علمی و پزشکیکسب و کار استانها

جلیقه ایمنی مناسب مهندسان

جلیقه ایمنی کار چیست؟

جلیقه ایمنی یا جلیقه کار از تجهیزات حفاظت فردی است که جایگاه شغلی افراد را در مجموعه های مختلف مشخص می کند. جلیقه های ایمنی از الیاف مصنوعی و پلی استر، همراه با نوارهای شبرنگی دوخته می شود. دلیل وجود این نوار شبرنگ، خاصیت انعکاس نور در محیط های مختلف است و از فواصل زیاد به آسانی قابل مشاهده است.

به طور معمول جلیقه های ایمنی و لباس کار زمستانی در رنگ های روشن تولید می شوند. درنتیجه می توان گفت یکی از اصلی ترین کاربردهای جلیقه ایمن، دیده شدن افراد در محیط های تاریک و شب است. جلیقه ایمنی شبرنگ در دو رنگ فسفری و نارنجی طراحی و عرضه می شود. به این نکته توجه داشته باشید که جلیقه های ایمنی باید قابل تنظیم باشند و به گونه ای طراحی شوند که کاربران بتوانند آن را روی لباس های دیگر بپوشند.

انواع جلیقه شبرنگ | جلیقه ایمنی بادی | جلیقه ایمنی مهار

انواع جلیقه ایمنی

جلیقه های ایمنی باتوجه به کاربردی که دارند، در انواع مختلفی تولید و عرضه می شوند. در ادامه به معرفی انواع جلیقه کار پرداخته شده است.

جلیقه کار تابستانی

در فصل تابستان به منظور جلوگیری از گرما و تنظیم دمای بدن، افراد باید از جلیقه های ایمنی خنک کننده استفاده کنند. استفاده از جلیقه خنک کننده در محیط های کاری گرم کاربرد بیشتری دارد و تنها محدودیت این جلیقه، شارژی بودن آن است. به عبارتی در بازه زمانی مشخصی برای کارگر کار می کند و باید آن را در فریزر نگه داری نمود تا یخ بماند.

جلیقه ایمنی جدا شونده

این نوع جلیقه کار همانطور که از نامش مشخص است، از چند قسمت که از یکدیگر جدا می شوند، دوخته می شود. قسمت های مختلف این جلیقه شامل حلقه آستین، شانه ها، قسمت جلوی لباس و پهلوهای لباس هستند که تمامی آنها قابلیت جدا شدن دارند. این نوع جلیقه می تواند مانع گیر کردن کارگران به وسایل صنعتی و میز کار شود. به طوریکه که اگر فردی بین دستگاه های صنعتی گیر کند، این قسمت ها به راحتی پاره می شوند و فرد از آسیب دیدگی مصون می ماند.

جلیقه کار آبی

جلیقه هایی با رنگ آبی، برای پرسنل واکنش های اضطراری مناسب است. این افراد می توانند پرسنل پزشکی یا نیروی اورژانس باشند.

جلیقه کار روشن

نوع دیگری از جلیقه کار وجود دارد که آن را با نام جلیقه کار روشن می شناسند. این جلیقه به منظور ایجاد دید بالا، بازتابنده است و از یک منبع نوری برخوردار است. این منبع نور موجب افزایش دید و همچنین افزایش عملکرد شغلی افراد می شود.

جلیقه کار بارانی

همانطور که از نام این محصول مشخص است، به منظور افزایش دید افراد در محیط های بارانی، استفاده می شود. استفاده از این جلیقه کمک به سزایی برای بهتر دیده شدن افراد در محیط های بارانی دارد.

جلیقه ایمنی ساخت و ساز

این جلیقه در مکان های ساختمانی بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. به کارگیری از این جلیقه هنگام کار با ماشین آلات سنگین، دید بیشتری را برای افراد فراهم می کند.

جلیقه مخصوص کار با آب

طراحی و تولید این جلیقه های ایمنی به گونه ای است که فرد را هنگام کار در محیط های آبی، در معرض دید قرار می دهد. به طور کلی استفاده از این جلیقه ها برای کارکنانی مناسب است که در محیط های مرطوب مشغول فعالیت هستند.

جلیقه ایمنی مهار

جلیقه های مهار همانطور که از نامشان مشخص است، به عنوان مهارکننده عمل می کنند. این جلیقه درد انواع مختلفی تولید می شود. استفاده از  این تجهیزات در عملیات دریایی و هوایی کاربرد دارد.

جلیقه ایمنی سوارکاری

این نوع جلیقه ها برای کسانی که در پیست های اسب سواری فعالیت می کنند، مناسب است.

جلیقه خبرنگاری

همانگونه که از نام این لوازم ایمنی مشخص است، مورد استفاده خبرنگاران قرار می گیرد.

