بین الملل

خبرگزاری فارس – عبور یک بالُن چینی از خط میانه در تنگه تایوان

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزارت دفاع ملی تایوان از عبور یک بالن چینی از خط میانه تنگه تایوان در روز پنج شنبه خبر داد. 

براساس گزارش خبرگزاری تاس، به گفته وزارت دفاع تایوان  این بالون در 101 مایل دریایی (187 کیلومتر) از جنوب غربی شهر کیلونگ در تایوان در ارتفاع حدود 6.4 کیلومتری شناسایی شد.

براساس این گزارش، این بالن قبل از آنکه ناپدید شود حدود یک ساعت در این منطقه پرواز کرده است.

در اوایل فوریه گذشته شناسایی چندین بالن چینی بر فراز آمریکا و کانادا جنجال زیادی را بین این کشورها برانگیخت. 
یکی از بالنها در 4 فوریه توسط نیروهای هوایی ارتش آمریکا در نزدیکی کارولینای جنوبی سرنگون شد.

وزارت خارجه چین با ابراز تاسف از این اقدام آمریکا این بالن را یک بالن هواشناسی خواند اما آمریکاییها بر جاسوسی بودن این بالن‌ها تاکید داشتند.

عبور ناوها، هواپیماهای نظامی و اکنون بالن چینی از خط میانه در تنگه تایوان طی ماههای اخیر همواره در صدر اخبار میان پکن و تایپه قرار داشته است.

عبور از خط میانه تنگه تایوان و ورود به منطقه شناسایی دفاع هوایی این جزیره از اوایل آگوست ۲۰۲۲، زمانی که «نانسی پلوسی»، رئیس وقت مجلس نمایندگان ایالات متحده از تایوان بازدید کرد، بسیار بیشتر شد.

تحلیلگران نظامی بر این باورند که هدف از مانورهای نظامی چین شکستن روحیه تایوان، خسته کردن خلبانان و پرسنل ارتش این جزیره و فرسودگی تجهیزات آنهاست.

چین بارها به مسئولان تایوان و حامیان غربی این جزیره درباره تمایلات «جدایی طلبانه» هشدار داده و اعلام کرده است که با تمام ابزارها از جمله گزینه نظامی مانع جدایی تایوان از چین خواهد شد.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا ژنرال «چارلز براون» اخیرا در یک مصاحبه گفته که همه باید نگران درگیری با چین بویژه در ارتباط با حمله احتمالی به تایوان باشند.                                     

پایان پیام/م
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

تیم خبری بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای طبیعی و محیط زیستی جهانی. با استفاده از دانش در حوزه محیط زیست و تغییرات آب و هوا، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهم. با تمرکز بر اثرات رویدادهای طبیعی بر جوامع، نقشه‌ای کامل از تغییرات زمین را برای شما می‌کشم.
دکمه بازگشت به بالا