عمومیکسب و کار استانها

علت خشک نکردن ماشین لباسشویی

یکی از مشکلات رایج ماشین لباسشویی که در مورد آن بسیار گزارش شده است، خشک نکردن ماشین لباسشویی یا به عبارت دیگرخشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی است. به صورتی که تمامی لباس ها خیس ویا نیمه خیس باقی می مانند. علت خوب خشک نکردن ماشین لباسشویی میتواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. اکثر این موارد تخصصی و فنی هستند که برای رفع آن باید قطعه ای تعویض یا تعمیر گردد. اما بعضی از مسائل و مشکلات ساده نیز ممکن است باعث خشک نشدن لباس در لباسشویی شود که میتوانید به راحتی آن را رفع کنید.

در این مقاله وی آی پی سرویس به علت خشک نکردن ماشین لباسشویی میپردازد و راه حل های رفع این مشکل را توضیح میدهد.

اکثر ماشین های لباسشویی با چرخش سریع درام یا دیگ باعث آبگیری و خشک شدن لباس ها میشود، اما به تازگی برخی از مدل های جدید لباسشویی مجهز به سیستم ایرواش یا خشک کن صد در صد هستند که در این تکنولوژی مراحل خشک کردن به کمک بخار و هوای گرم انجام میشود.

نکته: در ادامه مطلب با دلیل خشک نکردن لباسشویی وعوامل موثر بر آن آشنا میشویم. اما در نظر داشته باشید خشک نکردن ماشین لباسشویی در برندهای مختلف یک ایراد مشترک میباشد. برای مثال عوامل موثر در خشک نکردن ماشین لباسشویی سامسونگ با خشک نکردن ماشین لباسشویی ال جی یکسان و مشترک میباشد.

درنتیجه شما می توانید از این آموزش جهت رفع مشکل ماشین لباسشویی در برند های بوش، سامسونگ، ال جی، آاگ، دوو، آبسال، پاکشوما، اسنوا، زیرووات، ایندزیت و… و یافتن علت اینکه چرا ماشین لباسشویی خشک نمیکند، استفاده کنید.

چرا ماشین لباسشویی خشک نمی کند؟

در این بخش 9 دلیل خشک نکردن ماشین لباسشویی ونحوه عیب یابی و رفع مشکل آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

دلایل خشک نکردن ماشین لباسشویی به شرح زیر است :

 1. مسدود بودن شلنگ تخلیه و فیلتر کف ماشین لباسشویی
 2. آبگیری نکردن ماشین لباسشویی
 3. خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی
 4. عدم رعایت استاندارد ظرفیت لباسشویی
 5. درست نبودن تنظیمات خشک کن
 6. نرسیدن هوا به خشک کن
 7. معیوب شدن موتور لباسشویی
 8. خراب شدن برد الکتریکی
 9. قطع شدن برق خشک کن

مسدود بودن شلنگ تخلیه وفیلتر کف ماشین لباسشویی

وجود هرگونه گرفتگی و انسداد در مسیر شلنگ تخلیه وفیلتر کف ماشین لباسشویی میتواند تخلیه آب لباسشویی را با اختلال مواجه کند.در نتیجه اگر آّب داخل ماشین لباسشویی به طور کامل خارج نشود و در دستگاه باقی بماند باعث میشود لباس ها به طور کامل خشک نشود ویا نیمه خیس باقی بماند.

راه حل:

برای بررسی کردن مسیر شلنگ تخلیه کافیست به آرامی ماشین لباسشویی را به سمت جلو بکشید وشلنگ تخلیه را برسی کنید ودر صورت وجود انسدادآن را رفع نمایید.

فیلتر کف ماشین لباسشویی در اکثر برند ها در قسمت جلو (گوشه سمت راست یا چپ) قرار دارد. دریچه فیلتر را خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا دریچه باز شود وآن را بررسی کنید ودر صورت وجود گرفتگی اقدام به رفع آن نمایید.

آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

چنانچه ماشین لباسشویی شما عملیات آبگیری را به درستی انجام ندهد، لباس ها همچنان خیس بوده و خشک نمیشوند.

زمانی که شما هنگام استفاده کردن از دستگاه با بروز این مشکل مواجه می شوید، ابتدا باید میزان فشار آب ساختمان را بررسی کنید و از بالا بودن فشار آب اطمینان حاصل کنید. درنظر داشته باشد ماشین لباسشویی برای آبگیری به حداقل 20پی اس آی فشار آب نیاز دارد و فشار آب نباید پایین تر از حد نرمال باشد.

پس از بررسی کردن میزان فشار آب، باید باید به سراغ شیرهای ورودی آب بروید و مطمئن شوید شیرهای ورود آب دچار انسداد و پیچ خوردگی نشده باشند. پس از بررسی این موارد زمانی که از میزان فشار آب و سالم بودن شیرهای ورودی آب اطمینان حاصل کردید، نوبت به بررسی شیر برقی دستگاه میرسد. بررسی و عیب یابی شربرقی ماشین لباسشویی یک امر کاملا تخصصی و فنی است. شما برای عیب یابی، تعمیر ویا تعویض شیر برقی میتوانید از تکنسین های متخصص وی آی پی سرویس کمک بگیرید.

خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی وظیفه تخلیه کردن آب داخل لباسشویی را دارد و خراب شدن آن میتواند یکی از دلایل خشک نکردن ماشین لباسشویی باشد.

یکی از علت های تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی میتواند گرفتگی و انسداد در پمپ تخلیه باشد. انسداد و گرفتگی در پمپ تخلیه معمولا به خاطر پرز و الیاف لباس ها و یا اشیاء باقی مانده در لباس ها باشد. بررسی و عیب یابی پمپ تخلیه کاملا تخصصی و زمان بر است بنابراین حتما جهت عیب یابی و رفع عیب دستگاه، آن را به متخصص بسپارید.

عدم رعایت ظرفیت استاندارد ماشین لباسشویی

همانطور که در مطالب گذشته توضیح دادیم بارگیری لباس بیش از حد ظرفیت ماشین لباسشویی علاوه بر وارد کردن آسیب جدی به قطعات مکانیکی ماشین لباسشویی نیز باعث خشک نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی می شود زیرا درام یا دیگ ماشین لباسشویی برا خشک کردن لباس ها نیاز دارد وزن مشخصی از لباس ها را همراه با سرعت مشخصی بچرخاند و زمانی که ما بیشتر از ظرفیت ماشین لباسشویی، لباس بریزیم باعث اختلال در سیستم خشک کن میشود ودر نتیجه لباس ها به طور کامل خشک نشده و یا کمی خیس باقی میماند.

راه حل:

برای اندازه گیری حد استاندارد لباس به صورت پیش فرض خطی افقی بر روی شیشه درب ماشین لباسشویی در اکثر برندها قرار دارد که باید تا آن خط لباس خشک داخل دستگاه ریخت یا به صورت دستی طوری اندازه گیری کنید که به اندازه چهار انگشت فضای بالای لباس ها خالی باشد.

درست نبودن تنظیمات خشک کن

شما باید این مورد را در نظر داشته باشید که برنامه ای که برای شستشو انتخاب میکنید متناسب با جنس لباسی باشد که میخواهید بشویید. زیرا برنامه ای که شما انتخاب میکنید درجه حرارت آب، میزان دور خشک کن و دور آب کشی را با توجه به جنس لباس انتخاب میکند و چنانچه که برنامه شستشو به درستی انتخاب نشود درنتیجه سیستم خشک کن عملکرد خوبی نخواهد داشت و لباس ها خیس یا نیمه خیس باقی میماند.

نرسیدن هوا به خشک کن

یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیر گذار برای درست عمل کردن سیستم خشک کن ماشین لباسشویی، در جریان بودن هوای مناسب در اطراف خشک کن است. چنانچه هوای مناسب در اطراف خشک کن وجود نداشته باشد، سیستم خشک کن ماشین لباسشویی با اختلال روبرو شده و نمی­تواند هوای گرم ومناسب جهت خشک کردن لباس ها تولید کند. درنتیجه لباس ها به طور کامل خشک نشده و خیس باقی می­ماند.

نکته : توجه داشته باشید که این مورد مربوط به دستگاه های مجهز به سیستم خشک کن صد در صد و یا ایرواش میباشد.

معیوب شدن موتور ماشین لباسشویی

خراب شدن و از کار افتادن موتور ماشین لباسشویی میتواند علت خشک نکردن ماشین لباسشویی باشد. این اتفاق معمولا زمانی رخ میدهد که در طول روز بیش از حد از ماشین لباسشویی استفاده میشود و باعث فشار آمدن و داغ کردن  موتور ماشین لباسشویی میشود. در اینگونه موارد که موتور ماشین لباسشویی بر اثر داغ شدن از کار می افتد اغلب بعد از سرد شدن مجددا درست میشود و شروع به کار میکند و در بعضی از موارد هم با ایجاد فشار بیش از حد باعث سوختن سیم پیچ موتور میشود که نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد.

نکته: توجه داشته باشید که اگر در طول روز استفاده زیادی از ماشین لباسشویی دارید، حتما سرویس های دوره ای را هر 6 ماه یکبار انجام دهید و شستشو را در دو نوبت صبح و عصر انجام دهید تا به ماشین لباسشویی شما آسیبی نرسد.

خراب شدن برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

خراب شدن و سوختن ترانس برد الکترونیکی میتواند خشک کن ماشین لباسشویی را از کار بیندازد وعملکرد آن را دچار اختلال کند معمولا بردهای الکتریکی بر اثر اتصال کوتاه و نوسان برق دچار آسیب دیدگی میشوند.

چنانچه از مراحل تعمیر و هزینه های تعمیر برد دستگاه خود اطلاع ندارید میتوانید با کارشناسان وی آی پی سرویس در تماس باشید.

قطع شدن برق خشک کن ماشین لباسشویی

در بعضی از مواقع خشک نکردن ماشین لباسشویی میتواند به دلیل وجود نوسان برق باشد زیرا نوسان برق باعث قطع شدن جریان خشک کن میشود ودر نتیجه خشک نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی را در پی دارد.

