خانواده و جامعهکسب و کار استانها

نکات مهم و کاربردی مصاحبه شغلی + راه های موفقیت در مصاحبه شغلی استخدام تهران

نکات اساسی در مصاحبه که رعایت آنها به استخدام شما کمک می‌کند

حتی اگر در مورد مصاحبه فردی استخدام تهران حرفه‌ای باشید و در مصاحبه شرکت‌های مختلف نیز شرکت کرده باشید، باز هم در هر مصاحبه جدید چالش‌ها و مشکلات جدیدی را تجربه خواهید کرد. در هر مصاحبه شغلی، شما با افراد جدیدی آشنا می‌شوید و افراد جدیدی را ملاقات می‌کنید، درباره خود و مهارت‌هایتان صحبت می‌کنید و هر بار بازخورد جدیدی از هر شخص درباره خودتان دریافت می‌کنید.

از نکات اساسی مصاحبه شغلی این است، که شما در تمام این مصاحبه‌ها باید خود را خوشحال و بانشاط نشان دهید. کار آسانی نیست و می‌تواند برای شما چالش برانگیز باشد؛ به ویژه هنگامی که برای کاری که دوست دارید در آن استخدام شوید، قرار است مصاحبه داشته باشید.

بسیاری از افراد حرفه‌ای در این حیطه اعلام می‌کنند که، روش‌هایی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید استرس مصاحبه شغلی را کم کنید. فقط کمی زمان گذاشتن برای داشتن یک مصاحبه خوب، می‌تواند شما را در آن موفق کند. هرچه مدت زمان بیشتری برای آماده شدن خود اختصاص دهید، در هنگام مصاحبه احساس راحتی بیشتری خواهید کرد.

به یاد داشته باشید که مصاحبه شغلی امتحان نیست: نیازی نیست ساعت‌ها مطالعه کنید و تمرین کنید. مهمترین چیز این است که شما باید در مورد شرکت مورد نظر به خوبی تحقیق کنید، دقیقاً بفهمید که آنها در استخدام نیروی جدید به دنبال چه چیزی هستند و مطمئن شوید که می‌توانید از تجارب کاری خود و اینکه چه چیزی شما را برای کار مناسب می‌کند، به خوبی صحبت کنید.

نکته مهم:

بهتر است به طور ویژه بر روی مهارت‌های ارتباطی خود تمرکز کنید، بنابراین می‌توانید به خوبی از مهارت‌ها و تجارب خود و آنچه که می‌توانید به کارفرما ارائه دهید، به طور واضح و مختصر صحبت کنید.

در نهایت، کلید اصلی داشتن یک مصاحبه موثر این است که اعتماد به نفس داشته باشید، مثبت باشید و در طول مصاحبه مثبت بمانید و بتوانید از مهارت‌های خود و تجربه‌هایی که در کسب و کارهای قبلی کسب کردید، به خوبی صحبت کنید. برای این موضوع مهم وقت بگذارید و روی مهارت‌های خود در مصاحبه کار کنید، تا بتوانید استراتژی درستی برای مصاحبه‌های شغلی آینده خود تدوین کنید.

با آماده کردن خود از قبل و دانستن نکات مصاحبه شغلی می‌توانید مصاحبه موفقی داشته باشید و بهترین خود را به نمایش بگذارید، تا خود را به عنوان کاندیدای ایده آل برای کارمند جدید بعدی شرکت معرفی کنید.

نکات مصاحبه شغلی که رعایت آنها به استخدام شما کمک می‌کند

در این مقاله درباره نکات مصاحبه شغلی صحبت کرده‌ایم که می‌تواند به شما در مصاحبه موثر کمک کنند. آماده سازی مناسب، به شما کمک می‌کند تا استرس‌های مصاحبه‌های شغلی را کاهش دهید و خود را برای یک تجربه مصاحبه مثبت و موفق آماده کنید.

