عمومیکسب و کار استانها

برای راه پله سنگ بهتر است یا سرامیک

 1. سنگ پله

به‌طورکلی راه‌پله‌های سنگی ازجمله قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین مصالح شمرده می‌شوند که در برخی موارد می‌توانند زیبا و جذاب به نظر برسند. انواع مختلف سنگ پله موجب شده است که امروزه مجموعه‌ای از بهترین سنگ برای راه پله را داشته باشیم.

معمولاً راه‌پله‌های سنگی برای باغ‌ها و ویلاها مناسب به نظر می‌رسد. همچنین از سنگ پله‌ها برای حیاط‌ها، مسیرهای پرترافیک، مسیرهای چمن‌دار استفاده می‌شود.

سنگ بهترین پوشش برای راه پله محسوب می‌شود و به‌دلیل سهولت از آن می‌توان برای قسمت‌های مختلف خانه هم استفاده کرد؛ برخی از افراد فرسایش سنگ و رسوب گرفتن آن را از جمله معایب انتخاب سنگ برای پله عنوان می‌کنند.

 1. سنگ پله‌های آجری

معمولاً آجر مناسب ‌ترین سنگ راه پله برای مسیرهای طولانی است. استحکام آجر ازجمله دلایلی است که سبب می‌شود تا معمولاً از این مصالح برای مسیرهای طولانی استفاده شود.

 1. پله‌های طرح دار

طرح‌ها و نقاشی‌های متفاوت علاوه‌بر زیبایی محیط می‌تواند برای بازدیدکنندگان نیز زیبا باشد. ازاین‌رو پله‌های طرح‌دار از جنس‌های مختلف اعم از چوبی، سرامیکی و آهنی در دسته‌بندی پله‌های طرح‌دار قرار می‌گیرند.

 1. سنگ پله موزاییک

موزاییک ازجمله مصالح مقرون‌به‌صرفه برای ساخت پله در آپارتمان‌ها، پارک‌ها و باغ‌ها شناخته می‌شود. این مصالح نسبتاً کم‌هزینه در کمترین زمان می‌تواند ظاهری زیبا به فضای ملک شما دهد.

 1. پله کاشی

کاشی ازجمله بهترین مصالح برای محوطه‌سازی به حساب می‌آید. این دسته از مصالح دارای قیمت مناسب‌تری نسبت به سایر مصالح ساختمانی برای ایجاد پله هستند.

 1. پله سرامیک

سرامیک از دیگر مصالح منتخب برای ساخت و طراحی محسوب می‌شود که معمولاً از آن‌ها برای ساخت پله در محیط خانه استفاده می‌شود.

انواع مختلف بهترین سنگ برای راه پله

سنگ‌ها محبوب‌ترین و پرطرفدارترین مصالح برای ساخت پله هستند. از پله‌های سنگی معمولاً در محوطه‌سازی، پارک‌های جنگلی، حیاط منزل و استخرها استفاده می‌شود. با توجه به تنوع سنگ‌ها در این بخش چند نوع از بهترین سنگ برای راه پله را به شما معرفی خواهیم کرد.

 1. گرانیت؛ نمونه‌ای بارز بهترین سنگ برای راه پله

گرانیت را می‌توان بهترین سنگ برای راه پله به‌شمار آورد که عموماً شکلی منحصربه‌فرد به پله‌های خانه، پارک و راه پله اضطراری می‌دهند. معمولاً پله استاندارد گرانیت دارای ارتفاع 7 اینچ و با طول و عرض متفاوت است.

این دسته از سنگ‌ها در صورت ملات کاری صحیح و نصب اصولی دارای ماندگاری بسیار بالایی هستند. سنگ‌های گرانیت دارای تنوع زیادی در رنگ و طرح هستند که می‌توانند ظاهر محیط را تغییر دهند.

 1. سنگ مرمر؛ پرکاربردترین و بهترین سنگ برای راه پله

سنگ مرمر ازجمله متنوع‌ترین و باارزش‌ترین سنگ‌های ساخت پله است. این دسته از سنگ‌ها که جز سنگ‌های دگرگون دسته‌بندی می‌شوند به‌عنوان پرطرفدارترین و بهترين سنگ براي راه پله شناخته می‌شوند.

از سنگ‌های مرمر برای ساخت پله در اماکن زیارتی، مجسمه‌سازی، پله اضطراری و غیره استفاده می‌شود. البته در کنار تمام موارد فوق لغزش پا در برخی از سنگ‌های مرمر ازجمله معایب این دسته از سنگ‌های پله‌سازی شمرده می‌شود.

3.بلو استون

سنگ بلو استون ازجمله گران‌ترین و مقاوم‌ترین سنگ‌های مناسب برای پله شناخته می‌شوند. معمولاً جنس صنعتی این دسته از سنگ‌ها با سنگ‌آهک ساخته می‌شوند. رنگ آبی بهترین مشخصه شناخت این دسته از سنگ‌های ساخته پله است. عموماً از بلو استون به‌عنوان بهترین سنگ پله یاد می‌شود که می‌توان از آن در محیط خانه استفاده کرد.