برای رفع این مشکل ابتدا پریز برق و سپس دو شاخه ماشین لباسشویی را بررسی کنید در صورت وجود قطعی آن را برطرف کنید. چنانچه بعد از بررسی متوجه شدید که مشکل از دوشاخه و پریز نیست، با متخصصان ما در ارتباط باشید تا در برطرف کردن این مشکل به شما کمک کنند.

دلایل دیگر خشک نکردن ماشین لباسشویی(تخصصی)

از دیگر دلایل خشک نکردن ماشین لباسشویی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • وجود مشکل در فیوز حرارتی
 • معیوب بودن ترموستات
 • معیوب بودن خازن
 • عمل نکردن شیر برقی

تمام شدن و یا خراب بودن ذدیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

اگر سوال شما عزیزان در آی‌پی امداد این است که: علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی چیست؟ دلیل کار نکردن خشک کن لباسشویی چیست؟ علت خشک نکردن ماشین لباسشویی چیست؟ چرا لباس ها در لباسشویی خشک نمیشوند؟ نگران نباشید و تا آخر این مقاله از آی‌پی امداد با ما همراه باشید تا به راحتی در منزل خودتان به رفع مشکل کار نکردن خشک کن لباسشویی بپردازید.

یکی از بهترین‌ترین و مهم‌ترین مزایای ماشین لباسشویی این است که تا حد زیادی رطوبت موجود در لباس را می‌گیرد و لباس‌ها را تقریباً خشک‌ شده به شما تحویل می‌دهد. اهمیت این ویژگی در ماشین لباسشویی مخصوصاً در فصول سرد سال مانند پاییز و زمستان که خشک شدن لباس‌ها به‌ سختی امکان‌پذیر است، پررنگ‌تر می‌شود. خشک نشدن لباس‌ها در لباسشویی یکی از مشکلات رایج در بین کاربران ماشین لباسشویی است که به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود.

خلاصه عیب یابی کار نکردن خشک کن لباسشویی

علت خشک نکردن ماشین لباسشویی توضیحات
نوسان برق
 • نوسان برق در بعضی از برندهای لباسشویی به مانند بوش، باعث اختلال در خشک کن میشود.
 • یعنی اگر آمپر یا ولتاژ برق منزل زیر ۲۰۰ ولت باشد، در خشککن اختلال ایجاد میکند.
مشکل در برد الکترونیکی
 • برد الکترونیکی فرمان دهنده به بقیه قطعات میباشد.
 • اگر خشک کن ماشین لباسشویی کار نمیکند، به بررسی آی سی و مدار خشک کن در بُرد بپردازید.
خرابی موتور
 • موتور وظیفه چرخاندن آبکش لباسشویی در دور بالا به منظور خشک کردن لباس ها را برعهده دارد.
 • اگر تاخو، خازن، ذغال، یا دیگر قطعات موتور مشکل داشته باشد، خشک کن لباسشویی کار نمیکند.
 • در مدل های اینورتر، حتما به برد الکترونیکی کنار موتور توجه نمایید.
انتخاب اشتباه برنامه شستشو
 • بعضی از برنامه های لباسشویی بخاطر محافظت از بلبرینگ، شفت، کمک و همچنین فشار کمتر به موتور دارای دور موتور پایین تر هستند.
 • زمانیکه این برنامه ها رو انتخاب میکنید، لباس در پایان کار با آب بیشتر تحویل داده میشود
 • همچنین احتمال دارد، دکمه حذف خشک کن به اشتباه توسط شما فعال شده باشد.
قرار دادن لباس بیش از ظرفیت مجاز
 • مقدار بیش از حد لباس در لباسشویی، باعث سنگینی و فشار به موتور برای چرخاندن آبکش میشود.
 • همچنین در لباسشویی هایی که مجهز به سنسور وزن و لرزش هستند، در صورت سنگینی بار و یا لرزش بیش از اندازه، دور خشک کن به فرمان بُرد؛ انجام نمیشود.
مشکل در تخلیه آب
 • زمانیکه آب لباسشویی به خوبی تخلیه نشود و سنسور هیدروستات، اطلاع خالی بودن آب را به بُرد ندهد، عمل خشک کن انجام نمیشود.
 • مسدود شدن خرطومی دیگ به پمپ، فیلتر پمپ تخلیه، گرفتگی شیلنگ خروجی یا مسدود بودن دریچه فاضلاب نیز میتواند مانع از تخلیه آب لباسشویی شود.
 • توجه داشته باشید که عدم تخلیه آب به هر دلیلی مانع از خشک کردن لباس در لباسشویی میشود.

اقدامات اولیه در هنگام خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی

یکی از کارهایی که شما می‌توانید در هنگام خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی قبل از تماس با نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی انجام دهید این است که ماشین لباسشویی خود را ریست کنید. مراحل عبارت‌ است از:

 1. دستگاه را خاموش‌ کنید و کابل برق آن را نیز از پریز بکشید.
 2. بعد از گذشت یک دقیقه کابل برق ماشین لباسشویی را مجدداً به پریز بزنید.
 3. به تعداد دفعات ۶ بار و هر بار نیز به ‌اندازه ۱۲ ثانیه درب ماشین لباسشویی را باز و بسته کنید.

