علمی و پزشکیکسب و کار استانها

علت زرد شدن برگ فیلودندرون و خشک شدن و سوختن آن ها

با وجود اینکه فیلودندرون ها یکی از گیاهان مقاوم و زیبای آپارتمانی به شمار می آیند اما گاهی اوقات بروز بیماری های مختلف موجب نگرانی پرورش دهندگان می شود. یافتن علت زرد شدن برگ فیلودندرون یا خشک شدن نوک برگهای آن و به کارگیری راه درمان صحیح مانند استفاده از سموم حشرات و آفات برای رفع این مشکل، موجب می شود تا سلامتی گیاه هر چه زودتر بازگردد.

انواع آفت کش ها | انواع سم حشره کش | بهترین سم حشره کش باغی

علت های زرد شدن برگ فیلودندرون

در واقع اگر شما نیز گلدان های مختلفی از گیاهان دارید متوجه خواهید شد که مشکلات مختلف و متعددی برای هر کدام از آن ها پیش می آید. برخی از آن ها به راحتی دچار آفت زدگی می شوند و برخی دیگر رشد نداده و گل نمی دهند. همچنین برخی دیگر نیز به سرعت و با ایجاد هر گوه تغییر و ناملایمات محیطی زرد شده و ریزش پیدا می کنند. از عمده ترین مشکلات فیلودندرون می توان به زرد و خشک شدن برگ ها اشاره کرد. علت زرد شدن برگ های این گیاه بی شمار است و به همین خاطر بایستی به دقت تمامی آن ها را بررسی نمایید و برای آن راه درمان مناسب پیدا نمایید.

بهتر است بدانید که زرد شدن برگ فیلودندرون از گیاهان آپارتمانی کوچک دلایل زیادی دارد و شایع ترین آن آبیاری بیش از حد گیاه می باشد. از دیکر دلایل زرد شدن برگ فیلودندرون می توان به هجوم آفات گیاهان خانگی به فیلودندرونف کوددهی نامناسب گیاه، آبیاری بسیار کم، وجود نور نامناسب محیطی در محل نگهداری فیلودندرون و همچنین نوسانات دمایی اشاره کرد.

وجود حشرات در گلدان:

آفات مکنده مثل شپشک آردآلود، شته و کنه تار عنکبوتی زمانی که به فیلودندرون شما حمله‌ور می‌شوند، از شیره گیاهی تغذیه و گیاهتان را ضعیف، پژمرده و خشک می‌کنند. معمولا اولین علامتی که فیلودندرون در اثر حمله آفات مکنده بروز می‌دهد، زردشدن برگ‌هایش است. حذف قسمت‌های آلوده به آفت و استفاده سموم حشرات و آفات از راهکارهای مناسب برای درمان این مدل از زردی برگ فیلودندرون است. زرد شدن برگ فیلودندرون را پایان زندگی گیاه ندانید. شرایط محیط نگهداری گیاه را بررسی کنید و هر جا اشکال دارد اصلاح کنید تا گیاهتان دوباره زنده، سبز و سرحال شود.

به طور کلی زمانی که در پی یافتن علت زرد شدن برگ های فیلودندرون هستید بایستی گلدان آن را از نظر وجود حشرات و آفات به خوبی بررسی نمایید. چنانچه کوچک ترین نشانه ای از بروز حشرات در گلدان دیدید بایستی به سرعت نسبت به برطرف نمودن آن ها اقدام نمایید زیرا این آفات از مواد غذایی مورد نیاز گیاه تغذیه می کنند و موجب ضعیف شدن آن خواهند شد. در واقع هر کدام از این حشرات اثرات مخرب خود را برای گیاه دارند اما در مجموع تمامی آن ها موجب زرد شدن، خشک شدن و ریزش برگ ها خواهند شد. در این شرایط بایستی برای رفع حشرات به سرعت گلدان آفت زده را از سایر گلدان ها جدا نمایید و در نهایت از حشره کش های مخصوص برای گیاهان خود استفاده نمایید.

جا به جایی گیاه از علت های زرد شدن برگ فیلودندرون:

بسیاری از پرورش دهندگان گل و گیاه از این مسئله گلایه دارند که پس از جابه جایی گلدان از محیطی به محیط دیگر یا تعویض گلدان آن، برگ ها زرد شده اند. علت زرد شدن برگ فیلودندرون پس از جابه جایی گلدان یا محیط در واقع شوک شدن آن خواهد بود. این مشکل معمولا برای تمامی گیاهان کم و بیش رخ می دهد و شما می توانید با فراهم کردن شرایط مناسب برای نگهداری از آن ها سلامت را به گیاهتان بازگردانید.