۱- تمرین و آماده سازی

سوالات مصاحبه کارشناس منابع انسانی را مرور کنید و پاسخ‌های خود را تمرین کنید. پاسخ‌های قوی، پاسخ‌هایی هستند که بسیار واضح و در عین حال مختصر باشند. می‌توانید با استفاده از مثال‌هایی که مهارت‌های شما را بیشتر برجسته می‌کنند، از رزومه خود حمایت کنید.

پاسخ‌های شما به سوالات، همچنین باید آن دسته از مهارت‌هایی که کارفرما به دنبال آنها است را پوشش دهند. حتما مهارت‌هایی که برای آن موقعیت شغلی نیاز است را مطالعه کنید، از آن لیستی تهیه کنید و آنها را با تجارب خود مطابقت دهید.

نکته: اگر پاسخی برای سوال ندارید و پاسخ شما درست همان پاسخ مورد نظر کارشناسان منابع انسانی نباشد، می‌توانید به پاسخ‌ها کوتاه فکر کنید و به سوالات جواب دهید.

اگرچه بسیار مهم است که درباره بهترین پاسخ‌ها بدانید، اما به همان اندازه مهم است که در طول مصاحبه خود با دقت به سوالات گوش دهید تا مطمئن شوید که پاسخ‌های شما با اطلاعاتی که مصاحبه کننده به دنبال آن است، مطابقت دارد.

همچنین قبل از مصاحبه لیستی از سوالاتی که ممکن است از کارفرما داشته باشید، تهیه کنید. تقریباً در هر مصاحبه، فرد سوال کننده از شما در مورد ابهاماتی که دارید سوال می‌کند. تهیه حداقل یک یا دو سوال، برای نشان دادن علاقه خود به سازمان بسیار مهم است. در غیر این صورت، ممکن است آنها این موضوع را بر حساب عدم علاقه شما به کار و یا سازمان برداشت کنند و این یکی از خط قرمزها برای کارفرمایان به شمار می‌آید.

۲- ایجاد ارتباط صمیمی با مصاحبه کننده

هنگام حضور در مصاحبه‌های شغلی علاوه بر نشان دادن میزان آگاهی خود از شرکت، باید سعی کنید با مصاحبه کننده خود ارتباط برقرار کنید. نام مصاحبه کننده را بدانید و در طول مصاحبه شغلی از آن استفاده کنید. اگر از نام او مطمئن نیستید، قبل از مصاحبه تماس بگیرید و این مورد را سوال کنید. از نکات مصاحبه شغلی این است که هنگام مصاحبه به زمانی که فرد مصاحبه کننده خود را معرفی می‌کند، دقت کنید.

نکته: اگر جزء آن دسته از افراد هستید که نام‌ها را فراموش می‌کنند، نام شخص را در جایی یادداشت کنید. به عنوان مثال، می‌توانید نام او را به صورت ریز در پایین دفترچه یادداشت خود بنویسید.

در نهایت، ایجاد رابطه گرم با مصاحبه کننده می‌تواند شانس استخدام شما را افزایش دهد. افراد شاغل در منابع انسانی دوست دارند تا متقاضیانی را استخدام کنند، که دوست دارند و حس می‌کنند که او فرهنگ سازمان را به خوبی می‌تواند درک کند.

۳- در مورد شرکت تحقیق کنید و آنچه را می‌دانید نشان دهید

آیا می‌دانید که باید در مورد کارفرما و صنعت او تحقیق کنید؟ اگر این کار را انجام داده باشید، آماده پاسخ دادن به این سوال مصاحبه هستید که می‌گوید: “در مورد این شرکت چه می‌دانید؟”. اگر در مصاحبه این سوال را از شما نکردند، باید سعی کنید آنچه را که درباره این شرکت می‌دانید نشان دهید و منتظر این سوال نمانید.

