان در کوره بلند (BF) مورد استفاده قرار میگیرد. در این روش ابتدا سنگ آهن فرآوری شده و سپس به همراه آهک و کک وارد کوره بلند می شود و به این ترتیب آهن خام یا چدن به دست می آید. بعد از تبدیل شدن آهن خام به فولاد مذاب و حذف کربن و ناخالصی های دیگر به کمک اکسیژن آن را به واحد ریخته گری منتقل می کنند و بعد از ریخته شدن در قالب منجمد شود.

کوره قوس الکتریکی  

در روش کوره قوس الکتریکی جهت تولید شمش فولادی از ضایعات فولادی استفاده می شود. این ضایعات به وسیله جرثقیل داخل کوره قرار می گیرند که به سه دسته تقسیم می شوند:

  •  قراضه های خانگی
  •  قراضه های صنعتی
  • قراضه های کهنه

جهت ذوب فلزات در این روش، ابتدا پس از ورود  قراضه ها و آهک به داخل کوره، الکترودها به سمت پایین حرکت کرده و موجب برقراری جریان الکتریکی و سپس ذوب فلزات می شود.

روش کوره القایی 

در روش کوره القایی از یک میدان مغناطیسی برای ذوب قراضه ها استفاده می کنند. به دور این کوره یک سیم پیچی القایی بسته شده که با کمک جریان الکتریسیته یا فرکانس بالا, میدان مغناطیسی به همراه گرما تولید می کند و باعث ذوب قراضه ها می شود. در عملیات ذوب توسط کوره القایی آلودگی صوتی وجود ندارد .

عوامل تاثیر گذار بر قیمت شمش

قیمت شمش در بازار جهانی همیشه بر روی بازارهای داخلی تاثیر گذار بوده است، این تاثیر گذاری شامل مواردی مثل قیمت سنگ آهن، قیمت ضایعات آهن یا آهن قراضه، قیمت نرخ ارز، هزینه حمل ونقل و … می باشد.

یکی از مهم ترین محصولات موجود در صنعت فولاد، شمش فولادی می باشد که پایه و اساس تولید سایر مقاطع فولادی است. در واقع می توان گفت رکن اصلی تولید تمام مقاطع فولادی شمش می باشد.

شمش های فولادی دارای سطح ذوزنقه شکل بوده و جهت تبدیل شدن به محصول نهایی بایستی طی چند مرحله فرآوری شود، همچنین این محصول به چند دسته کلی تقسیم می شود که از جمله آن میتوان به  شمش بیلت، اسلب و بلوم  اشاره کرد که هر کدام کاربرد جدایی در صنعت فولاد دارند .

انواع شمش فولادی 

بیلت : شمش بیلت در بازار آهن آلات بسیار  پرطرفدار می باشد. این محصول سطح مقطع دایره ای یا مربعی شکل دارد. از جنس فولاد کربن ناهموار می باشد و ممکن است انتهایی آن با برش تغییر شکل پیدا کند. مساحت سطح مقطع بیلت 230 سانتی مترمربع است و بیلت ها به طورمعمول به عنوان پایه ترین محصول برای تولید محصولاتی مانند میلگرد، مفتول و تسمه استفاده می شود.

اسلب : اسلب به عنوان یک محصول نیمه نهایی فولادی در ساخت ورق های فولادی و صفحه کاربردی بسیار حائز اهمیت است. سطح مقطع اسلب به صورت مستطیل بوده و به عنوان ماده اولیه در صنعت ماشین آلات سنگین استفاده می شود که با طول معمولی 12 متر و عرض 25/1متر و ضخامت 230میلی متر می باشد.

بلوم : شمش بلوم بسته به نوع کارخانه سازنده تولید می شود. پس از انجماد، این شمش ها وارد مرحله خنک سازی و روانه کارخانه های فولاد می شود . سطح مقطع این محصول بزرگتر از بیلت است. از شمش بلوم برای ساخت ریل، سپری، تیرآهن و … کاربرد دارد.

تفاوت شمش بیلت و بلوم در چیست 

بیلت و بلوم هر دو از انواع شمش های فولادی هستند و تنها در ابعاد و موارد کاربردی با هم تفاوت دارند. جهت تولید میلگرد و سیم از شمش بیلت استفاده می شود اما از شمش بلوم جهت ساخت ناودانی، سپری، قوطی، ریل و تیرآهن استفاده می شود.

نقش مهم شمش فولادی در ساختمان سازی 

آهن آلات ساختمانی جزو مصالح بسیار مهم ساخت و ساز ساختمان می باشند. اهمیت آن زمانی مشخص می شود که بدانید 70درصد یک ساختمان از مواد فلزی تشکیل شده است. آهن آلات ساختمانی را در اندازه ها و شکل های گوناگونی برای ساخت سازساختمان تولید می کنند که از جمله این موارد می توان به میلگرد، تیرآهن، ورق فولادی، قوطی، پروفیل و …اشاره کرد. همان گونه که گفته شد آهن آلات در ساخت و ساز مسکن کاربرد های فراوانی دارند وتنها عیب آن ها مقاومت پایین شان در برابر هوازدگی می باشد. برای رفع این مشکل خوردگی و زنگ زدگی نیز از آلیاژها و روکش های مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی استفاده می شود.