آبیاری بیش از حد:

چنانچه در طول نگهداری از گیاه فیلودندرون متوجه شدید که تمام برگ های گیاهتان به یک باره زرد می شوند بایستی بدانید که میزان آبیاری آن زیاد است زیرا گیاه نسبت به آبیاری بیش از حد بسیار حساس است و به همین خاطر بهتر است تا خشک شدن خاک به آن آب ندهید. البته که آبیاری کم، خشکی هوا و دمای نامناسب نیز در زرد شدن برگ های این گیاه موثر هستند به گونه ای که در ابتدا از نوک برگ ها شروع می شوند و در نهایت به کل برگ سرایت می کنند. توصیه می شود که آبیاری را به موقع انجام دهید و محیط نگهداری از گیاه را مرطوب نگه دارید.

نور بیش از حد خورشید:

به طور کلی گاهی اوقات زرد شدن برگ های فیلودندرون می تواند به شکل لکه های سوختگی خود را نشان دهد و موجب خشکی کامل گیاه شود. همچنین که امکان ریزش برگ ها با بروز این مشکل وجود دارد. معمولا دلیل سوختگی برگ ها و علت زرد شدن برگ فیلودندرون، نامناسب بودن نور خورشید است. این گیاه برای رشد نیاز به نور غیر مستقیم دارد و بنابراین اگر آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید برگ ها شروع به سوختن و تغییر رنگ خواهند کرد. علاوه بر این علت خشک شدن فیلودندرون برگ انجیری آبیاری کم نیز می باشد.

بیماری های قارچی از دلایل زرد شدن برگ فیلودندرون:

یکی از علت های دیگر زرد شدن برگ های فیلودندرون وجود آفات گیاهی یا بیماری های قارچ است. در واقع ممکن است گاهی اوقات هنگام نگهداری از این گیاه متوجه ایجاد لکه های زرد و قهوه ای و در عین حال آبکی بر روی برگ های فیلودندرون شوید که علت آن می تواند ناشی از بیماری و آفت های گیاهی باشد. معمولا قارچ زمانی در گلدان ایجاد می شود که خاک مناسب برای فراهم نشده و زهکشی مناسب نداشته باشد.

به همین خاطر نیز آب اضافی از ته گلدان خارج نشده و با تجمع به دور ریشه موجب پوسیدن ان و بروز بیماری های قارچی می شود. علاوه بر این آبیاری بیش از حد نیز می تواند موجب بروز چنین مشکلاتی شود. در این شرایط لازم است تا ضمن آبیاری منظم و به اندازه، خاک گلدان را به خوبی زهکشی کنید و همچنین در کف گلدان سوراخ هایی ایجاد کنید تا آب اضافی به راحتی از آن خارج گردد.

کوددهی نامناسب:

گیاهان فیلودندرون در واقع از دسته محسوب می شوند که نیاز چندانی به مصرف زیاد کود گیاهان آپارتمانی ندارند در نتیجه برای جلوگیری از زرد شدن برگ فیلودندرون شما بایستی ماهانه یک مرتبه در طول فصول رشد یعنی بهار و تابستان گیاهتان را با استفاده از کود های مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی تغذیه نمایید. همچنین با تغییر فصل نیز لازم است تا هر دو ماه یک مرتبه کوددهی فیلودندرون را انجام دهید. همه زیبایی فیلودندرون به سرسبزی و سرحال‌بودن برگ‌هایش است.

حال اگر روزی برگ‌های این گیاه زرد شوند و رنگ و رویی نداشته باشند، شما دیگر انگیزه و اشتیاقی برای پرورش این گیاه ندارید. مهم است بدانید که شرایط نامناسب محیط و مراقبت نادرست باعث زرد شدن برگ فیلودندرون می‌شود. نگران این مشکل در گیاه خود نباشید چون ما در این مقاله به شما می‌گوییم علت زرد شدن برگ فیلودندرون چیست و چه راه‌حلی برای درمان آن وجود دارد. البته علاوه بر زرد‌شدن، عوامل موثر بر قهوه ای شدن برگ فیلودندرون و راه‌های درمان این عارضه را هم بررسی کرده‌ایم.

آبیاری کم و زیاد؛ علتی رایج برای زرد شدن برگ فیلودندرون

گیاه فیلودندرون برای شادابی و سبزماندن برگ‌های خود به آبیاری منظم نیاز دارد. اگر شما این گیاه را بیشتر یا کمتر از حد نیازش آبیاری کنید، قطعا روی سلامت برگ‌هایش اثر می‌گذارد و رنگ سبز آن‌ها محو می‌شود. چنان‌چه خاک گیاه فیلودندرون شما به شدت خشک یا غرقابی شده به این معناست که آبیاری نامناسب علت زرد شدن برگ فیلودندرون است. در چنین شرایطی برای درمان این مشکل باید گیاه را فقط در زمان خشکی خاک آبیاری کرده و در صورت نیاز قسمتی از خاک گیاه را عوض کنید. هنگام آبیاری فیلودندرون به این نکته توجه کنید، آبیاری گیاه را تا جایی ادامه دهید که آب از زیر گلدان خارج شود و بعد آب اضافی را از زیر گلدان حتما بیرون بریزید.