جلیقه کارگردانی

جلیقه های کارگردانی همانطور که از نامشان مشخص است، مورد استفاده کارگردان ها قرار می گیرد. این جلیقه وزن سبکی دارد و بر روی هر نوع پوششی می توان از انها استفاده نمود.

جلیقه ایمنی بادی

جلیقه نجات بادی ظاهری شبیه به لباس های بادی شنا دارد که از غرق شدن افراد جلوگیری می کند. عملکرد این ابزار به گونه ای است که باتوجه به فشار آب وارده به افراد، موجب قرارگیری افراد در یا اجسام در سطح آب است. برای تهیه یک جلیقه ایمنی بادی باید به سایز محصول مورد نظر توجه داشته باشید.

کاربرد جلیقه ایمنی

استفاده از جلیقه کارگاهی و کارگری در مشاغل گوناگون کاربرد دارد. در ادامه به بررسی مشاغلی که مستلزم استفاده از این لوازم ایمنی هستند، می پردازیم.

 • مناسب برای افرادی که در بخش راه و حمل و نقل فعالیت دارند. کارکنان پلیس های راهنمایی و رانندگی، کارکنان راه آهن، کارگران بزرگراه ها و کارگران فرودگاه ها می توانند از این تجهیزات استفاده کنند.
 • استفاده از این جلیقه ها مناسب افرادی است که در مکان های تاریک و کم نور مشغول به کار هستند.
 • جلیقه شبرنگ دوچرخه سواری از دیگر انواع این محصول است که مورد استفاده دوچرخه سواران قرار می گیرد.
 • مناسب برای دوندگان و افرادی که بینایی ضعیفی دارند.
 • مورد استفاده کارگران ساختمانی قرار می گیرد و آنها را از خطر در امان نگه می دارد.
 • مناسب برای کارکنان انبار و رانندگان لیفتراک
 • خدمه ساختمانی و پرسنل اورژانس
 • پاکبانان و کارگران شهرداری
 • کارکنان و کارگران معدن
 • مناسب برای پرسنل رستوران، کافه و فروشگاه که در مکان های شلوغ کار خدمات انجام می دهند.
 • مورد استفاده افرادی قرار می گیرد که در جاده ها و پیاده روها کارهای ساخت و ساز انجام می دهند.
 • مناسب برای کارمندان شرکت های اداری و …

طبقه بندی جلیقه ایمنی

جلیقه کار باتوجه به محل کار افراد، در سه نوع کلاس بندی مختلف تولید می شوند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

جلیقه کار کلاس 1

این دسته از جلیقه های ایمنی از مواد بازتاب دهنده کمی تولید شده اند. جلیقه های کلاس 1 برای استفاده در محیط های روشن و هوای آفتابی مناسب هستند. علاوه بر این، این نوع جلیقه در مناطق کم ترافیک توسط کارگران تعمیر، نگهداری در خارج از جاده و همراهان پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است جلیقه ایمنی مهندسی نمونه ای از جلیقه های کلاس 1 هستند.

جلیقه کار کلاس 2

جلیقه های ایمنی کلاس 2 از قابلیت دید بالاتری برخوردار هستند. این نوع از جلیقه های ایمنی در محیط ها و مکان های کم نور مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین استفاده از این تجهیزات ایمنی در مکان هایی که سرعت وسایل نقلیه 40 کیلومتر در ساعت یا کمتر باشد، گزینه مناسبی است. اغلب نگهبانان و مأموران کنترل ترافیک از این جلیقه استفاده می کنند.

جلیقه کار کلاس 3

این مدل جلیقه کار از قابلیت دید بالایی برخوردار است و کارایی آن مانند نوع کلاس 2 است. تفاوت جلیقه های کلاس 2 و 3 در نوع کاربرد آنها است. از نوع کلاس 3 برای مکان هایی استفاده می شود که سرعت خودروها از 80 کیلومتر در ساعت بیشتر باشد.

مزایای استفاده از جلیقه ایمنی

در این بخش به پرسش استفاده از جلیقه های کار چه مزیت هایی دارد، پاسخ می دهیم.

 • در شرایط کم نور که دید افراد کاهش می یابد، فردی که جلیقه پوشیده است به راحتی قابل مشاهده است.
 • جلیقه کار کتان و پلی استر بهترین و رایج ترین انواع این تجهیزات ایمنی هستند. از این رو می توان گفت به کارگیری از این دو ماده می تواند موجب افزایش کیفیت جلیقه های کار باشد.
 • جلیقه های ایمنی از وزن سبکی برخوردار هستند و نازک تولید می شوند. این ویژگی باعث شده است افراد احساس گرمای زیادی نداشته باشند و با تمرکز بالا فعالیت های مورد نظر را انجام دهند.
 • استفاده از این محصول موجب جلوگیری از آسیب راننده ها، به ویژه در مناطق ساختمانی می شود.
 • این تجهیزات باتوجه به کاربرد ویژه ای که دارند، از قیمت مقرون به صرفه ای برخوردار هستند.