 *گروه بازرگانی ناجی توسعه تجارتمنظور از قراضه در ضایعات همان ضایعات فلزی است که تا مدت ها پیش ارزش چندانی نداشت ، اما امروزه به یکی از بزرگترین و با ارزش ترین ضایعات تبدیل شده است .عوامل زیادی از جمله سهولت استفاده،  سرمایه گذاری پایین، تسلط بر مواد اولیه ی ورودی ، ارزش افزوده بالا، نبود یا کمبود محصولات جایگزین ، بومی بودن تولید و… موجب شد که بازار خرید و فروش ضایعات علل خصوص ضایعات فلزی رونق پیدا کند. از جمله ضایعات فلزی می توان به ضایعات اهنی ، الومینیومی ، فولادی و سربی اشاره کرد.

تولید شمش آلومینیوم | تولید شمش از آهن اسفنجی | خط تولید شمش فولاد

تقریباً خط تولید همه ی فلزات یکسان می باشد و تنها در جزئیات با هم متفاوت هستند .برای نمونه خط تولید شمش فولاد از قراضه های اهن بررسی می کنیم. درکارخانه های بزرگ، تولید براساس فولاد بازیافتی و مواد خام است مواد اولیه تجزیه و تحلیل و کنترل می شوند تا از هرگونه گرد و غبار جداشوند، فولاد بازیافتی در دمای 600 درجه سانتیگراد در کوره قوس الکتریکی ذوب شده و در اکسیژن ارگون در مخزن سرپوشیده میزان کربن به مقادیر فولاد ضدزنگ کاهش می یابد ترکیب شیمیایی به طرف کوره منتقل می شود، ترکیب شیمیایی ماده مذاب در طی فرایند از نزدیک نظارت می شود. که تضمین می کند درج درست فولاد و اطمینان  از ردیابی و ثبات بین میزان تولید را در ادامه مواد با ارزش که به شکل شمش هستند، در دستگاه نورد رل می شون دو به کوره گرمایش منتقل شده تا در دمای مناسب نورد مجدداً گرم شوند، دستگاه نورد شمش را با شن یکپارچه سازی می کند.نورد را به شکل مداوم در خط تولید، نورد جدید محصولات را آماده می کند. برای ذخیره انرژی برای کیفیت عالی در اینجا از بیلت استوانه ای مکعبی و میله ای در سایز های مختلف تولید می شود و به طولهای درخواستی بریده می شوند. برای تولید میله ها در ابعاد سنگین، فولاد قالب گیری می شود ، هر قالب یک شماره حرارت برای اطمینان از ردیابی مشخص شده است. سپس شمش به صورت نواری در می آید شمش ها پیش چرخانده می شوند . سپس تا دمای 1200 درجه سانتیگراد برای بهینه شدن حرارت دیده می شوند . در نهایت به پرس فرچینگ منتقل می شوند .پرس فرچینگ هیدرولیک با فشار800 تن میله ها را به سایزهایی تا 450 میلیمتری تبدیل می کنند. میله ها اکنون تا حدود 1260 درجه سانتیگراد در کوره بازپخت دوباره حرارت می بیند به دنبال آن ، خنک کنندگی سریع و آب برای اطمینان از ساختار مطابق با مجوزهای رسمی بین المللی باشد سپس میله ها را تخت خنک کننده انتقال می دهند. سپس برای شکل گیری و شماره گذاری وارد دستگاه های خاصی می شوند.

برای خرید و فروش خط تولید شمش آهن ، خط تولید شمش روی، خط تولید شمش فولادی، خط تولید شمش سرب  می توان به سایت  مراجعه کرد. در این سایت تولیدکننده انواع خطوط شمش فلزات می تواند محصولات خود را با قیمتی مناسب به خریداران و متقاضیان بفروشد. در نتیجه شرایط مطلوبی برای آن دسته از افرادی که قصد خرید دستگاه آسیاب را دارند هم مهیا خواهد شد.