با انجام کارهای فوق ماشین لباسشویی شما ریست می‌شود و ممکن است به صورت موقت مشکل خشک نشدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی برطرف شود. پیشنهاد می‌کنیم قبل از ریست کردن ماشین لباسشویی حتماً دفترچه راهنمای دستگاه خود را مطالعه نمایید و بر اساس اطلاعات موجود در دفترچه این کار را انجام دهید.

کاربران گرامی آی‌پی امداد توجه نمایید که لباسشویی هایی که که کد بالانس دارند با ریست کردن مشکل خشک نکردن لباس به صورت موقت برطرف میشود. یعنی چی؟ کد بالانس چیه؟

 • در بعضی از لباسشویی ها مانند اسنوا و دوو کدی در بُرد دستگاه به نام کد بالانس تعریف شده است.
 • زمانی که کد بالانس در حافظه دستگاه بهم بخوره یا به علت لرزش، سبک یا سنگینی بیش از حد لباس، کد بالانس با دور موتور سِت نمیشود و عملا فرمان خشک کردن از سمت برد به دینام ارسال نمیشود.
 • البته باید ذکر کنم در بعضی از مدل ها به مانند اسنوا و دوو این اتفاق می افتد.
 • همچنین در این مدل ها با تعویض کردن تسمه مشکل کد بالانس حل میشود.
 • در بسیاری از موارد، زمانی که چند سال از کار تسمه میگذر،د تسمه روی شیار فولی به خوبی نمیشینه و حتما باید تعویض شود.

خشک کن ماشین لباسشویی چگونه کار میکند؟

دور خشک کن با سرعت بالا لباسها را در داخل دیگ میچرخاند. خشک شدن لباس را میتوان به علم فیزیک (گریز از مرکز ) ربط داد. وقتیکه با سرعت بالا البسه در دیگ میچرخد، آب به دلیل حرکت گریز از مرکز از لباس خارج شده و از طریق پمپ تخلیه از دستگاه خارج میشود.

کاربران آی‌پی امداد توجه داشته باشید که، همزمان موتور با دور بالا آبکش را میچرخاند و آب تخلیه میشود، که در نتیجه آب لباسها گرفته میشود. حالا در بعضی از لباسشویی ها که خشک کن 100 درصد دارند، هیتر مخصوص همراه با فن به مانند سشوار، همزمان با چرخش آبکش؛ لباسها رو به صورت 100 درصد خشک میکند. ولی در لباسشویی های معمولی، با چرخش نهایتا 1200 دور در دقیقه آب لباسها به طور کامل گرفته میشود.

اما موتور چگونه آبکش لباسشویی را میچرخاند؟

 • آبکش توسط یک میل شفت به دیگ و کاسه نمد توسط 2 بلبرینگ متصل شده است.
 • از انتهای دیگ، میل شفت به فولی متصل است.
 • یک فولی دیگر هم به موتور وصل است.
 • تسمه هم به دور فولی دیگ و موتور می افتد.
 • زمانیکه موتور کار میکند، تسمه میچرخد و در نهایت با چرخش فولی دیگ، میل شفتی که به آبکش متصل است هم میچرخد.
 • با چرخش میل شفت، آبکش هم میچرخد.
 • موتور با فرمان از برد الکترونیکی یا تایمر، در زمان های مختلف با قدرت مختلف شروع به کار میکند.
 • دور موتور متغیر میباشد. به طور مثال: در زمان خشک کن با دور تند میچرخد.
 • راه انداز موتور در مدل های مختلف متفاوت است.
 • خازن، ذغال، برد اینورتر از راه اندازهای موتور میباشند.
 • تاخو (تاکو) هم وظیفه تنظیم دور موتور را بر عهده دارد.

6 دلیل خشک نشدن لباس در لباسشویی و نحوه عیب یابی و رفع مشکل آن ها

در این قسمت به 9 دلیل خشک نشدن لباس در لباسشویی و در ادامه به نحوه عیب یابی و رفع مشکل هر کدام از این موارد می پردازیم:

 1. نوسان برق
 2. مشکل در برد الکترونیکی
 3. معیوب شدن موتور لباسشویی یا اجزای آن
 4. انتخاب اشتباه برنامه شستشو
 5. عدم رعایت استاندارد ظرفیت لباسشویی
 6. مشکل در تخلیه آب

کاربران گرامی آی‌پی امداد، در ادمه تمامی 6 دلیل خشک نکردن ماشین لباسشویی را به صورت کامل توضیح داده ایم.

نوسان برق یکی از علت های خشک نشدن لباس‌ در بعضی از برندهای ماشین لباسشویی است

در برخی از مواقع ممکن است خشک نشدن لباس‌ در ماشین لباسشویی به دلیل وجود نوسان برقی در ساختمان ایجاد شده باشد. اگر مشکل دستگاه به دلیل وجود نوسان برقی و اشکال در برق ساختمان باشد، برای حل این مشکل باید با برق‌کار تماس بگیرید؛ اما اگر مشکلی در برق ساختمان نبود برای رفع این مشکل با  تماس بگیرید و مشکل دستگاهتان را با کمک تعمیرکاران متخصص برطرف نمایید.

