اقتصادیکسب و کار استانها

چگونه از آثار هنری خود به صورت NFT محافظت کنیم؟

مقدمه‌ای بر NFT و فروش آن

عبارت از non-fungible token گرفته شده است. کلمه‌ی غیر قابل تعویض در این عبارت به معنی چیزی است که منحصر به فرد بوده و نمی‌توان آن را جایگزین کرد. در مقابل، پول فیزیکی و قابل تعویض هستند؛ به این معنی که می‌توان آنها را با یکدیگر معامله یا مبادله کرد. در واقع، هر دوره NFT حاوی یک است که هر کدام از این آثار را منحصر به فرد می‌کند. به عبارتی دیگر، NFT ها هستند و می‌توانند در قالب عکس، فیلم، فایل‌های صوتی یا فرمت دیجیتال دیگری باشند. نمونه‌های NFT شامل آثار هنری، کتاب‌های کمیک، کلکسیون‌های ورزشی، کارت‌های تجاری، بازی‌ها و موارد دیگر می‌تواند باشد.

توکن‌های غیرقابل تعویض یا NTF، دارایی‌های رمزنگاری هستند که روی یک قرار دارند؛ یعنی یک دفتر کل عمومی توزیع ‌شده که ها را ثبت می‌کند. هر NFT حاوی کدهای شناسایی منحصر به فردی است که آن‌ را از دیگر آثار متمایز می‌کند. این ویژگی، انتقال بین مالکان و را آسان می‌کند. به طور کلی NFTها دارای ارزشی هستند که توسط بازار تعیین می‌شود؛ یعنی . می‌توان آنها را به همان روشی که دارایی‌ های فیزیکی مبادله می‌شوند، خرید و فروش کرد. NFT ها نمایش دیجیتالی دارایی‌ها هستند و حتی امکان تبدیل و فروش آیتم‌های دنیای واقعی مانند آثار هنری و املاک و مستغلات به NFT وجود دارد.

مسیر آثار هنری در دنیای NFT

با ظهور بلاک چین و شروع مسیر فروش آثار هنری از طریق NFT، روز به روز تعداد هنرمندانی که آثار خود را در این بستر قرار می‌دهند، بیشتر می‌شود. می‌توان گفت دنیای NFT تحول زیادی در فروش آثار هنری ایجاد کرده است. از آنجایی که پروسه‌ی خرید و فروش در بلاک چین به میزان قابل توجهی آسان‌تر از مبادله با روش‌های سنتی است، تعداد مخاطبین این فضا به صورت صعودی بیشتر می‌شود. صرفه جویی در زمان و هزینه تنها دو مورد از دلایلی است که هنرمندان باید به فروش آثار هنری از طریق NFT روی بیاورند. 

برای مخاطبین عادی، NFTها در سال ۲۰۱۷ گسترش اصلی خود را آغاز کردند. در همین زمان، اولین مجموعه‌های NFT در بلاک چین اتریوم راه اندازی شد. جالب است بدانید بلاک چین‌های قبلی تجارت و انتقال مالکیت را به طرز چشمگیری دشوار می‌کردند. شبکه اتریوم و عملکرد آن، ایجاد توکن، برنامه‌ نویسی، ذخیره‌ سازی و تجارت را مستقیما در خود بلاک چین فعال کرد. این ویژگی‌های جدید، فرآیند فروش آثار هنری از طریق NFT را آسان کرده و دسترسی را افزایش می‌دهد. یکی از اولین پروژه‌های اتریوم، بود؛ مجموعه‌ای که توسط راه ‌اندازی شد و مترادف با تاریخ اولیه NFT شناخته شده است. در نهایت، بسیاری از قطعات آن میلیون‌ها فروش داشت.

چگونه آثار هنری خود را به NFT تبدیل کنیم؟

اولین قدم این است که یک حساب کاربری در یک پلتفرم کریپتو یا رمزنگاری باز کنید. صرافی کریپتو یک پلتفرم آنلاین است که در آن می‌توانید انواع مختلف ارزهای دیجیتال را خریداری کرده یا بفروشید. برای خرید یا فروش NFT، باید در پلتفرم انتخابی خود یک حساب کاربری ایجاد کنید. پلتفرم‌های مختلف خدمات متفاوتی را ارائه می‌دهند؛ بنابراین ارزش آن را دارد که در مورد آنها تحقیق کنید تا ببینید کدام یک از نظر ویژگی‌، هزینه‌ و پشتیبانی مداوم برای شما مناسب‌ تر است.

فروش آثار هنری از طریق NFT کار چندان سختی نیست. تنها مواردی که نیاز دارید یک کیف پول دیجیتال مناسب و یک پلتفرم برای فروش اثر هنری شما است. فقط کافی است اثر هنری خود را به اصطلاح مینت کنید. مینت NFT زمانی اتفاق می افتد که اثر شما در پلتفرم ثبت شود. همچنین برای انتخاب پلتفرم و کیف پول خود باید انتخاب کنید که می‌خواهید از کدام ابزار و بستر استفاده کنید. این مورد کاملا به شما و انتخابتان وابسته است. بعد از انتخاب پلتفرمی که می‌خواهید از طریق آن اثر هنری خود را بفروشید، باید خود را به آن پلتفرم متصل کنید. در ادامه، به آپلود فایل اثر، انتخاب قیمت بر حسب رمزارز مورد نظر و اضافه کردن اطلاعاتی که دوست دارید می‌پردازید. کار شما بعد از این مرحله مینت می‌شود و دیگران می‌توانند نسبت به خرید آن اقدامات لازم را انجام دهند.