در رابطه با قیمت خطوط تولید باید عنوان کرد که نوع و ظرفیت خط، قیمت آن را تعیین می کند. همچنین سایز و ابعاد و… هم بر هزینه تمام شده آن اثرگذار هستند. اما آنچه سبب تمایز خرید و فروش خطوط تولید شمش فلزات در سایت ایزماکو با سایر متدها می شود، حذف واسطه های فروش و برخورداری از قیمت های مناسب می باشد. دریافت بنگاه آنلاین به ارزش تقریبی بین ۱۵ تا ۲۰میلیون تومان ، امتیاز خرید و فروش مواد تولیدی در وب سایت ایران ضایعات وجوقراضه، بیشتر به ضایعات فلزی اختصاص دارد و تا چند سال پیش کالای چندان باارزشی نبود، اما امروزه به‌دلیل افزایش مصرف فولاد و سایر ترکیب‌های فلزی در دنیا از رشد قابل توجهی برخوردار شده است.
از این‌رو بازار قراضه فولادی یکی از بازارهای مهم جهانی به‌شمار می‌رود که هر روز بر اهمیت آن اضافه می‌شود. سهولت استفاده، سرمایه‌گذاری پایین‌تر، تسلط بر مواد اولیه ورودی، ارزش‌افزوده بالا، نیاز به انرژی کمتر، استراتژیک بودن و نبود جایگزین برای آن، بومی بودن تولید، جمع‌آوری و تفکیک و بسیاری از ویژگی‌های دیگر، بازار قراضه را به یکی از مهم‌ترین بازارهای جهانی مبدل کرده است.
با وجود مزیت‌های یادشده کشورهای اروپایی مدتی است چرخه استفاده از فلزات را در داخل کشورها و اتحادیه اروپا تکمیل کرده‌اند و فقط ممکن است به‌طور تصادفی ضایعات خود را در بازارهای جهانی بفروشند. بنابراین خودروسازان این کشورها بزرگترین مراکز بازیافت را ایجاد کرده‌اند.

کد آیسیک مرتبط با صنعت

متداول‌تربن طبقه‌بندی و دسته‌بندی در فعالیت‌های اقتصادی همان تقسیم‌بندی آیسیک است. تقسیم‌بندی آیسیک طبق تعریف عبارت است از: طبقه‌بندی استاندارد بین‌المللی فعالیت‌های اقتصادی. این دسته‌بندی باتوجه به نوع صنعت و محصول تولید شده به هریک کدهایی دو، چهار، هشت و ده رقمی اختصاص داده می‌شود. کدآیسیک مرتبط با صنعت تولید افرآورده های چوبی در جدول زیر ارایه شده است.

کد آیسیک نام کالا
۳۷۱۰۴۱۲۳۰۸ بازیافت فولاد و چدن (آهن قراضه)
۲۷۱۰۳۱۲۴۰۷ انواع میله و میلگرد فولادی
۲۷۱۰۳۱۲۴۵۵ انواع شمش فلزات آهنی

همانطور که ملاحظه میشود، دو محصول اصلی طرح واحد بازیافت قراضه تولید انواع شمش و میلگرد میباشد.

وضعیت آهن قراضه در ایران

اگر بخواهیم نگاهی کارشناسانه و ریشه‌ای داشته باشیم، با نگاهی به اخبار منتشر شده درباره فلزات آهنی، این نکته را درک می‌کنیم که هم‌اکنون اکثر کارخانه‌های فولادسازی برای تولید، به همین آهن قراضه‌ها احتیاج دارند. اما آنطور که از شواهد و قرائن پیداست، میزان جمع‌آوری این ماده اولیه در سراسر کشور بسیار کمتر از مصرف کارخانه‌هاست. به عبارتی، تولید آهن‌قراضه در ایران چیزی حدود ۲ تا ۵/۲میلیون تن تخمین زده می‌شود، اما نیاز کارخانه‌ها ۴ تا ۵/۴میلیون تن در سال است، بنابراین حدود ۵۰درصد بیشتر از میزان جمع‌آوری این ماده حیاتی برای تولید فولاد احتیاج داریم تا به نقطه سر به سر نزدیک شویم.
کشوری مانند ترکیه که در تولید فولاد پیشرو است، حدود ۷۵درصد از نیاز آهن‌قراضه خود را از کشورهای دیگر وارد می‌کند. اما به گفته فعالان این بخش، در مورد این محصول، واردات رسمی صورت نمی‌گیرد و همچنان کارخانه‌ها با مشکل کمبود مواجهند. این در حالی است که طبق چشم‌انداز سال ۱۴۰۴ قرار است تولید فولاد کشور به ۵۵میلیون تن در سال برسد. بنابراین برای رسیدن به چنین هدفی باید ۹ تا ۱۱تن آهن‌قراضه در اختیار کارخانه‌های فولادی قرار بگیرد. اگرچه تنها ۱۵درصد کارخانه‌ها از سوی بخش خصوصی اداره می‌شود و این فعالان از تکنولوژی‌ای استفاده کرده‌اند که ماده اولیه آنها آهن است، اما در حال حاضر رکودی محسوس، صنعت فولاد را در بر گرفته که در چنین حالتی، باز هم نیاز آنها به قراضه بیش از مقدار تولید شده است. در حالی که بازار آهن‌قراضه در کشور گردش مالی ۵ تا ۶هزارمیلیاردی دارد، اما فعالان این بخش بزرگ‌ترین مشکل آن را نداشتن اتحادیه، صنف و انجمن می‌دانند. چنین خلایی راه را برای سودجویان باز کرده و اکنون مشکلات زیادی متوجه این بخش شده است.
خریداران آهن‌آلات که اکثرا وانتی‌های گردشی هستند، انواع و اقسام وسایل آهنی را به قیمتی اندک (حدود کیلویی ۸۰۰ تا هزار تومان) خریداری می‌کنند و آنها را با ۱۰۰ تا ۲۰۰تومان سود به کارگاه‌های فرآوری آهن قراضه که در اطراف شهرهای بزرگ قرار دارند، می‌فروشند. در تهران این مکان‌ها بیشتر حوالی خاوران، ورامین، جاده ‌ساوه و خلازیر مستقر هستند. کارگاه‌های فرآوری آهن‌قراضه انواع و اقسام آهن‌آلات را خریداری کرده و با دستگاه‌های مخصوصی که دارند، آنها را دسته‌بندی و جداسازی می‌کنند. برای راه‌اندازی یک کارگاه اینچنینی حداقل باید ۳۰۰میلیون تومان سرمایه درگردش در اختیار داشت.