کاربران گرامی آی‌پی امداد توجه نمایید که نوسان برق در بعضی از مدل های لباسشویی به مانند بوش باعث اختلال در عملکرد خشک کن میشود.یعنی در لباسشویی بوش اگر آمپر یا ولتاژ برق خانه زیر ۲۰۰ ولت باشد، در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد میکند. بارها در مدل های لباسشویی بوش اتفاق افتاده که دور خشک کن کار نمیکند و مشکلی از برد الکترونیکی، موتور یا … نبوده، اما خانه؛ نوسان برق داشته است.

مشکل در برد الکتریکی یکی از دلیل های کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی است

سوختن آی سی یا مدار خشک کن برد یا خرابی کد بالانس در برد الکترونیکی میتواند علت خشک نکردن ماشین لباسشویی باشد. همچنین سوختن و خراب شدن ترانس برد می‌تواند را از کار بیندازد که در این هنگام تعویض ترانس یا بررسی آیسی و مدار خشک کن می‌تواند مشکل دستگاه شما را برطرف کند. اگر اطلاعات کافی در زمینه‌ی تعمیر بُرد الکترونیکی ندارید، می‌توانید در هنگام خراب شدن این قطعه با نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی آی‌پی امداد تماس بگیرید تا از خدمات ویژه تعمیر یا تعویض بُرد بهره مند شوید.

خراب شدن موتور ماشین لباسشویی و مشکل خشک نشدن لباس‌ در لباسشویی

خراب شدن و کار نکردن موتور ماشین لباسشویی نیز ممکن است باعث خشک نشدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی شود. موتور ماشین لباسشویی از قطعاتی برای راه اندازی و تنظیم دور موتور تشکیل شده است. موتور در دور تند آبکش را میچرخاند تا لباس ها خشک شوند. در ادامه با آی‌پی امداد همراه باشید تا با ساختار چرخاندن آبکش در لباسشویی آشنا شوید و دلیل خشک نشدن لباس در لباسشویی را به خاطر خرابی موتور بدانید.

 • از آبکش یک میل شفت به سمت دیگ تعبیه شده است.
 • فولی بزرگ به میل شفت که بر روی کاسه نمد (فاصله بین خشکی و آب که میل شفت بر روی آن سوار شده است) تعبیه شده، قرار گرفته است.
 • فولی کوچک هم بر روی موتور تعبیه شده است.
 • تسمه بر روی دو فولی قرار گرفته است.
 • موتور فولی را میچرخاند و در نهایت میل شفت، آبکش را میچرخاند.
 • حالا موتور چگونه راه اندازی میشود؟
 • راه انداز موتور خازن، ذغال و در مدل های اینورتر، برد الکترونیکی کنار موتور میباشد.
 • تاخو هم وظیفه تنظیم دور موتور لباسشویی را بر عهده دارد.
 • اگر هر کدام از قطعات موتور مشکل داشته باشند، آبکش نمیچرخد و این بدان معنا است که خشک کن کار نمیکند.
 • احتمال دارد که به دلیل کار کردن بیش ‌از حد داغ شده باشد و برای مدتی از کار بی‌افتد. (از لباسشویی پُشت سَر هم استفاده نکنید.)
 • نگران نشوید این مشکل معمولاً بعد از خنک شدن موتور برطرف می‌شود.
 • در موتورهای خازنی و قدیمی لباسشویی، سیم پیچ موتور در زمان خشک کن از دور چپ و راست جدا است، که امکان سوختگی فقط در دور خشک کن لباسشویی امکان دارد، که در این صورت باید اقدام به تعویض موتور یا تعویض سیم پیچ موتور نمایید.

انتخاب اشتباه برنامه شستشو یا درست نبودن تنظیمات خشک کن، باعث خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی میشود

شما باید با توجه به جنس لباسی که درون ماشین لباسشویی قرار داده‌اید، تنظیمات دستگاه () را که شامل زمان شستشو، درجه حرارت و … می‌شود، انتخاب کنید. اگر شما تنظیمات دستگاه را با توجه به جنس پارچه تنظیم نکنید، خشک‌کن عملکرد خود را به‌ درستی انجام نمی‌دهد و این مسئله نیز باعث خیس ماندن لباس‌های شما می‌شود.

کاربران گرامی آی‌پی امداد توجه نمایید که، بعضی از برنامه های لباسشویی بخاطر محافظت از بلبرینگ ها، شفت، کمک دستگاه و همچنین فشار کمتر به موتور؛ دارای دور موتور پایینتر نسبت به بقیه برنامه ها هستند. زمانیکه این برنامه ها رو انتخاب میکنید لباس در پایان کار با آب بیشتر تحویل داده میشود. یا اینکه دکمه حذف خشک کن به اشتباه توسط شما یا کودک تان فعال شده باشد.

قرار دادن لباس بیش از ظرفیت یکی از دلایل خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از عوامل خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی قرار دادن لباس‌ها بیش از ظرفیت لباسشویی درون مخزن آن است.