شما باید بتوانید اطلاعات بسیاری در مورد تاریخچه شرکت، اهداف و ارزش‌های آن، کارکنان، فرهنگ و موفقیت‌های اخیر آن به دست آورید. اگر این شرکت دارای وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی باشد، می‌تواند از این بسترها برای رسیدن به این سوالات استفاده کنید.

۴- خود را از قبل آماده کنید

برای پاسخ به این سوال که چگونه برای مصاحبه شغلی لباس بپوشیم و یا چگونه وسایل خود را برای روز مصاحبه آماده کنیم، اصلا صبر نکنید. یک لباس خوب برای مصاحبه آماده کنید، بنابراین می‌توانید بدون نگرانی در مورد اینکه چه لباسی بپوشید، مصاحبه خود را در مدت کوتاهی انجام دهید.

توجه: وقتی قرار است مصاحبه داشته باشید، تمام وسایل خود را از شب قبل آماده کنید.

برنامه ریزی در مورد همه چیز (از کفش‌هایی که می‌پوشید، نحوه آراستن، چه ساعتی حرکت کنید و چه ساعتی می‌رسید) نه تنها باعث می‌شود که برنامه ریزی شده عمل کنید، بلکه می‌تواند به شما کمک کند تا اضطراب را کم کنید و بدانید چگونه خود را برای مصاحبه شغلی آماده کنید.

اگر به صورت آنلاین مصاحبه می‌کنید، تمام وسایل و تجهیزات را از قبل آماده کنید. قبل از شروع مصاحبه ویدیویی وسایل را امتحان کنید و مطمئن شوید همه چیز به درستی کار می‌کند و از این بابت خیال خود را راحت کنید.

۵- آن تایم باشید

سر وقت به محل مصاحبه برسید. به موقع و آن تایم بودن یعنی پنج تا ده دقیقه زودتر. در صورت نیاز، زودتر از موعد به محل مصاحبه بروید تا بتوانید محل مصاحبه و شرکت را به خوبی بررسی کنید و با محیط کمی آشنا شوید. در زمان بندی خود، ترافیک و دیگر مسائل را در نظر داشته باشید. چند دقیقه زودتر آماده شوید تا بتوانید خود را بررسی کنید، در صورت نیاز سرویس بهداشتی بروید و در نهایت اعصاب خود را آرام کنید.

۶- سعی کنید آرام باشید

در طول مصاحبه شغلی سعی کنید آرام باشید و تا حد ممکن خود را آرام نشان دهید. به یاد داشته باشید که اهمیت زبان بدن در مصاحبه شغلی با اهمیت خود مصاحبه برابری می‌کند. آماده سازی مناسب به شما این امکان را می‌دهد اعتماد به نفس پیدا کنید:

 • همان‌طور که به سوالات پاسخ می‌دهید، تماس چشمی خود با مصاحبه کننده را حفظ کنید.
 • حتماً به سوال توجه کنید تا آن را فراموش نکنید و قبل از پاسخ دادن، به کل سوال با دقت گوش دهید تا بدانید به چه مواردی باید پاسخ دهید.
 • زمانی که مصاحبه کننده سوال می‌پرسد، از قطع کردن حرف‌های او پرهیز کنید.
 • اگر لازم است لحظه‌ای به پاسخ خود فکر کنید، چرا که می‌توانید بهتر و با اندیشه‌ی کامل‌تری جواب خود را ارائه دهید.

این نکات را در مورد جلوگیری از استرس مصاحبه شغلی بررسی کنید تا به آرامش اعصاب خود هنگام مصاحبه کمک کنید. اگر فکر کردن به مصاحبه شغلی شما را در حالت وحشت قرار می‌دهد، مرور این نکات مصاحبه شغلی به شما کمک خواهد کرد که ذهن خود را آرام کنید.

۷- پیگیری بعد از مصاحبه

همیشه یک یادداشت تشکر با تکرار علاقه خود به این موقعیت شغلی ارسال کنید تا بتوانید پیگیری نتیجه مصاحبه شغلی را انجام دهید. همچنین می‌توانید در آن یادداشت جزئیاتی را بیان کنید که در مصاحبه شغلی آنها را فراموش کرده‌اید.

نکته: اگر با چند نفر از یک شرکت مصاحبه کردید، برای هرکدام یک یادداشت شخصی ارسال کنید. ایمیل تشکرآمیز خود را ظرف ۲۴ ساعت بعد از مصاحبه ارسال کنید.

تمام این نکات مصاحبه شغلی را قبل از رسیدن روز مصاحبه انجام دهید، آن وقت است که متوجه آرامش ذهن و آمادگی بالای خود خواهید شد. در مصاحبه‌های شغلی‌تون موفق باشید.

12 مورد از مهم‏ترین نکاتی که در مصاحبه شغلی باید رعایت کرد!

قبل از رفتن به جلسه مصاحبه کاری نکاتی وجود دارند که بهتر است ابتدا به آن‏ها توجه کنیم تا زمانی که در جلسه مصاحبه حضور می‏‌یابیم، از عملکرد خود راضی باشیم. به نظر می‏رسد آماده شدن برای مصاحبه کمی استرس‏‌زا باشد، اما چند مرحله و راهکار وجود دارد تا خود را برای یک مصاحبه موفقیت‏‌آمیز آماده کنید. در ادامه این مطلب می‏خواهیم به این مراحل بپردازیم.

آماده شدن برای مصاحبه به این معناست که یک مدت زمانی را جهت بررسی و فکر کردن درباره اهداف، شرایط موقعیت شغلی و خواسته‌‏های کارفرما صرف کنیم. برای انجام این کار باید درباره شرکتی که آگهی استخدام را منتشر کرده است، تحقیق کنید و شرح وظایف آن را به دقت مطالعه کنید تا متوجه شوید که برای این موقعیت، گزینه مناسبی هستید یا خیر؟

1. شرح وظایف و توضیحات گفته شده در آگهی را با دقت بررسی کنید.

از آگهی استخدامی منتشر شده می‏‌توانید به عنوان یک راهنما استفاده کنید. این آگهی لیستی از صلاحیت‏‌ها و کیفیت‏‌هایی است که کارفرما به دنبال آن می‏‌گردد. هرچه بیشتر بتوانید رزومه خود را به جزییات این لیست نزدیک‏تر کنید، کارفرما هم می‏‌تواند بهتر متوجه شود که شما کاندید مورد نظر و واجد شرایط هستید. همچنین شرح وظایف شغلی که در آگهی استخدام آورده می‌‏شود به شما این تصور را می‏دهد که ممکن است در جلسه مصاحبه چه سوالاتی از شما پرسیده و درباره چه مواردی صحبت شود؟

مطمئن شوید که تمامی الزامات و مسئولیت‏‌هایی که در شرح وظایف آورده شده است برای شما قابل درک باشد و در هنگام مصاحبه درباره آن‏ها سوالات هدفمند بپرسید تا با آمادگی کامل نسبت به مسئولیت‏هایی که سازمان به شما می‏‌سپارد متعهد شوید.

2. دلیل اینکه چرا می‏‌خواهید مصاحبه کنید را حتما در نظر بگیرید.

قبل از مصاحبه باید به درک درستی از اینکه چرا این سمت شغلی را می‏‌خواهید و صلاحیت این جایگاه را دارید برسید. شما باید برای نحوه ارائه توانمندی‏‌ها و علایق خود آماده باشید تا از این فرصت مصاحبه استفاده کنید و خود را به عنوان بهترین گزینه برای استخدام ثابت نمایید.

3. درباره سازمان مورد نظر تحقیقات زیادی انجام بدهید.