میزان سرمایه گذاری طرح بازیافت آهن قراضه

اگر قرار باشد احداث این کارگاه برای سرمایه‌گذار سودآور باشد، حداقل باید روزانه ۷۰تن آهن‌قراضه خریداری کند. مانند تمام سرمایه‌گذاری‌ها زمین حرف اول را می‌زند، در حالی که برای خرید زمینی که دارای چهاردیواری، دفتر، آب، برق و… باشد، مجبورید متری یک تا یک میلیون و ۴۰۰هزار تومان پول بپردازید. ناگفته نماند که زمین شما نباید کمتر از ۳هزارمتر باشد. شما احتیاج به دو پرس مخصوص دارید که جمعا یک میلیاردتومان قیمت دارد. علاوه بر آن وجود دو چنگک در محوطه کار شما ضروری است که ماهانه ۷میلیون و ۵۰۰هزار تومان هزینه اجاره آنهاست. البته می‌توانید با ۳۰ تا ۴۰میلیون تومان هزینه، دست دوم این دستگاه را از بازار خریداری کنید. یکی از کارشناسان حوزه فولاد می‌گوید: «اکنون قیمت قراضه به دلیل رقابتی که وجود دارد، روز به روز در حال افزایش است.»
از آن طرف کشتی‌های حمل قراضه کم و اسکله‌های مخصوص تخلیه آن محدود است، بنابراین واردات آن هم اما‌و‌اگرهای فراوانی دارد. تأمین قراضه راه‌های مختلفی دارد. ساده‌ترین آنها وانتی‌هایی هستند که در کوچه و خیابان نسبت به جمع‌آوری آن اقدام می‌کنند. بخشی هم از سوی کارگاه‌های برشکاری، خم‌کاری و ساختمان‌سازی تأمین می‌شود. خرید ماشین‌آلات مستهلک و از کار افتاده کارخانجات، تأمین ‌کننده بخش دیگری از قراضه مورد نیاز است.

فرآیند بازیافت آهن قراضه

معمولا از آهن قراضه در همه جای دنیا برای بازیافت و استفاده مجدد در خطوط تولید بهره‌برداری می‌شود. امروزه در کشورهای پیشرفته ضمن طبقه‌بندی و جداسازی‌های تمیز و دقیق، آن را به‌صورت پودر در آورده و با افزودنی‌های مورد نیاز در صنایع قطعه‌سازی بسته‌بندی شده و به‌فروش می‌رسد. اما همچنان در کشور ما برای ذوب در کوره‌ها کاربرد دارد.
در زیر روش تولید محصول امکان سنجی پروژه حاصل بررسی می گردد. دو روش کلی برای تولید شمش و میلگرد بیان میشود :

فرآیند واحد تولید شمش

واحد فرآوری، تفکیک و تامین مواد اولیه (ضایعات پایه آهنی و آهن اسفنجی)
واحد فرآوری و تفکیک مواد اولیه، وظیفه کنترل کیفیت، تفکیک و دسته بندی ضایعات ورودی کارخانه را به شرح زیر بر عهده دارد:
• بازرسی ورودی: کلیه محموله ها پیش از ورود به کارخانه به لحاظ کیفی مورد بازرسی قرار گرفته و در صورت تایید مجوز ورود دریافت می کنند.
• تفکیک اولیه: تفکیک ضایعات نامطلوب اعم از مواد منفجره، ضایعات دارای قابلیت انفجار و مواد غیر آهنی (شامل پلاستیک، بتن، اکسید و سایر نخاله ها . . . ).
• تفکیک و دسته بندی ثانویه: تفکیک ضایعات به لحاظ آنالیز شیمیایی و ابعاد. انتقال ضایعات دارای ابعاد بیش از حد نرمال به واحد پرس یا برشکاری و دپوی جداگانه ضایعات چدنی، گالوانیزه، حلبی و . . . .
• کنترل کیفیت و آنالیز شیمیایی آهن اسفنجی: تعیین و کنترل آنالیز شیمیایی گندله های آهن اسفنجی از طریق نمونه گیری متناوب از محموله های ورودی به منظور حصول اطمینان از کیفیت، میزان ناخالصیها و درجه متالیزاسیون.