 1. سنگ بتن

پله‌های بتنی ازجمله ارزان‌ترین سنگ‌ها برای ساخت پله هستند. این دسته از پله‌ها معمولاً دارای ارتفاع بالاتری هستند و بهترین سنگ برای راه پله مسیرهای شیب‌دار، محوله پارک جنگلی و غیره استفاده می‌شود. این دسته از پله‌ها را می‌توان به کمک ملات یا بدون ملات و چسبی قوی به محل موردنظر چسباند.

 1. سنگ طبیعی و صحرایی؛ طبیعی‌ترین و بهترین سنگ برای راه پله

معمولاً سنگ‌های صحرایی دارای ظاهری نامنظم‌تر و دوام بیشتری هستند. این دسته از سنگ‌ها بافتی طبیعی و روستایی به محیط خانه و محوطه می‌دهند. دوام و ماندگاری بالای این دسته از سنگ‌ها سبب شده تا از آن‌ها تحت عنوان بهترین سنگ برای راه پله یاد شود. روش نصب این دسته از سنگ‌ها برای پله بسیار آسان است.

این سنگ‌ها با استفاده از ملات مخصوص بسیار مقاوم می‌شوند و به این ترتیب می‌توان سنگ صحرایی را در بعضی از اماکن به‌عنوان بهترین سنگ برای راه پله معرفی کرد.

مزایای سنگ برای پله

 • نگهداری آسان
 • دوام بالا
 • تنوع مختلف
 • عایق صدا
 • ضد آلرژی
 • ضد لغزش پا

معایب سنگ برای پله

شاید چندان اهمیتی نداشته باشد اما عدم یکنواختی سنگ و هم‌چنین لغزش پا در سنگ‌های مرمر در کنار وزن بالای پله‌های سنگی ازجمله معایب این دسته از مصالح ساختمانی برای ساخت پله به‌شمار می‌آیند.

انواع سرامیک برای پله

کاشی‌ها را می‌توان بر اساس عوامل مختلفی نظیر طرح، رنگ و شکل به انواع مختلفی تقسیم کرد؛ اما آنچه در انواع سرامیک برای پله از اهمیت بالایی برخوردار است دوام و ساختار کاشی‌ها است. در ادامه این بخش با انواع سرامیک برای پله آشنا خواهیم شد.

 1. سرامیک مرمری

این دسته از کاشی‌ها دارای طرح سنگ مرمر هستند و از آن‌ها برای ساخت پله و کف‌پوش در محیط‌هایی نظیر استخر، سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه و غیره استفاده می‌شود. عموماً کاشی‌های طرح مرمر ظاهری زیبا به محیط می‌دهند و دارای دوام نسبتاً بالایی هستند.

 1. سرامیکی مات

کاشی‌های مات عموماً ساده و دارای ظاهری شفاف هستند. از این دسته از سرامیک‌ها معمولاً برای راه‌پله‌های عریض استفاده می‌شود. کاشی‌های مات در عین سادگی بسیار لوکس و زیبا هستند و می‌توانند جلوه و ظاهری خاص به راه پله بدهند.

 1. سرامیک طرح چوبی

کاشی‌های طرح چوب موجب زیبایی هر چه بیشتر محیط‌های خانه و اداره می‌شوند. آن‌ها ظاهری گرم به محیط می‌دهند و معمولاً از آن‌ها برای ساخت پله در خانه و عمارت های دوبلکس استفاده می‌شود.

 1. سرامیک فیبردار

کاشی‌های فیبردار ازجمله جدیدترین طرح‌ها برای ساخت و طراحی پله هستند. این دسته از کاشی‌ها دارای تنوع و زیبایی غیرقابل‌توصیفی هستند. از این نوع کاشی‌ها معمولاً برای ساخت پله در محیط خانه استفاده می‌شود و بهتر است همواره از دورنگ متضاد برای ساخت پله به کمک طرح کاشی فیبردار استفاده کرد.

سرامیک راه پله آپارتمان | سرامیک راه پله جدید | سرامیک راه پله و پارکینگ

 1. سرامیک‌های طرح دار

کاشی‌های طرح دار با الگوهای یکسان و ظریف خود می‌توانند با طرح‌های سنگ گرانیت، سنگ آذرین، سنگ‌های قیمتی و غیره باقیمت مناسب در خانه شما ظاهر شوند.

سادگی، زیبایی و تنوع بالا ازجمله ویژگی‌های کاشی‌های طرح‌دار است. معمولاً از کاشی‌های طرح‌دار برای ساخت پله در محوطه‌های پارک‌های جنگلی، محیط اداری، راه پله اضطراری و غیره استفاده می‌شود.

برای راه پله سنگ بهتر است یا سرامیک؟

در بخش معرفی انواع بهترین سنگ برای راه پله مزایا و معایب سنگ برای راه پله را بیان کردیم؛ اکنون برای پاسخ به این سوال لازم است که به تعدادی از مزایا و معایب سرامیک هم اشاره‌ای داشته باشیم.