تابش نور کم خورشید بر گیاه

تابش کم یا مستقیم و زیاد نور خورشید به فیلودندرون باعث زردی برگ‌های این گیاه می‌شود. برای درمان این نوع زردی فیلودندرون باید گیاه را رو به پنجره‌ای بگذارید که در معرض نور غیرمستقیم و در حد متوسط باشد.

کمبود مواد مغذی در فیلودندرون

یک علت زرد شدن برگ فیلودندرون می‌تواند ناشی از کمبود مواد مغذی مثل آهن و منیزیم باشد. فهمیدن دلیل زرد شدن برگ فیلودندرون در اثر کمبود مواد مغذی نیاز به تجربه و اطلاعات بالا دارد و کار راحتی نیست؛ به همین جهت توصیه می‌کنیم برای این مورد از یک متخصص پرورش گل‌و‌گیاه کمک بگیرید. کارشناسان زمانی که از کمبود مواد مغذی مطمئن شدند به شما کودهای دارای آهن و منیزیم را پیشنهاد می‌دهند تا این کودها را با آب به گیاه خود بدهید.

بیماری پوسیدگی ریشه

یک علت مهم و قابل توجه برای زردی برگ فیلودندرون بیماری قارچی پوسیدگی ریشه است که به خاطر آبیاری بیش از حد گیاه ایجاد می‌شود. پوسیدگی ریشه یکی از بیماری های فیلودندرون است که بر قدرت گیاه در جذب آب و موادغذایی تاثیر منفی می‌گذارد و این‌گونه باعث زرد شدن برگ‌ها می‌شود. اگر برگ‌های گیاه فیلودندرون شما زرد شده و نشانه‌های زیر را دارد؛ در جریان باشید که علت زردی برگ‌ها بیماری پوسیدگی ریشه است:

  • تیره‌رنگ‌شدن و پوسیدن ریشه‌ها
  • بدبوشدن ریشه‌ها
  • بیش از حد خیس‌بودن خاک
  • ظاهرشدن لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها

برای درمان زردشدن برگ‌های فیلودندرون ناشی از بیماری پوسیدگی ریشه، اقدامات زیر را انجام دهید:

  • قطع قسمت‌های پوسیده گیاه با چاقوی تیز و ضدعفونی‌شده
  • تعویض خاک و پرکردن گلدان گیاه با خاک دارای زهکشی مناسب
  • استفاده از قارچ کش
  • آبیاری فقط در حد نیاز گیاه و به وقت خشکی عمق 2 تا 3 سانتی‌متری خاک

رطوبت کم محیط؛ عامل نابودی رنگ سبز برگ‌ها

فیلودندرون برای شادابی برگ‌هایش به رطوبتی در حد 60 تا 70 درصد نیاز دارد. اگر رطوبت محیط از حد نیاز گیاه فیلودندرون کمتر باشد، برگ‌هایش زرد می‌شوند. استفاده از جزیره و مه‌پاشی گیاه به درمان برگ‌های فیلودندرون که به دلیل رطوبت کم زرد شده‌اند، کمک می‌کند. منظور از استفاده از جزیره، گذاشتن یک ظرف کم عمق مثل سینی دارای سنگ‌ریزه و آب زیر گیاه است.

تغییر مکان نگهداری گیاه

گیاه فیلودندرون وقتی برای مدتی طولانی در یک محیط نگهداری می‌شود، دیگر دوست ندارد مکانش نگهداریش تغییر کند. اگر شما مکان فیلودندرون یک‌باره تغییر دهید به گیاه شوک وارد می‌شود و استرس خود را به شکل زردی برگ‌هایش نشان می‌دهد. اگر می‌خواهید تغییر مکان نگهداری فیلودندرون باعث زردی برگ‌هایش نشود، کم‌کم آن را از محیط قبلیش دور کرده و تمام نیازهای گیاه را به‌طور استاندارد برایش فراهم کنید.

دمای پایین محیط

زادگاه فیلودندرون منطقه‌ای با آب و هوای گرم بوده؛ بنابراین این گیاه در هوای سرد و دمای پایین محیط آسیب می‌بیند و برگ‌هایش زرد می‌شود. برای درمان زردی برگ‌های فیلودندرون به دلیل دمای پایین، گیاه را به محیطی با هوای گرم‌تر منتقل کنید.

دکمه بازگشت به بالا