واحد فولادسازی
در این واحد عملیات فولادسازی از طریق ذوب مواد اولیه شامل ضایعات پایه آهنی و آهن اسفنجی در کوره های القایی با ظرفیت ۶۵۰۰ تن در شبانه روز صورت می پذیرد. کلیه مراحل فرایند فولادسازی مطابق دستورالعمل های مصوب واحد تضمین کیفیت کارخانه انجام می شوند. مهمترین پارامترهای کنترلی طی فرایند ذوب عبارتند از میزان و زمان افزودن مواد اولیه، زمان و نحوه نمونه گیری از مذاب، زمان و میزان افزودن فلاکسهای تصفیه و مواد فروآلیاژ و دمای تخلیه مذاب.

واحد کوره تصفیه پاتیلی (LRF)
پیش از ارسال به ریخته گری، مذاب در واحد کوره تصفیه پاتیلی تحت عملیات تصفیه قرار می گیرد. مهمترین نتایج تصفیه مذاب عبارتند از:
۱- کاهش غلظت ناخالصی گوگرد
۲- گاززدایی مذاب با دمش گاز آرگون
۳- حذف مقادیر قابل توجه از آخالهای غیر فلزی معلق درون مذاب
۴- همگن سازی دما و ترکیب شیمیایی
۵- تنظیم نهایی ترکیب شیمیایی مذاب

واحد ریخته گری مداوم (CCM)
در این واحد عملیات شمش ریزی به صورت پیوسته توسط دو دستگاه ماشین ریخته گری مداوم صورت می پذیرد. مهمترین ویژگیهای ماشینهای ریخته گری به شرح ذیل می باشند:
نوع ماشین ریخته گری: استراند قوسی مجهز به سیستم آلومینیم وایر فیدر
سیستم کنترل: PLC
ابعاد شمش: ۱۰۰*۱۰۰، ۱۲۵*۱۲۵، ۱۳۰ * ۱۳۰، ۱۵۰*۱۵۰، ۱۶۰* ۱۶۰، ۱۸۰*۱۸۰ و ۲۰۰*۲۰۰ میلیمتر مربع
طول شمش: ۳ الی ۱۲ متر، بنا به درخواست مشتری

واحد نورد
شمشهای تولیدی در واحد ریخته گری پس از گرمایش مجدد و رسیدن به دمای مورد نظر، با گذشتن از استندهای رافینگ، میانی و فینیشینگ به میلگرد فولادی تبدیل می گردند. طراحی خط تولید و تامین غلتکهای خط نورد مجتمع فولاد البرز غرب به گونه ای صورت پذیرفته است که این واحد قابلیت تولید رنج وسیع و متنوعی از مقاطع فولادی با ظرفیت ۷۰۰۰۰۰ تن در سال را دارد. کلیه محصولات نورد گرم بعد از انجام آزمایشهای مورد نظر و کنترل کیفی به صورت استاندارد بسته بندی و به بازار عرضه می گردند.

فرآیند واحد تولید میلگرد
نورد بر روی فولاد از متداول ترین کارهاست.یکی از روش های شکل دهی فلزات فرایند نورد می باشد به عبارت بهتر فرایند تغیر شکل مومسان فلز از طریق عبوراز بین غلتک ها به نورد موسوم است که به دو صورت گرم و سرد صورت می گیرد.
نورد سرد : تغییر شکل فلز در دمای محیط
نورد گرم : تغییر شکل در دمای بالاتر ازدمای محیط وکمتر از دمای ذوب فلز
نورد از متداول ترین فرایند های فلز کاری است زیرا تولید آن زیاد و کنترل محصول نهایی دقیق است.در تغیر شکل فلز بین غلطک ها ودر نتیجه اعمال فشار غلطک هاتنش های فشاری زیادی به قطعه وارد می شود.نیرو های اصطکاکی نیز مسبب کشش فلز به داخل غلطک ها هستند.اولین تبدیل شمش ها به شمشه و شمشال به طور کلی توسط نورد گرم آنجام می گیرد. با ادامه عمل نورد گرم صفحه ورق میلگرد مفتول لوله ریل یا دیگر اشکال ساختاری به وجود می آیند.