با مقایسه این دو مورد می‌توان نتیجه گرفت که کدامیک برای راه پله مناسب‌تر است. اما باز هم تأکید می‌کنیم که نوع ساختمان و کاربری آن و همچنین شرایط آب‌وهوایی نقش مهمی در انتخاب سنگ مناسب برای راه پله دارند.

مزایای سرامیک پله

 • دوام بالا در برابر خوردگی، فرسایش، لغزش و غیره
 • تنوع بالا
 • مقاومت بالا در برابر خط و خش و آتش
 • مقرون‌به‌صرفه بودن
 • سبک بودن سرامیک‌ها نسبت به سنگ
 • سازگار با محیط‌زیست

 معایب سرامیک برای پله

به‌طورکلی دوام اندک، نگهداری سخت، پاک‌سازی دشوار، لغزش پا در برخی موارد ازجمله معایب سرامیک برای ساخت پله محسوب می‌شوند. البته فراموش نکنیم که با انتخاب صحیح و سنجیده نوع سرامیک می‌توان معایب این دسته از مصالح ساختمانی برای ساخت پله را به حداقل رساند.

بهترین پوشش برای راه پله

بر اساس آخرین نظرها اغلب مردم برای انتخاب بهترین سنگ راه پله، سنگ مرمر را انتخاب می‌کنند که دارای ظاهری زیبا، دوام بالا و نگهداری بسیار آسان است.

سنگ‌های مرمر به‌عنوان بهترین سنگ برای راه پله طرفداران بسیاری دارد که در جستجوی زیبایی و قیمت مناسب هستند؛ اما پوشش پله تنها محدود به سرامیک و سنگ نمی‌شود؛ بلکه ازجمله بهترین پوشش‌های مناسب برای راه پله می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد.

 1. بتن: مدرن و بادوام

گرچه ساخت پله‌های بتنی دارای فرآیندی بسیار زمان‌بر هستند و عموماً شکل آن‌ها نامرتب است؛ اما استحکام و دوام عالی در کنار تحمل بار سنگین، جاذب سروصدا، عایق آتش و غیره ازجمله مهم‌ترین مزایای این مصالح برای ساخت پله است.

 1. چوب: گرم و همه‌کاره

پله‌های چوبی به لطف آرامش و گرمای الهام گرفته از طبیعت، مدت‌هاست به‌عنوان بهترین متریال برای ساخت پله انتخاب می‌شوند. این دسته از مصالح موردنیاز برای ساخت راه پله ظاهری شیک و مدرن به خانه می‌دهند. معمولاً برای ساخت پله با چوب از چوب‌های سه لا یا چوب درختانی نظیر صنوبر، راش، بلوط یا گردو استفاده می‌شود. زیبایی تنها حسن پله‌های چوبی است. دوام نسبتاً کم و مراقبت و نگهداری مداوم ازجمله معایب متریال چوب برای ساخت پله محسوب می‌شود.

 1. فولاد: صنعتی و انعطاف‌پذیر

با توجه به دوام فولاد امروزه از این متریال به روش‌های مختلف برای ساخت پله استفاده می‌شود. راه‌پله‌های فولادی را اغلب می‌توان به اشکال مختلف مانند باریک، رنگ‌شده، پیوسته، سوراخ شده و غیره مشاهده کرد. استحکام بالا، ارزان بودن، نصب آسان، دوام بالا ازجمله مهم‌ترین مزایای فولاد برای ساخت پله محسوب می‌شود.

 1. شیشه: مجلل و قوی

عموماً از شیشه برای ساخت پله‌های لوکس استفاده می‌شود. پله‌های شیشه‌ای در عین ظرافت دارای دوام بسیار بالایی هستند که می‌توانند ظاهری زیبا به خانه و محیط اداری دهند. در کنار تمام مزایای فوق استفاده بی‌رویه از پله‌های شیشه‌ای و عدم نگهداری صحیح می‌تواند پله‌های شیشه‌ای را با فرسودگی سریع مواجه کند.

 نکات مهم در خصوص انتخاب بهترین سنگ برای راه پله

 • در نظر گرفتن متراژ باغ یا محل موردنظر برای انتخاب متریال بهترین سنگ برای راه پله مکان مورد نظر
 • تناسب رنگ و سبک منتخب با دیگر بخش‌های محوطه یا خانه
 • در نظر گرفتن آب‌وهوا و رطوبت ناحیه موردنظر
 • انتخاب مصالحی که فضای محدودی را برای ساخت پله اشغال می‌کند.
 • ایده پردازی برای انتخاب بهترین سنگ برای راه پله‌های متفاوت در اماکن مختلف
 • انتخاب طرحی خلاقانه با کاربری بالا

 جمع‌بندی

انتخاب مصالح برای ساخت پله از اهمیت زیادی برخوردار است. به‌عنوان‌مثال در محیط خانه و عمارت های لوکس نمی‌توان از پله‌های آجری یا بتنی استفاده کرد. بلکه محل قرارگیری هر پله تعیین‌کننده بهترین سنگ برای راه پله است.

سوالات متداول

 

دکمه بازگشت به بالا