مزایای فروش آثار هنری از طریق NFT

فروش آثار هنری از طریق NFT مزیت‌های بسیاری دارد و به همین دلیل است که این به شدت رو به رشد است و هر روز به تعداد طرفداران و سرمایه‌ گذاران آن اضافه می‌شود. به طور کلی NFT یا توکن‌های غیر قابل تعویض، به دلیل ماهیتشان محبوبیت دارند. این توکن‌ها قابلیت مشابه سازی ندارند و ویرایش نمی‌شوند. در واقع، هر توکن در نوع خود خاص بوده و دارای ویژگی‌های منحصر به فرد است. به همین دلیل است که NFTها می‌توانند مانند سهام، نشان دهنده مالکیت در یک تجارت باشند. در واقع، مالکیت سهام از قبل از طریق دفترهایی که حاوی اطلاعاتی مانند نام سهامدار، تاریخ صدور، شماره گواهی و تعداد سهام است، ردیابی می‌شود.

بلاک چین یک و ایمن است. بنابراین صدور NFT برای نمایندگی سهام، همان هدفی است که انتشار سهام برای آن قدم برمی‌دارد. مزیت اصلی استفاده از NFT و بلاک چین به جای دفتر کل سهام این است که قراردادهای هوشمند می‌توانند انتقال مالکیت را به صورت خودکار انجام دهند. هنگامی که یک سهم NFT فروخته شد، بلاک چین می‌تواند مراقب بقیه‌ی موارد باشد. از طرفی دیگر، توکن‌های غیر قابل تعویض در هویت بسیار مفید هستند. به عنوان مثال، اطلاعات شخصی ذخیره شده در یک بلاک چین غیرقابل تغییر، قابل دسترسی نیست و احتمال سرقت یا استفاده توسط افرادی که را ندارند، بسیار پایین است. 

شاید بارزترین مزیت فروش آثار هنری از طریق NFT کارایی بازار باشد. توکن کردن یک دارایی فیزیکی می‌تواند فرآیندهای فروش را ساده کرده و واسطه‌ها را حذف کند. NFTهایی که آثار هنری دیجیتال یا فیزیکی را در یک بلاک چین نشان می‌دهند، می‌توانند نیاز به عوامل را از بین ببرند و به فروشندگان اجازه دهند تا مستقیما با مخاطبان هدف خود ارتباط برقرار کنند. 

کیف پول مناسب برای فروش آثار هنری از طریق NFT

یک کیف پول کریپتو کلیدهایی را ذخیره می‌کند که به دارایی‌های دیجیتال شما دسترسی می‌دهد. به کاربران یک منحصر به فرد داده می‌شود که یک عبارت بازیابی به حساب می‌آید تا به کیف پول خود دسترسی داشته باشید. ایمن نگه داشتن عبارت Seed ضروری است و بدون آن، دسترسی به کیف پول خود را از دست خواهید داد. اگر می‌خواهید NFTها را بدون دخالت شخص ثالث بخرید و بفروشید، به کیف پولی نیاز دارید که مستقیما به بلاک چین متصل باشد. این ویژگی اجازه می‌دهد تا ارز به طور مستقیم بین افراد، با استفاده از کلید عمومی منتقل شود. برای فروش آثار هنری از طریق NFT، از کیف پول‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد که در ادامه تعدادی از آنها را به شما معرفی می‌کنیم.

بازار NFT

جالب است بدانید نه فقط در مورد فروش، بلکه در مورد خرید آثار هنری هم رقابت زیادی وجود دارد و تعدادی از کالکتورها یا همان کلکسیونرها، اهمیت زیادی به برخی از NFTهای مدنظر خود می‌دهند و حتی حاضر هستند قیمت‌های بیشتری برای به دست آوردن آن اثر خاص، پرداخت کنند. لازم به ذکر است که به طور کلی، بازار NFT سه تقسیم بندی دارد که در ادامه به معرفی آن‌‎ها می‌پردازیم.

بازار باز: هر کسی می‌تواند NFTها را بفروشد، بخرد یا مینت کند. مینتینگ به فرآیند انتشار منحصر به‌ فرد توکن در بلاک چین برای قابل خرید کردن آن اشاره دارد. بازارهای باز معمولا NFT را برای شما مینت می‌کنند. اگرچه سازندگان هم می‌توانند این کار را انجام دهند.

بازار بسته: هنرمندان باید برای پیوستن به این بستر درخواست دهند و بازار معمولا فرآیندهای مینتینگ را انجام می‌دهد. در این بازار فروش و تجارت محدودتر است.

بازار اختصاصی: بازاری که در آن NFTهای دارای علامت تجاری یا دارای حق چاپ توسط شرکتی که آن را اداره می‌کند، به فروش می‌رسد.

بیشتر بازارها راهنمای گام به گامی را ارائه می‌دهند که به کاربران کمک می‌کند نحوه استفاده از آنها را درک کنند. هنگامی که یک حساب بازار ایجاد کردید، باید کیف پول خود را به بازار متصل کنید. برخی از بازارها به شما امکان می‌دهند یک کیف پول جدید از داخل وب سایت راه اندازی کنید یا از کیف پول اختصاصی خود استفاده می‌کنند. استفاده از کیف پول اختصاصی بازار ممکن است با تخفیف یا کاهش هزینه‌های اضافی ناشی از استفاده از کیف پول‌های خارجی همراه باشد.

دکمه بازگشت به بالا