خطوط تولید نورد بسته به فضای در دسترس و همچنین تناژ مورد نظر طراحی خاص خود را می طلبد. که ما در این پروژه یک خط تولید را شرح می دهیم:
در ابتدا شمش ها را باید وارد کوره ها کنند که دمای کوره ها تا ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد می باشد برای این کار شمش ها را توسط یک جک هیدرولیکی در ردیف های مشخص به داخل کوره ها هدایت می کنند ووقتی شمش ها در داخل کوره قرار گرفتند به وسیله ی جریانات گردآبی دردمای ۱۱۰۰ سانتی گراد جهت نورد آماده می شوند.
بعداز رسیدن شمش ها به دمای مورد نظر جهت نورد به خط تولید ارسال میشود سپس شمش های پخته شده روی رول ها قرار می گیرد و به طرف مرحله رافینگ هدایت می شوند مرحله رافینگ در سه مرحله از قطر شمش ها کاسته و به طول آن می افزاید و بعد از مرحله ی رافینگ (استند)ها (قفسه های نورد) قرار دارند که این مرحله متشکل از ۱۰-۱۸ تا استند با کالیبر مشخص می باشدمرحله آخر نورد قسمت آج زنی میلگرد می باشد و بعد از استند آج زنی قیچی متراژ جهت برش میلگردهای تولید شده در طول های مشخص بکار برده می شود که معمولا ۲۴ و یا ۳۶ متر برش داده می شود سپس میلگردهای تولیدی در زیرگیوتین های بسته بندی به طول ۱۲ متری طبق استاندارد ایزیری ایران برش داده شده و در مرحله آخر به صورت بندیل های ۲ تنی بسته بندی می شوند.

حال با تکنولوژی جدید تولید میلگرد یا همان QST آشنا می شویم :

فرآیند QST و تکنولوژی THERMEX®
هدف این تکنولوژی
در ابتدا ذکر این نکته اهمیت دارد که تکنولوژی THERMEX® برای تولید میلگردهای ساختمانی مستحکم است که دستیابی به نقطه تسلیم ۵۰۰ نیوتن بر متر مربع را تضمین کند. تمامی سیستم‌های Thermex® ارائه شده برای این هدف طراحی شده‌اند، مگر این که نیاز مشتری چیز دیگری باشد. این سیستم تقریبا در اکثر کشورها به همین صورت است. این سیستم مزایای بسیار درخشانی را برای طراحان و مهندسین عمران به همراه دارد.
کارخانه‌های نورد زمانی که به مرحله تولید می‌رسند اقدام به دریافت لیسانس فرآیند Thermex® می‌کنند و سپس محصولات آنها تحت آزمایش قرار می‌گیرد تا مشخص شود که آیا میلگردهای تولیدی بدون هیچ‌گونه مشکلی به درجه استحکام تسلیم ۵۰۰ رسیده‌اند یا خیر. موضوع دیگری که می‌توان بدان اشاره کرد این است که در بسیاری از کشورها تمایل به استفاده از میلگردهای ساختمانی QST به جای میلگردهای گرید CTD Fe 415 افزایش یافته است و از این رو صنایع مرتبط با مهندسی عمران در این کشورها قادر نیستند تا به‌طور کامل پاسخگوی این مزیت تکنولوژیکی باشند.
اساسا خواص مطلوب در یک میلگرد تحت فرآیند حرارتی قرار گرفته را می‌توان به صورت زیر برشمرد:
:: استحکام تسلیم حداقل ۵۰۰ نیوتن بر مترمربع یا بیشتر
:: نسبت تنش(TS/YS) 12/1 (به‌طور کلی ۱۵/۱ تا ۳/۱)
:: حداقل درصد ازدیاد طول ۱۶ (به‌طور کلی ۱۸ تا ۲۵)
:: قابلیت جوشکاری متناسب با نیازهای صنعتی

در صورتیکه نیاز به طرح توجیهی در حوزه صنایع بازیافت دارید کارشناسان ما طرح مدنظرتان را بر اساس آخرین ضوابط و بر اساس داده های روز و مشخصات و مختصات مدنظرتان، تهیه مینمایند.

معرفی موارد مصرف و کاربرد محصولات

محصولات تولیدی طرح حاضر، شمش فولاد و چدن است که از محل ذوب مجدد آهن و فولاد تولید خواهد شد. گارکاه های ریخته گری شمش های تولیدی طرح حاضر را خریداری کرده و با استفاده از آن انواع قطعات ریخته شده فولاد و چدن را تولید می نمایند . البته لازم به ذکر است که قطعات تولیدی از شمش های مشابه طرح حاضر ، قطعات با خواص مکانیکی پائین خواهند بود .
بررسی کالاهای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول محصولات مورد مطالعه یک محصول واسطه ای است که در تولید محصولات نهایی کاربرد دارند. از طرف دیگر کلیه آنها به عنوان یک مواد اولیه محسوب می گردند . بنابراین نمی توان هیچگونه کالای جایگزین و حتی مشابه برای آنها معرفی کرد.

انواع فلزات کهنه و قابل بازیافت

۱- فلزات باترکیب آهن (آهنی)
۲-فلزات بدون ترکیب آهن

گروه اول : این گروه شامل فلزاتی می شوند که در ترکیب اصلی آن ها ، آهن به کار رفته باشد ، مانند آهن و فولاد این گروه در جاهایی مانند : بدنه ماشین های کهنه ، ابزارهای خانگی ، فلزاتی که در ساختار و اسکلت ساختمان به کار می روند ، ریل های راه آهن و . . . به کار می روند . در کشور ما ، این دسته از فلزات نیز مورد توجه قرار گرفته و در صنعت ایران نقش مهمی دارد .