ساختار جلیقه ایمنی

همانطور که پیش از این به جنس جلیقه های ایمنی و انواع آن اشاره نمودیم، می دانید که از ویژگی های ضد آب، نوارهای درخشنده و وزن سبکی برخوردار هستند. معمولاً جلیقه های ایمنی بدون آستین و در سایزهای بزرگ تولید می شوند تا به راحتی بتوان از آنها بر روی لباس استفاده نمود. همچنین در ساختار این وسیله ایمنی به جای به کارگیری از دکمه، از چسب و زیپ های مقاوم به منظور بسته شدن جلیقه استفاده شده است.

لازم به ذکر است که برخی از انواع جلیقه های کار از تعدادی جیب برخوردار هستند تا کاربرد مطلوب تری داشته باشند. به طور کلی لازم است بدانید که جنس جلیقه ها از پی وی سی () ساخته می شود که علاوه بر وزن سبک، از مقاومت بالایی نیز برخوردار هستند.

رنگ جلیقه ایمنی کار

جلیقه های ایمنی باتوجه به کاربردی که دارند، در رنگ های مختلفی تولید می شوند. جلیقه سبز، نارنجی، سبز فسفری، صورتی، آبی و جلیقه قرمز ایمنی از رایج ترین رنگ های این تجهیزات ایمنی هستند. در این بخش به بررسی رنگ های جلیقه کار می پردازیم. رنگ آبی به منظور استفاده در شرایط خاص و اضطراری استفاده می شود. جلیقه های ایمنی زرد که مایل به رنگ سبز هستند، به منظور جلوگیری از حوادث و حفظ امنیت افراد طراحی و تولید شده اند.

جلیقه کار زرد رنگ را کارگران ساختمانی، امدادگران اورژانس و کارگرانی که در محیط های باز کار می کنند، استفاده می کنند. جلیقه نارنجی نیز برای استفاده افرادی مناسب است که در فضاهای باز، به خصوص در روز کار می کنند. لازم به ذکر است که از این رنگ به دلیل ایجاد تضاد با پس زمینه سیاه، محیط های سبز، نور زرد خورشید و مواردی از این قبیل استفاده می شود.

جلیقه قرمز که از دیگر رنگ های این ابزار است، به منظور اطلاع رسانی حوادث به افراد کاربرد دارد. دیگر رنگ های این ابزار، رنگ های استاندارد جلیقه ایمنی به شمار می آیند و جهت مصارف دیگر در زمینه های مختلف، مورد استفاده قرار می گیرند.

نکات مهم در خرید جلیقه ایمنی کار

امروزه استفاده از جلیقه های ایمنی در هر نوع مشاغلی، پرکاربرد واقع شده است. در ادامه شما را با راهنمای خرید جلیقه کار آشنا می نماییم.

جنس جلیقه ایمنی

نکته مهمی که در انتخاب جلیقه باید رعایت شود، نوع پارچه است که بستگی به دمای هوا دارد. همانطور که می دانید جلیقه کار می تواند از جنس کتان، پارچه، پلی استر، جین، پلی کاتن، الیاف مصنوعی و طبیعی تولید شود. همچنین جنس جلیقه باید به گونه ای باشد که در اثر شست و شو و استفاده مداوم، تغییر رنگ ندهد.

روش دوخت جلیقه کار

توجه داشته باشید که در دوخت جلیقه از زیپ و دکمه های مناسبی استفاده شده باشد. بهتر است که در جلیقه مورد نظر، شبرنگ های مناسب و قابل دید در شب استفاده شده باشد.

سایز جلیقه کار

هنگام انتخاب این محصول توجه داشته باشید که سایز جلیقه کاملاً متناسب با اندازه شما باشد. به گونه ای که خیلی تنگ و یا خیلی بزرگ نباشد و مانع از انجام کار شما نشود. وزن پارچه از دیگر پارامترهای مهم در خرید و انتخاب جلیقه های کار است که به توانایی و تحمل فرد مربوط می شود. در نتیجه هنگام خرید جلیقه کار به وزن این تجهیزات ایمنی توجه داشته باشید که سبک باشد.

قیمت جلیقه کار

قیمت جلیقه به عوامل مختلفی مانند جنس محصول، نوع شبرنگ، نوع آستر داخلی و برند تولیدکننده کالا بستگی دارد. عموماً قیمت محصولات برندهای مطرح، نسبت به برندهای دیگر بیشتر است. جهت تهیه جلیقه شبرنگدار با مراجعه به سایت جهان ایمنی می توانید به صورت مستقیم با فروشندگان محصول مورد نظر در ارتباط باشید.

خرید جلیقه ایمنی

برای خرید جلیقه کار می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. جهان ایمنی امکان مشاهده لیست قیمت انواع لباس کار و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

منبع:

aparat.com

دکمه بازگشت به بالا