 • همیشه متناسب با  درون آن لباس بریزید.
 • از قرار دادن لباس بیش از ظرفیت دستگاه خودداری نمایید.
 • با مراجعه به دفترچه راهنما می توانیم بفهمیم که .
 • این کار ممکن است علاوه بر اینکه عملکرد خشک‌کن را دچار اختلال کند، بر قطعات دیگر نیز اثرات منفی گذاشته و عملکرد آن‌ها را مختل نماید.
 • احتمالاً توجه کرده‌اید که ظرفیت لباسشویی برحسب کیلو مشخص می‌شود.
 • باید بدانید که در هنگام ریختن لباس در مخزن احتیاجی به وزن کردن لباس‌ها نیست.
 • کافی است شما فضای درون مخزن را به حدی پر کنید تا به ‌اندازه یک‌ چهارم در اطراف آن فضای خالی وجود داشته باشد.
 • در لباسشویی هایی که مجهز به سنسور وزن و سنسور لرزش هستند در صورت سنگینی بار و یا لرزش بیش از اندازه، بُرد الکترونیکی؛ فرایند دور خشک کن را انجام نمیدهد.

خراب شدن پمپ تخلیه و کار نکردن خشک کن لباسشویی

پمپ تخلیه در لباسشویی وظیفه تخلیه کردن آب کثیف درون دستگاه را بر عهده دارد. این قطعه یکی از قطعات مهم درون لباسشویی است که خراب شدن آن‌ یکی از علت های کار نکردن خشک کن لباسشویی است.

 • یکی از دلایل وجود انسداد و گرفتگی در پمپ تخلیه است.
 • معمولاً پرزهای لباس و یا اشیا باقی‌ مانده در لباس‌ها به پروانه پمپ گیر میکنند.
 • در نهایت پمپ تخلیه عملکرد خود را به‌ درستی انجام نمی‌دهد و لباس‌های شما همچنان خیس می‌ماند.
 • همچنین احتمال خرابی خود پمپ تخلیه وجود دارد. اما بهتر است، قبل از تعویض آن گرفتگی در پروانه پمپ بررسی شود.

برای برطرف کردن این مشکل باید تعمیرکار متخصص پمپ تخلیه ماشین لباسشویی شما را بررسی کرده و عواملی که باعث انسداد و گرفتگی آن شده است را از درون پمپ تخلیه کند. همچنین در صورت خراب شدن اقدام به نماید.

وجود انسداد و گرفتگی در شیلنگ تخلیه آب و فیلتر کف علت خشک نکردن ماشین لباسشویی میباشد

کاربران گرامی آی‌پی امداد توجه نمایید که هرگونه گرفتگی در مسیر تخلیه باعث خشک نکردن ماشین لباسشویی میشود. اما مسیر تخلیه کدام است؟

 1. پمپ تخلیه که در بالا توضیح داده ایم.
 2. فیلتر پمپ
 3. خرطومی از دیگ به پمپ
 4. شیلنگ خروجی از پمپ
 5. فاضلاب

در صورت وجود هرگونه انسداد و گرفتگی در خرطومی دیگ به پمپ، فیلتر پمپ تخلیه، شیلنگ خروجی و مسدود بودن دریچه فاضلاب نیز میتواند مانع از خر‌وج و تخلیه آب در لباسشویی شود و همانطور که توضیح داده ایم، عدم تخلیه آب به هر دلیلی؛ مانع از خشک کردن لباس میشود.

تخلیه نشدن آب در لباسشویی باعث می‌شود که آب‌هایی که لازم است از درون دستگاه خارج نشود، و این مسئله باعث خشک نشدن لباس‌ها در لباسشویی میشود.

همچنین توجه داشته باشید که گرفتگی در فیلتر کف لباسشویی باعث تخلیه نادرست آب و در نهایت خشک نشدن لباس ها می شود. برای حل این مشکل کافی است فیلتر کف را باز نمایید و سپس خود فیلتر و پوسته داخلی آن را کاملا تمیز کنید.

شما به‌ سادگی و بدون نیاز به تماس با نمایندگی می‌توانید شیلنگ تخلیه آب و فیلتر کف را چک کنید و هرگونه مواد اضافی را از درون آن خارج نمایید.

بهترین روش برای جلوگیری از مشکل خشک نشدن لباس‌ها در لباسشویی

بهترین روش برای جلوگیری از مشکل خشک نشدن لباس ها در لباسشویی پیشگیری است. بنابراین با سرویس سالیانه و رعایت نظافت و تمیزی دستگاه و رفع گرفتگی در فیلتر کف و پمپ تخلیه می توانید تا حدودی از پیش آمدن این مشکل جلوگیری نمایید.

همانطور که در این مقاله برای شما توضیح داده‌ایم، خشک نشدن لباس‌ها در لباسشویی به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود. از آنجایی که ماشین لباسشویی یکی از گران‌ترین و پرکاربردترین لوازم برقی آشپزخانه است، بهتر است در صورت بروز این مشکل از تعمیر دستگاه به ‌وسیله خودتان و یا تعمیر آن به ‌وسیله تعمیرگاه‌های عمومی خودداری کنید و تعمیر آن را به‌ وسیله تعمیرگاه‌ها و نمایندگی‌های مجاز داخل شهرتان انجام دهید.