گروه دوم فلزاتی را شامل می شود که در ترکیب اصلی آن ها آهن وجود ندارد . برای مثال می توان آلومینیم را نام برد که از آن فویل ها و قوطی های کنسرو می سازند . فلزات بدون آهن دیگری هم وجود دارند مانند : مس ، سرب ، روی ، نیکل ، تیتانیوم ، کروم ، کبالت و . . . که نحوه ی بازیافت آن ها در ادامه مورد برسی قرار می گیرد .

تعداد این نوع فلزات از فلزات دارای آهن کمتر است . در هر سال در سراسر جهان ، میلیون ها تن از این فلزات کهنه در کوره ها ذوب می شوند و ناخالصی های آن ها جدا می شود و توسط افراد متخصص قالب گیری و ریخته گری می شود و به اشکال مختلفی در می آید.

بازار آهن قراضه در جهان

با توجه به حجم تولید خام در جهان، بازار قراضه آهن، یکی از بازارهای مهم جهانی است. از آنجایی که در دنیا، ضایعات از جمله آهن قراضه، به عنوان یک سرمایه‌ ملی محسوب می‌ شود و غالبا صنایع داخلی با کمبود آهن قراضه مواجهند، برخی از کشورها، صادرات آن را ممنوع کرده‌ اند. آهن قراضه علاوه بر اینکه موجب رشد اقتصادی در ‌آمریکای شمالی و اروپا شده، رونق گسترده‌ ای در بازار کشورهای در حال توسعه از جمله ایران داشته است.

بر اساس آمار بین‌ المللی تجارت قراضه آهن، میزان تجارت جهانی آهن قراضه در سال ۲۰۱۸، بیش از ۱۵۰ میلیون تن بوده و برزیل، آمریکا، انگلستان و آلمان از جمله کشورهای قدرتمند در حوزه صادرات آهن قراضه محسوب می‌ شوند؛ به‌ گونه‌ ای که این چهار کشور با ایجاد زیر ساخت‌ های مناسب و موفقیت در زمینه جمع‌ آوری و بازیافت آهن قراضه‌، حدود ۴۶ درصد صادرات قراضه آهن در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ را به خود اختصاص داده‌ اند. همچنین ترکیه، هند، کره‌ جنوبی و ایتالیا نیز بزرگ‌ ترین واردکنندگان قراضه آهن در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ در جهان بوده‌ اند که حدود ۴۰ درصد واردات این محصول به این کشورها، تعلق داشته است. همچنین صادرات قراضه آهن در سال ۲۰۱۷ از سوی آمریکا به سه کشور ترکیه، مکزیک و تایوان، حدود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بوده و کشورهای چین و کانادا نیز در ردیف واردکنندگان بعدی قرار گرفته‌ اند.

بازار آهن قراضه در ایران

صنعت قراضه آهن، به دلیل امکان بازیافت ‌و کاربردهای فراوان در مصارف خانگی، صنایع و بسته‌ بندی، در ذات خود، پول‌ ساز است و در داخل کشور نیز بازار پر رونقی دارد. برخلاف برخی تصورات عمومی مبنی بر وضعیت نامناسب درآمد افرادی که در زمینه جمع‌ آوری بازیافت ضایعات از جمله آهن قراضه فعالیت می‌ کنند، اتفاقا شاغلان این صنعت، اعم از خریداران و فروشندگان، خصوصا دلالان، نسبت به بسیاری از اقشار جامعه، وضعیت درآمدی مناسب‌ تری دارند.

بنا بر آمار غیر رسمی منابع مختلف، طی سال‌ های اخیر، حدود ۳۰ هزار نفر در زمینه آهن قراضه فعالیت می‌ کنند، با این وجود علی‌ رغم پیشرفت‌ های صنعت فولاد کشور و رشد گسترده شرکت‌ های فعال در حوزه تجارت ضایعات آهن، به دلیل کم‌ سوادی و دوره‌ گردی بسیاری از جمع‌ آوری‌ کنندگان آهن قراضه و استفاده از روش‌ های سنتی بازیافت فلزات، تامین آهن قراضه متناسب با نیاز بازار داخلی میسر نشده و همچنان بین میزان تولید و میزان نیاز بازار، فاصله زیادی وجود دارد.

میزان تولید آهن قراضه در ایران، طی سال‌ های گذشته، از ۱.۵ تا ۲.۵ میلیون تن در سال، متغیر بوده است اما نیاز کشور بر اساس چشم‌ انداز ۱۴۰۴، حدود ۶ میلیون تن و براساس نیاز کنونی کارخانجات حدود ۵ میلیون تن در سال است. اگر میانگین تولید فعلی را سالانه ۲ میلیون تن در نظر بگیریم، برای تامین نیازهای کارخانه‌ ها و نیز تحقق سند چشم‌ انداز باید بیش از دو برابر و حدود سه برابر رقم فعلی، آهن قراضه تولید کنیم.