تحقیق درباره شرکت مورد نظری که برای آن درخواست مصاحبه فرستاده‏‌اید، بخش مهمی از آماده شدن برای مصاحبه است. اطلاعاتی که درباره شرکت بدست می‏‌آورید نه تنها در پاسخ به سوالات و ادامه گفت‏وگو کمک می‏‌کند بلکه شما را کاملا مسلط و حرفه‌‏ای نشان می‏دهد. بخشی از استرس مصاحبه از عدم قطعیت و کمبود اطلاعات بوجود می‌‏آید، بنابراین تحقیق و جمع‏‌آوری نکاتی که باید بدانید، باعث می‏‌شود که اعتمادبه‏‌نفس بگیرید و در حین مصاحبه آرامش بیشتری داشته باشید.

محصولات و یا خدماتی که شرکت ارائه می‏‌دهد را مورد بررسی قرار دهید. حتی اگر جایگاه شغلی مدنظر شما ارتباط مستقیمی با آن‏ها نداشته باشد، می‏‌توانید خود را به عنوان عضو فعالی در تیم نشان دهید. نیازی نیست که درباره تمام محصولات و یا خدمات اطلاعات دقیق و جزئی داشته باشید، فقط کافی است درک و شناخت کافی از آن‏ها پیدا کنید.

در صورت امکان درخواست کنید که محصول یا نحوه‌‏ی ارائه خدمات را از نزدیک مشاهده و بررسی کنید تا از دیدگاه مشتری نظرات خود را بازگو نمایید. این راهکار عملکرد شما را در مصاحبه بسیار بهبود می‏‌دهد.

4. سعی کنید قبل از مصاحبه با فرهنگ سازمانی شرکت مورد نظر آشنا شوید.

در حال حاضر بسیاری از مجموعه‏‌ها و سازمان‏‌ها دارای حساب‏های کاربری در شبکه‏‌های اجتماعی مختلف هستند. آن‏ها را جستجو و پیدا کنید. اطلاعاتی که سازمان‏‌ها در شبکه‏‌های اجتماعی منتشر می‏‌کنند بازتابی از لحن، شخصیت و ارزش‏‌های آن‏ها است. مهم نیست که جایگاه شغلی چقدر برای شما خوب و ایده‏‌آل باشد اگر نتوانید با فرهنگ سازمانی آن محیط مطابقت پیدا کنید گزینه مناسبی نخواهید بود. فضای لینکداین می‌‏تواند در این زمینه به شما بسیار کمک کند. در لینکداین می‏توانید هم حساب کاربری شرکت و هم حساب کاربری پرسنلی که در آنجا مشغول به کار بوده و هستند را بررسی نمایید و از قبل با تفکرات حاکم در مجموعه آشنا شوید. اگر فرهنگ سازمانی شرکت مورد نظر برای شما قابل درک و خوشایند بود، قطعا در آن محیط رشد و پیشرفت خواهید کرد.

5. برای خودتان یکسری پاسخ ‏های آماده و مشخص داشته باشید.

معمولا در مصاحبه بعضی سوالات رایج و مشخص هستند. برای پاسخ‌‏دهی به این سوالات برنامه‌‏ریزی داشته باشید تا بتوانید مسیر مصاحبه را تا حدودی کنترل کنید و تسلط داشته باشید. در برخی از مشاغل در هنگام فرایند مصاحبه آزمون برگزار و یا ارزیابی عملی انجام می‌‏شود به همین دلیل پاسخ‌‏هایی که از قبل برای خود آماده کرده‌‏اید، سرعت عمل و روند پیشروی شما را افزایش می‏‌دهد. در اینجا چند سوال رایج در مصاحبه را به همراه پاسخ پیشنهادی برای شما بازگو می‏‌کنیم:

 • چرا می‏‌خواهید در این سازمان کار کنید؟

در پاسخ جنبه‏‌هایی از شرکت را ذکر کنید که برای شما جذاب هستند: من دوست دارم فرصتی پیدا کنم تا با سازمانی همکاری کنم که در حال ارائه‏‌ی خدمات به صورت کاملا متفاوت و خلاقانه است. سازمانی که محیط کاری و فرهنگ مثبتی داشته باشد و با ارزش‏ها و معیارهای من همسو باشد. بر اساس این موارد مجموعه شما در ابتدای لیست من قرار دارد.

 • چه چیزی شما را علاقمند به این جایگاه شغلی کرده است؟

شرح وظایف و الزامات کاری را با تجربیات و مهارت‏های خود مقایسه و آن‏ها را به یکدیگر مرتبط کنید: من در بیشتر دوران کاری و حرفه‏ای خودم به طراحی تجربه کاربری UX علاقمند بودم و متوجه شدم که شما هم با محصولات، نرم‏افزار‌ها و برنامه‌‏هایی کار می‏‌کنید که من با آن‏ها آشنایی دارم. همچنین من یک طرفدار بزرگ استفاده از گردش کار چابک (agile workflows) برای طراحی هستم. به نظر من موثرترین راه برای اجرای پروژه‏‌های بزرگ است. در شغل قبلی خودم به همراه تیم توانستیم با موفقیت یک فرآیند چابک بسازیم و راه‌‏اندازی کنیم و شاهد پیشرفت‌‏های قابل توجهی در سرعت پروژه بودم.

 • بزرگترین نقاط قوت و ضعف شما چیست؟

فرصتی مناسب برای اینکه درباره مهارت‏‌های نرم خود صحبت کنید: من همیشه به دنبال راهی برای حل مشکلات و مسائل هستم. به چالش کشیده‌‏شدن به من انگیزه ادامه‌‏دادن می‏دهد. خیلی برای من لذت‏بخش است که به عقب نگاه کنم و متوجه شوم که از پس مشکل دیگری نیز برآمده‌‏ام.

6. توضیحات لازم در رابطه با مباحث مالی را کاملا شفاف بیان کنید.

 در مورد انتظارات خود برای میزان حقوق و مزایا بدون تعارف و رودربایستی صحبت کنید. اگر نمی دانید که چه میزان حقوقی برای جایگاه شغلی مدنظرتان درخواست دهید با افرادی که در این زمینه مشغول به کار هستند مشورت کنید.

7. زبان بدن و لحن گفتاری خود را به درستی تمرین کنید.

ایجاد یک تاثیر مثبت و ماندگار در طول فرایند مصاحبه از نکات بسیار مهمی است. می‏‌توانید تمرکز تمرینات خود را بر روی صدای گفتاری مطمئن، قوی و رسا بگذارید. همچنین زبان بدن دوستانه و گشوده داشته باشید. باید در انجام این حرکات کاملا طبیعی باشید و آن‏ها را جلوی آینه، با دوستان و یا اعضای خانواده تمرین کنید. به لبخند زدن، دست دادن و قدم برداشتن خود توجه ویژه‏ای داشته باشید.

یکی از نکات مثبت این تمرینات کاهش استرس و در نتیجه افزایش اعتماد به‏ نفس است. شاید انجام این کار بیهوده و یا خسته‏‌کننده به نظر برسد اما تکرار تمرینات و انجام مصاحبه‏‌های ساختگی باعث می‏‌شود شما کاملا مسلط، راحت‏ و طبیعی رفتار کنید.

8. چند سوال متفکرانه و هوشمندانه آماده کنید تا از مصاحبه‏ کننده بپرسید.

بسیاری از کارفرمایان در مورد افرادی که سوالات متفکرانه درباره شرکت و موقعیت شغلی می‏پرسند، احساس اطمینان و اعتماد بیشتری دارند. معمولا در انتهای مصاحبه، فرد مصاحبه‏‌کننده حتما از شما می‏پرسد که «آیا سوالی دارید؟»، به همین دلیل بهتر است نسبت به سوالاتی که می‏‌خواهید بپرسید آگاهی داشته باشید. چند نمونه از سوالاتی که می‏توانید بپرسید عبارتند از:

 • چرا شما از کار کردن در اینجا لذت می‏برید؟
 • موفق‏ترین کارمندان شما چه ویژگی‏‌هایی دارند؟
 • یک روز عادی برای فردی در این موقعیت شغلی چگونه به نظر می‌‏رسد؟
 • من واقعاً از یادگیری بیشتر در مورد این فرصت شغلی لذت بردم. مراحل بعدی در فرآیند استخدام چیست؟

9. یک کپی از رزومه خود به همراه داشته باشید.

اکثر کارفرمایان رزومه‏‌ای را که ارسال کرده بودید، در جلسه مصاحبه به همراه دارند. اما ممکن است در بعضی مواقع شرایط مصاحبه به صورتی پیش برود که به رزومه دیجیتالی شما دسترسی نداشته باشند. با به همراه داشتن نسخه پرینت شده رزومه خود، آمادگی و سازماندهی برنامه کاری خود را نشان می‏‌دهید. همچنین در هنگام مصاحبه می‏‌توانید از روی رزومه خود توضیحات بیشتری برای هر بخش اضافه کنید.

10. مقدمات مصاحبه را آماده کنید.

مصاحبه شغلی به دلایل زیادی برای اکثر افراد استرس‏زا است، مثلا اگر مسیر محل کار دور و یا در شهر دیگری باشد، نگرانی به موقع رسیدن نیز به تمامی فاکتورهای قبلی اضافه می‌‏شود. برای جلوگیری از اضطراب بیش‏ از حد باید کارهای مقدماتی را انجام دهید تا مطمئن باشید در روز جلسه همه ‏چیز به آرامی  پیش می‌‏رود. ترافیک و بعد مسافت را در نظر بگیرید و کمی زودتر راه بیفتید. حتی اگر زودتر به مقصد برسید بهتر از دیر رسیدن به جلسه مصاحبه است. اطلاعات تماس مصاحبه‏‌کننده را ذخیره کنید تا در صورت بروز هرگونه اتفاق پیش‏بینی نشده، تماس بگیرید و اطلاع بدهید که دیرتر خواهید رسید. از روز قبل لباس‌‏هایی که برای مصاحبه در نظر گرفتید را آماده کنید.

11. باید نظر و توجه مصاحبه‏ کننده را به خود جلب کنید.

یکی از چالش‏‌های اصلی در طول مصاحبه همین مورد است و اکثر افراد از بابت آن ناراحت و آزرده خاطر می‏‌شوند. حقیقت این است که تمامی مهارت‏‌ها و تجربیات حرفه‏‌ای که کسب کرده‏‌اید شما را از بقیه متمایز می‏‌کند و باید آن‏ها را برای کارفرما جا بیندازید و ثابت کنید. حتما به دستاوردهای خود و تیمی که با آن‏ها کار کرده‏اید اشاره کنید. به عنوان مثال میزان افزایش فروش و یا توسعه کسب ‏و کار در شغل قبلی خود را مطرح نمایید. در نتیجه جلسه‏‌ی مصاحبه جایی برای متواضع بودن نیست، کارفرما باید متوجه شود که شما برای این موقعیت مناسب هستید یا خیر؟

12. بعد از مصاحبه حتما برای اطلاع از نتیجه پیگیر باشید.

انجام این کار باعث می‌‏شود که کارفرما مصاحبه با شما را دوباره به یاد آورد و نشان می‏‌دهد که واقعا به این موقعیت شغلی علاقمند هستید. در تماس پیگیری حتما از بابت زمانی که به شما اختصاص داده‌‏اند تشکر نمایید و نظر شخصی مصاحبه‏‌کننده را بپرسید و در صورت منفی بودن نظر ایشان علت را پرس‏‌و‌جو کنید و از او بخواهید شما را برای ارتقا و بهبودی راهنمایی کند.

دکمه بازگشت به بالا