اگر در تهران زندگی می‌کنید، می‌توانید در هنگام مشاهده مشکل خشک نشدن لباس‌ها در لباسشویی با آی پی امداد که به‌ عنوان یکی از بهترین نمایندگی‌های تعمیرات انواع برندهای ماشین لباسشویی در تهران است، تماس بگیرید و با استفاده از تعمیرکاران این نمایندگی مشکل دستگاه خود را با هزینه مناسب و در زمانی کوتاه در محل و منزلتان برطرف نمایید.

 • غال های موتور

بهترین روش برای جلو گیری از مشکل خشک نکردن ماشین لباسشویی

بهترین روش برای جلوگیری از بروز مشکل خشک نکردن ماشین لباسشویی پیشگیری است. بنابراین با انجام سرویس های دوره ای، رفع گرفتگی و انسداد پمپ تخلیه و فیلتر کف و رعایت نظافت دستگاه تا حدودی میتوان از بروز این مشکل جلوگیری کرد.

همانطور که در مطلب بالا به طور کامل توضیح دادیم، مشکل خشک نکردن ماشین لباسشویی دلایل گوناگونی دارد و باتوجه به این موضوع که ماشین لباسشویی یکی از پرکاربرد ترین وسایل آشپزخانه است در صورت بروز همچین مشکلی از تعمیر د چنانچه شما هم با مشکل خشک نکردن ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ، بوش و دیگر برندها مواجه شده اید مطالعه این مقاله برای شما مفید خواهد بود. چنانچه به امور فنی و یا تعمیر این تجهیزات مسلط هستید می توانید به طور شخصی اقدام کنید.در غیر این صورت از یک تعمیرکار لباسشویی کمک بخواهید.
هنگامیکه با مشکل خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی مواجه شدید دستپاچه و مضطرب نشوید. چرا که این مشکل یکی از رایج ترین مشکلات ماشین لباسشویی بوده و تنها به علت سوختگی موتور این موضوع پیش نمی آید و در اغلب مواقع علت ایجاد چنین اختلالی مسائل جزئی و مشکلات فنی کوچک می باشد. برای آنکه بتوانید دلایل به وجود آمدن این مسئله را شناسایی و رفع کنید شما را به مطالعه این مقاله دعوت می کنیم.

همچنین در صورتی که برای رفع مشکلات این دستگاه به دنبال تعمیرکاری ماهر هستید می توانید از بخش زیر سفارش خود را ثبت کنید.

علت خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی

توجه کنید که پیش از شناسایی و رفع دلایل بایستی یک سری اقدامات اولیه انجام دهید :

 • در گام نخست لباسشویی را خاموش کرده و از پریز جدا کنید.
 • 2دقیقه صبر کرده و مجددادستگاه را به برق بزنید.
 • 6مرتبه درب ماشین را با فاصله زمانی12 ثانیه باز و بسته نمایید.

هنگامی که این اقدامات را انجام دهید لباسشویی ریستمی شود. شاید با انجام این اعمال اختلال به وجود آمده برطرف شود. اما چنانچه مشکل هنوز پا برجا بود سایر دلایل ذکر شده در مقاله را بررسی نمایید.

1-قطعی برق بخش خشک کن لباسشویی

گاهی به علت ایجاد نوسانات برقی، معیوب شدن پریز و یا قطع جریان برق این فرآیند انجام نمی پذیرد.
برای بررسی و رفع این احتمال می بایست اتصالات برقی،ترانس برد، فعالیت تایمر و پریز ماشین را چک کنید. در صورت معیوب بودن هر یک باید آنها را تعمیر و یا تعویض نمایید.

2-عدم قرارگیری صحیح لباس ها درون مخزن

یکی از مسائلی که می بایست در حین جایگیری و پر نمودن دیگ لباسشویی به آن دقت شود این است که باید تعادل لباس درون مخزن رعایت شود. همچنین از زیادی پر کردن و یا خالی ماندن مخزن پرهیز کنید چرا که این عامل نیز سبب عدم تعادل مخزن خواهد شد. ضمن آنکه این مسائل بر روی کیفیت شستشوی تجهیز نیز تاثیر گذارند.

3-تنظیمات اشتباه علت خشک نکردن ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی های مدرن واجد برنامه های متنوعی به منظور شستشوی انواع متریال هستند. چنانچه برنامه اشتباهی و یاحرارت نامناسبی را انتخاب کرده باشید این احتمال وجود دارد که لباسشویی شما البسه را خشک نکند.

البته احتمالا در چنین مواقعی شاهد ظهور یک کد اخطار خواهید بود. به منظور پی بردن به معانی کدهای اخطار می توانید به مقاله ارورهای ماشین لباسشویی ال جی و دیگر برندها رجوع کنید.

4-خشک نکردن ماشین لباسشویی به دلیل عدم فعالیت کلید

اگر تا به اینجای مسیرتمامی موارد را چک کرده اید و مطمئن شده‌ اید که مشکلی وجود ندارد؟ در چنین وضعیتی این حالت را نیز بررسی کنید و مطمئن شوید که دکمه خشک کن تجهیز معیوب نشده باشد.
برای تست این موضوع از یک تعمیرکار ماهر کمک بخواهید.