در حال حاضر، قیمت آهن قراضه در بازار، متناسب با نوع و درجه خلوص آن، متفاوت است. همچنین تعیین نحوه درجه‌ بندی انواع ضایعات آهن، توسط کارخانجات فولاد در شهرهای مختلف، در قیمت آن موثر است. اکنون (اوایل مردادماه ۹۹)، قیمت آهن قراضه، براساس گزارش وب‌ سایت نرخ باکس و با توجه به اعلام کارخانه‌ های تولیدی شمش فولادی، در شهرهای مختلف، در قالب درجه‌ بندی‌ ویژه، یک و دو از ۴۵۰۰ تا ۶۲۰۰ تومان، متغیر است و با توجه به بی‌ ثباتی بازار ارز و نوسانات قیمتی، احتمال افزایش قیمت آن وجود دارد.

با این حال، کمبود آهن قراضه در کشور، صادرات، قاچاق یا خروج غیر قانونی آن، مشکلات عدیده‌ ای را برای کارخانجات و صنایع داخلی فراهم می‌ کند. از سوی دیگر، واردات آهن قراضه به خاطر استراتژیک بودنش، مشکلات تحریمی و با توجه به اینکه قیمت آن، تحت‌ تاثیر بازار جهانی است، به دلیل کاهش شدید ارزش پول کشور، صرفه اقتصادی ندارد و به گفته کارشناسان، در شرایط موجود، قیمت ضایعات آهن وارداتی از قیمت شمش داخلی بیشتر خواهد بود؛ علاوه بر این، حتی پایین بودن تعرفه‌ ها بعضا موجب خروج قراضه آهن و فولاد از کشور شده که آسیب‌ های جبران‌ ناپذیری به اقتصاد ملی وارد می‌ سازد.

چشم‌ انداز آهن قراضه

کارشناسان درباره چشم‌ انداز آهن قراضه در جهان، نظرات قابل تاملی دارند. به گفته صاحبنظران این صنعت، در حال حاضر، حدود ۲۰ درصد تولید فولاد جهان از طریق قراضه و باقی‌ مانده آن با ۱۲۰۰ تن سنگ آهن تامین می‌ شود. اهمیت تولید و بازیافت آهن قراضه تا آنجاست که بر اساس پیش‌ بینی‌ ها، حدود سه الی چهار دهه آینده یعنی سال ۲۰۵۰ تا ۲۰۶۰، برای تولید فولاد فقط از قراضه استفاده خواهد شد و نیازی به سنگ آهن نیست، زیرا تا آن زمان، مقدار قراضه موجود در جهان برای تولید فولاد، کافی است. با این حال، سیاست‌ های تحریمی آمریکا و نیز مناقشات سیاسی این کشور با چین و روسیه به عنوان تولیدکنندگان بزرگ فولاد در جهان و تعرفه‌ گذاری‌ های موجود، موجب اختلال و ابهام در بازار شده که بر روی بازار آهن قراضه در دنیا و ایران نیز تاثیرگذار است.

خلاصه بررسی فنی، مالی و بازار بازیافت آهن قراضه و تولید شمش و میلگرد

ظرفیت تولید سالیانه : ۱۲ هزار تن
نرخ برابری دلار : ۲۵۰۰۰ تومان
مساحت زمین موردنیاز : ۵۰۰۰ مترمربع
زیربنای کل : ۱۲۰۰ مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : ۲۱ نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : ۴.۷ میلیارد تومان
ارزش ماشین آلات و تجهیزات : ۲.۸ میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی : ۳۷ درصد

لازم به ذکر است محاسبات مالی صورت گرفته بدون در نظر گرفتن هزینه زمین مورد نیاز است.

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود. جداول و نمودارها تقریبی است.

امکان سرمایه گذاری با ظرفیتهای مختلف و به تبع آن سطح سرمایه گذاری کمتر و بیشتر از میزان اعلام شده نیز وجود دارد.

درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با شرکت تماس حاصل فرمایید یا را تکمیل نمائید.

د دارد. شش ماه ضمانت بیشتر، یک سال خدمات پس از فروش، فرصت ارتباط گیری مستقیم با تأمین کنندگان مواد و همچنین خریداران محصولات تولیدی را نیز باید به این لیست اضافه کرد.لیست بهترین خطوط تولید شمش فلزات و معتبرترین تولید کنندگان نیز از طریق این سایت منتشر خواهد شد.

 پارسا*

شرکت بازرگانی تامین کننده انواع شمش مورد نیاز صنایع با کیفیت بالا می باشد. جهت استعلام قیمت و خرید با ما در ارتباط باشید

 

دکمه بازگشت به بالا