5-گردش هوای نامناسب

یکی از فاکتورهای کلیدی برای فعالیت درست خشک کن لباسشویی گردش هوا می باشد. چنانچه هوا به اندازه لازم به این قسمت نرسد ماشین نمی تواند حرارت مورد نیاز به منظور خشک نمودن لباس ها رامهیا کند.لذا در ماشین های دوقلو این مورد را نیز در لیست بررسی ها جای دهید.

به منظور رفع این اختلال می بایست مکان نصب ماشین را تغییر دهید. البته این احتمال هم وجود دارد که نصب تجهیز به درستی انجام نپذیرفته باشد و یا دریچه های خشک کن دچار انسداد شده باشند.

6-معیوب شدن قطعات درونی خشک کن لباسشویی

گاهی به علت ضربه؛ بخشی از قطعات درونی خشک کن دچار شکستگی می شوند. در این حالت این قسمت دیگر توانایی ایفای نقش خود را نخواهد داشت. لذا در حین بررسی اتصالات و سایر موارد از لحاظ فیزیکی نیز این بخش را ارزیابی نمایید.

7-عدم آبگیری صحیح

از دیگر عواملی که می‌تواند موجب خشک نکردن ماشین لباسشویی باشد این حالت است. چنانچه تجهیز شما به درستی پروسه آبگیری را انجام ندهد عملیات خشک نمودن لباس ها نیز به دنبال آن به درستی انجام نخواهد شد.

به منظور رفع این مشکل در گام نخست از میزان فشار آب ورودی مطمئن شوید. چرا که برای شست و شوی لباس؛ تجهیز نیاز به آب فشار قوی دارد.
در گام بعدی شیرهای ورودی را چک کنید و مطمئن شوید که دچار انسداد نشده باشند.

8-خشک نکردن ماشین لباسشویی به علت سرعت کند خشک کن

در برخی از مواقع این بخش فعالیت خود را انجام می‌دهد اما نه به شکل طبیعی و با سرعت نرمال. لذا سرعت کند دستگاه سبب خشک نشدن لباس ها خواهد شد.
چنانچه متوجه شدید خشک‌کن با سرعت اولیه نمی چرخد به منظور ارزیابی و رفع این اختلال می بایست تسمه ماشین را چک کنید. چنانچه شل شده بود باید آن را در جای خود محکم کنید. اگر هم ترک یا پارگی مشاهده کردید می بایست آن را  با نمونه جدید تعویض کنید.

اما اگر هیچ گونه مشکلی در تسمه دیده نشد در قدم بعدی خازن دستگاه را چک کنید. هنگامی که متوجه شدید لباسشویی شما در حین فعالیت به طور ناگهانی تکان میخورد و سپس متوقف می گردد باید خازن را تست کنید. چرا که تکان های ناگهانی و خشک نشدن لباس ها نشانه سوختگی خازن است.

اولین و متداول ترین علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی و تجمع آن در دیگ، گرفتگی پمپ تخلیه است.

علت خشک نکردن ماشین لباسشویی آبسال | علت خشک نکردن ماشین لباسشویی اسنوا | علت خشک نکردن ماشین لباسشویی پاکشوما

9-معیوب شدن موتور علت خشک نکردن لباسشویی

در نهایت به عنوان آخرین مورد می بایست موتور لباسشویی را چک کنید.

جای نگرانی نیست چون حتی در این وضعیت نیز احتمال سوختگی موتور زیادنخواهد بود. شاید تنها به علت استفاده بیش از اندازه و افزایش حرارت؛ موتور از کار افتاده است و با کمی انتظار مشکل حل شود.
در این وضعیت 15 دقیقه صبر کنید و اجازه دهید موتور کاملاً سرد شود.سپس ماشین را روشن کرده و چک کنید که آیا مشکل حل شده است یا خیر. در صورت تداوم اختلال حتماً با یک تعمیرکار خبره تماس بگیرید.

سایر عوامل موثر در خشک نکردن ماشین لباسشویی:

 • معیوب شدن فیوز حرارتی
 • خراب شدن و کار نکردن ترموستات
 • معیوب شدن خازن ها در ماشین های بدون air wash
 • عدم فعالیت صحیح حسگر تشخیص دور( تاخو)
 • مسدود شدن و یا سوختگی پمپ آب دستگاه
 • گرفتگی شیلنگ تخلیه و یا فیلتر کف
 • جای دادن البسه بیش از حد ظرفیت دستگاه

تعمیر ماشین لباسشویی با امدادکاران

تعمیر ماشین لباسشویی در امدادکاران زیر نظر تعمیرکاران حرفه ای، با گارانتی و ضمانت نامه معتبر انجام می شود. اگر ماشین لباسشویی شما خراب شده و نیاز به تعمیر دارد کافیست از طریق فرم زیر سفارش خود را ثبت نمایید. کارشناسان امدادکاران در تلاش اند تا مشکلات لباسشویی را به سرعت با بهترین و کم هزینه ترین راهکارها رفع  نمایند. ، سامسونگ، دوو، ال جی و دیگر برندها از جمله خدمات امدادکاران در این زمینه است.

ستگاه توسط افراد غیر متخصص خووداری کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا